Hrvatska jedriličarska reprezentacija otputovala je u Marseille, gdje će se od 28. srpnja do 8. kolovoza jedriti olimpijske regate u svih deset klasa.
Hrvatsku će u Francuskoj predstavljati jedriličari u pet klasa, za razliku od prethodnih Igara u Tokiju, kada su boje naše zemlje branili natjecatelji u tri klase. Hrvatska jedriličarska reprezentacija broji šest jedriličara. U klasi ILCA 7 predstavljat će nas Filip Jurišić, koji je u internim kvalifikacijama bio bolji od dvostrukog osvajača olimpijskog srebra Tončija Stipanovića i zaslužio prvi nastup na Olimpijskim igrama.
Dvije medalje iz Rija i jedna iz Tokija
U klasi 49er FX jedrit će braća Šime i Mihovil Fantela, dok će nas u klasi ILCA 6 predstavljati Elena Vorobeva. Predstavnike imamo i u dvije nove olimpijske klase: u klasi Kiteboard ispred Marseillea će jedriti Martin Dolenc, dok će u klasi iQ Foil nastupiti Palma Čargo.
Hrvatski jedriličari dosad su osvojili tri olimpijske medalje. Prve dvije pale su prije osam godina u Rio de Janeiru. Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su tada zlato u klasi 470, dok je Tonči Stipanović u klasi Laser bio srebrni. Četiri godine kasnije, Tonči Stipanović u Tokiju je upotpunio svoju kolekciju medalja još jednim srebrom.
Braća Fantela na regatno polje izlaze već 28. srpnja
Olimpijske regate u svih deset disciplina jedrit će se od 28. srpnja do 8. kolovoza i to na pet regatnih polja ispred Marseillea. Prvi će, već 28 srpnja, na regatno polje izaći Šime i Mihovil Fantela u klasi 49er te Palma Čargo u klasi iQ Foil. 1. kolovoza s jedrenjem počinju Elena Vorobeva u klasi ILCA 6 i Filip Jurišić u klasi ILCA 7. Posljednji će na more izaći Martin Dolenc, budući da regate u klasi Kiteboard startaju tek 4. kolovoza.
Hrvatski olimpijski odbor predstavio je hrvatsku jedriličarsku reprezentaciju. Vođa ekspedicije je Edo Fantela, a uz njega tu su još Neven Baran kao tehničko osoblje te fizioterapeut Damir Burčul. Jedriličare u svim klasama prate naravno treneri. Tonči Antunović prati Elenu Vorobevu, Petar Cupać braću Fantela, a Jozo Jakelić Filipa Jurišića. Marin Siriščević trener je Palme Čargo, dok je Ivica Dolenc trener sina Martina.
Tko može do medalje?
S obzirom na kvalitetu i pedigre naših jedriličarskih olimpijaca, moguće je da osvoje medalju u bilo kojoj od pet spomenutih klasa. Neki naravno imaju nešto veće šanse, ali teoretski je sve moguće. Najiskusniji naš jedriličar u Francuskoj je Šime Fantela, kojemu će ovo biti pete Olimpijske igre, a njegovom bratu Mihovilu druge. Šime i Miho osvojili su pregršt važnih medalja u klasi 49er, a među ostalim i zlato na Svjetskom prvenstvu. Oni su stoga možda i najveći naši jedriličarski favoriti za osvajanje medalje u Francuskoj.
Medalje sa svjetskog i europskog prvenstva ima i Filip Jurišić. Jedriličar Mornara ima uz to još dva aduta iz rukava: vodi ga naš najbolji jedriličarski trener Jozo Jakelić, a da bi stigao do Marseillea, morao je pobijediti velikog Tonča Stipanovića. Jurišić je svakako u krugu kandidata za osvajanje medalje u klasi ILCA 7.
Šanse za dobar plasman, pa i medalju, imaju i tri preostala naša predstavnika. Elena Vorobeva je vrlo iskusna, a vodi je još iskusniji i prekaljeniji Tonči Antunović. Poslože li joj se sve kockice – Elena bi mogla iznenaditi. Palma Čargo i Martin Dolenc jedre u novim olimpijskim disciplinama i vrlo je nezahvalno prognozirati njihove šanse.
Čargo i Dolenc jedre u novim olimpijskim klasama
Palma je netom prije OI osvojila prvu medalju na regati Svjetskog kupa i dokazala da se može nositi s najboljim svjetskim surfericama. Martin Dolenc je također u samome vrhu na regatama u klasi Kiteboard i bude li mirne glave može daleko dogurati.
Spomenimo i da će naši susjedi Slovenci na Olimpijskim igrama imati jedriličare u pet disciplina. To su Lina Eržen u klasi iQ Foil, Toni Vodišek u klasi Formula Kite, Lin Pletikos u klasi ILCA 6, Žan Luka Zelko u klasi ILCA 7 te posada Jakob Božič / Tina Mrak u klasi 470. Slovenski jedriličari su od osamostaljenja sudjelovali na svim Olimpijskim igrama, a u Marseilleu će ih predstavljat rekordan broj jedriličara.