Sipa s krumpirima je ribarsko jelo koje se spravlja na brzinu kad nema ništa drugo pametnije
Ne daj Bože da brod zacrni. Ma nek je nosi more! Neki preporučaju oderati joj kožu, moj vam je savjet – ne činite tu glupost! Ni sa čim ne pretjerujte jer će sipa s krumpirima izgubiti izvornu boju, okus i miris.
Sipa s krumpirima je jednostavno ribarsko jelo koje se spravlja na brzinu kad nema ništa drugo pametnije, bolje rečeno, kaloričnije za jelo. Ako se sipa uhvatila u mrežu, znao je ribar kroz stisnute zube ispustiti i koju pogrdnu riječ. Obično bi se taj dio mreže odvojio i ostavio tako da preko bande (ruba broda) visi nad morem. Pa sipa koja će sasvim sigurno ispustiti crnilo to učini u more. Ma tko bi još ruke sad zamazao tom masnom teško skidajućom crnom tintom? Ne daj Bože da brod zacrni. Ma nek je nosi more!
U po marča sipa i komarča
Ali ako je ulov bio iznimno loš, dobro bi došla i sipa! Sipa se često lovila i ostima posebno u ožujku, U po marča sipa i komarča. Ali takav lov su prakticirali oni koji nisu imali mreže pa su uz obalu s ostima u ruci provodili dan. Čekajući „zaljubljeni“ par sipa koji se neoprezno približio obali. I djeca su to s posebnom strašću radila i tako vježbala ruku i oko. I naučila koju sipu prvu gađati pa pričekati drugu. Koja će se vratiti zbog ljubavi ili radoznalosti i dakako i ona zaglaviti. Okrutno! Zato vam neću otkriti kako postupiti.

E, danas je sipa tražena delicija ma kako god se pripremila. Sipa s krumpirima ili na gulaš kako se još zna reći, moguće je najjednostavnija njena priprema. Ali otvara mnoge druge mogućnosti pa i kreativnost i maštovitost. Onako u hodu, svakomu tko se i slabije snalazi u kuhinji, a poželi se pokazati u sasvim drugom svjetlu.
Dakle, sipu očistite, izvadite utrobu, ako baš hoćete i zub između krakova i oči. Odstranite kost („brodić“) i isperite. Za svaki slućaj pospremite na tanjurić vrećicu s crnilom, nikad se nezna, možda će vam zatrebati. Neki preporučaju oderati sipinu kožu, moj vam je savjet – ne činite tu glupost! Sipina koža će dati specifičnu boju jelu ali ono važnije zgusnut će „šug“, dati mu jednu dimenziju želatinoznosti. Kuhanjem se raspadne i pri jelu je nevidljiva. Kapulu narežite na sitno i pirjajte na maslinovom ulju dok ne dobije zlatnu boju.

Meso sipe narežite na komade (ne komadiće) i dodajte na kapulu. Neka se sve polako pirja. Ako treba podlijte s vodom. Dodajte dva režnja češnjaka nožem zgnječena, dva lovorova lista i svježe mljevenoga papra.
Može s krumpirima, rižot ili brujet
Ovo je sada prelomni trenutak! Možete nastaviti po svom, recimo dodat ćete 2 dl bijelog vina ili malo kvasine pa će to biti brujet. Ili ćete dodati crnilo pa poslije rižu za rižot ili još bolje orzo (ječam koji ste prije namočili), ali onda ste sipu trebali narezati na komadiće. Ili ćete krenuti nekim novim svojim putom, ostavljam vama na volju.
Pirjajući sipu na kapuli uočit ćete kako „šug“ poprima crvenkastosmeđu boju od sipine kože te žućkastozelenu od maslinovog ulja. Nakon 15-tak minuta pirjanja dodajte krumpir narezan da podeblje kriške (ako je manji krumpir uzdužno na četvrtine). Dodajte klinčić. Po potrebi dodajte vode i pustite neka kuha. Nakon 15-20 minuta kuhanja dodajte žličicu koncentrata rajčice. Ne pretjerujte jer ćete izgubiti izvornu boju, okus i miris jela. Ne zaboravite povremeno promiješati i po potrebi doliti vode.
Pred kraj kušajte i procijenite treba li dodati još papra i napose soli! Kad je krumpir kuhan, tada bi trebala biti kuhana i sipa. Dodajte nasjeckanog češnjaka i peršina i pustite da prokuha par minuta. Sad je pitanje koliko pustiti jelo da se zgusne? Volite li više jušno jelo onda ne čekajte dugo. U drugom slučaju ne čekajte predugo. Najbolje kad primijetite da se na površini počela stvarati tanka „kožica“, neki je nazivaju „majstorica“ prekidajte kuhanje. I to je sve. Neka vam je uslast sipa s krumpirima.
1 kg sipe
1/2 kg do 1 kg krumpira
1 velika kapula
2 dl maslinovog ulja
2+1 reržnja češnjaka
¼ vezice peršina (po želji)
2 lovorova lista
1 klinčić
1 žličica koncentrata rajčice
papar
sol