Na prvoj ovosezonskoj Sail GP regati u Dubaiju Ivan Bulaja bio je član američkog tima zadužen za analizu podataka i komunikaciju s jedriličarima.
Naš vrsni jedriličar, trener i programer Ivan Bulaja postao je član američkog Sail GP tima! Kako smo već pisali, Bulaja je razvio aplikaciju SailViewer, za analizu podataka s treninga i regata. Trener američkog Sail GP tima Evan Aras koristio je SailViewer, a onda je zamolio Ivana da mu pomogne oko tumačenja podataka iz aplikacije. I tako je Bulaja postao pridruženi član američkog tima te im je pomogao na regatama u Halifaxu, New Yorku i San Franciscu.

Pokazalo se da su podaci kojima „hrani“ tim dragocjeni pa su Amerikanci inzistirali da im se i osobno pridruži na prvoj ovosezonskoj regati u Dubaiju.
Tako je proteklog vikenda Ivan Bulaja i službeno postao član američkog Sail GP tima. I to kao jedini u timu koji nije Amerikanac. A suradnja je krenula fantastično, jer Amerikanci su u Dubaiju postigli najbolji rezultat dosad na Sail GP-u, zauzevši treće mjesto.
Ivan Bulaja ispričao nam je kako je došlo do suradnje i kako je bilo na regati u Dubaiju.

Kako je došlo do tvoga angažmana u američkom Sail GP timu?
Amerikanci su prošle godine potpuno promijenili svoj jedriličarski Sail GP tim i s tim novim ljudima jedrili su na zadnja 3 ili 4 eventa. Amerikanci su tim otkupili prošle godine i nakon toga su inzistirali da u njemu budu isključivo američki jedriličari. Krenuli su od nule i bez iskustva, a za trenera su angažirali Amerikanca koji je ranije trenirao cure u klasi 49er FX. On se zove Evan Aras i mi se dobro znamo iz 49era i 49er FX-a.
Znači, to je bila veza iz 49era?
Da. A Evan se, još dok je bio trener u FX-u, služio mojom aplikacijom SailViewer. Bila mu je dobra pa ju je želio koristiti i na Sail GP-u. Kada je preuzeo taj posao, poslao mi je neke logove i pitao me da ih malo pogledam. Kada sam to napravio, pitao me bi li im mogao češće pomagati s analizom. Tako je krenula naša suradnja, a s podacima koje sam im davao prilično su dobro napredovali.
Ima li razlike, kada je analiza podataka u pitanju, između olimpijskih klasa i Sail GP-a?
Na Sail GP-u je dobra stvar da imaš pristup podacima sa svih brodova koji su u regati. Mjeri se više od 500 parametara na brodu i sve se logira deset puta u sekundi. To je ogromna količina podataka u kojima se jako teško snaći. I ja sam stoga, kada sam se počeo baviti Sail GP-om, počeo nadograđivati svoju aplikaciju da što prije mogu izvući kritične podatke. Da aplikacija analizira što najbolji timovi dobro rade i kako se to može postići.

Kada si počeo surađivati s Amerikancima?
Prva regata na kojoj sam im analizirao podatke bila je u lipnju u Halifaxu u Kanadi. Evan me tada zamolio da budem u kontaktu s njima tijekom regate. Na Sail GP-u je dozvoljena komunikacija između trenera i jedriličara tijekom regata, a dok traje plov, mogu se vidjeti podaci sa svih brodova. To je brdo podataka koje treba jako brzo analizirati i Evanu je trebala pomoć oko toga. Tu je važno filtrirati podatke i timu na brodu govoriti samo ono najvažnije. Tako da sam bio spojen s timom dok je jedrio, a nakon regata bih radio analize. Tako smo funkcionirali u Halifaxu, a kasnije i na regatama u New Yorku i San Franciscu. Na prve dvije regate američki tim još je bio relativno loš, jer tek su se uigravali. Ali već u San Franciscu su u par plovova uspjeli doći 5-6, što je bio velik napredak.
Proteklog vikenda si bio u Dubaiju i direktno radio za američki tim. Kako je do toga došlo?
Prvi event ove sezone bio je u Dubaiju, a Evan Aras je kazao da bi bilo dobro da dođem tamo, da se napokon propisno sa svima upoznam i da im pomognem na licu mjesta. Tu je bila dobra stvar što dosta američkih jedriličara iz tima već dobro znam iz 49era. Na kraju je rezultat u Dubaiju ispao super – završili su treći, što nitko nije ni sanjao. U jednom momentu čak su vodili u finalnoj regati.

Znači li to da si i službeno postao član američkog Sail GP tima?
Sad su svi oduševljeni tim rezultatom i odmah su me pitali bi li s njima išao na sve regate. Naredna je u Aucklandu, a to je na drugom kraju svijeta, pa ću još vidjeti što ću s tim. Jer napokon sam se nakon Olimpijskih igara uspio organizirati da malo više budem kod kuće s familijom. Auckland je tek krajem siječnja i za to još nisam siguran. Ali vjerojatno ću ići na sve europske evente. Ove godine je čak 14 regata i to je akcija tijekom cijele godine.
Kakvi su dojmovi sa Sail GP-a?
Cijeli taj show je fantastično organiziran. Jako je puno ljudi u organizaciji, regatno selo je uvijek puno, masu je događanja i sve je napravljeno na najvišem nivou. Organizacija je kompleksnija nego na Olimpijskim igrama, a vjerojatno je jača i od one na America’s Cupu. A regate završavaju na 20 metara od tribina. Baš je spektakl! Inače, na Sail GP-u je jako puno jedriličara iz 49era, tako da se osjećam kao kod kuće. Tamo su Burling i Tuke, s kojima se dobro znam, a s Australcima je Chris Draper. U engleskom timu je Dylan Fletcher, a na wingu mu je Iain Jensen, koji je osvojio zlato u 49eru Londonu.
Kako izgleda tvoj posao tijekom regate?
Prostor u kojem su smješteni treneri i prateće osoblje izgleda kao neki press centar. Tijekom regate s trenerom sjedim ispred pet ekrana sa slušalicama. Posao se podijeli, tako da netko gleda najbolji brod i prati njegove brojeve, a drugi prati konfiguracija kursa i gleda koja je bova bolja. Na svašta treba paziti, jer ima dosta stvari koje jedriličari ne mogu vidjeti s broda. Mi čujemo svu komunikaciju s broda i treba biti vrlo koncentriran i brz u analizi i donošenju odluka. I stalno treba vagati što će se reći timu na brodu, jer nije dobro opteretiti ih s previše informacija.