Class40 jedrilici Zeiss pao je jarbol 250 milja od cilja regate Transat CIC, a pokušavajući spasiti brod, Thimoté Polet ozlijedio je ruku. U pomoć je stigao helikopter obalne straže koji ga je s broda podigao vinčem.
Regata Transat CIC na ruti od Lorienta do New Yorka za klase IMOCA i Class40 bliži se kraju, a rano jutros dogodio se ozbiljan incident. 250 milja od cilja, pao je jarbol na Class40 jedrilici Zeiss. Skiper Thimoté Polet uspio je osigurati brod i spriječiti da potone, ali je pritom ozlijedio ruku, nakon čega je bio onesposobljen. Obavijestio je o tome Regatni odbor, koji je alarmirao MRCC – američki koordinacijski centar za spašavanje na moru.
U akciju spašavanja krenuo je helikopter obalne straže, koji je točno sedam sati nakon što je Zeissu pao jarbol stigao do unesrećenog i evakuirao ga. Thimoté Polet vinčem je podignut u helikopter i prevezen u bolnicu. Trenutno nije poznata težina njegove ozljede. Još se ne zna ni koja je sudbina njegove jedrilice Zeiss.
13 dana od starta regate Transat CIC iz Lorienta, na moru je ostalo još sedam samaca, od kojih su dva na IMOCA jedrilicama. Švicarac Ollie Heer ostao je bez struje na svojoj IMOCA-i i ima dosta problema, ali vjeruje da će završiti regatu. Do cilja mu je ostalo oko 800 milja.
Clarisse Crémer opet u igri
A Clarisse Crémer na IMOCA-i L’Occitaine en Provence opet je u regati! Ona je pet dana provela na Azorima, dok je njezin tehnički tim krpao puknuti trup jedrilice kroz koji je prodiralo more. Ta operacija izvedena je uspješno te je Clarisse pojurila prema New Yorku. Želi li nastupiti na Vendee Globeu, mora stići do cilja najkasnije do 20. svibnja. Ne bude li novih problema, to će joj vjerojatno poći za rukom. Trenutno je od cilja udaljena oko 1,600 nautičkih milja.
Beccaria najbolji u Klasi40
Večina samaca u obje klase završila je regatu. U Klasi40 pobjedu je odnio talijanski samac Ambrogio Beccaria, kojemu je za prelazak Atlantika na ruti od Lorienta do New Yorka trebalo 11 dana i 16 sati. I on je u finišu regate imao problema. Kormilo mu je u jednom trenutku otkazalo, ali uspio je sanirati taj problem. Tijekom prilaska cilju upao je i u grmljavinsko nevrijeme te je strahovao od udara munje. No, prošao je lišo. Po dolasku u New York je kazao:
Regata je bila fantastična! Imali smo sve: razne vremenske sisteme, stalne promjene, hladnoću, maglu i jake kurente. Prošle godine na Transat Jacques Vabreu nismo promijenili jedra 12 dana, a sada sam ih mijenjao stalno. Lijepo sam se naradio, ali uživao sam.
Ambrogio Beccaria
Alberto Bona na petom mjestu
Ian Lipinski do cilja je stigao samo dva sata i 20 minuta kasnije, a na podij u Klasi40 popeo se i Fabien Delahaye. Uoči starta, za favorita u Klasi40 slovio je drugi Talijan – Alberto Bona. On je aktualni prvak u Klasi40 i jedri na brodu Mach40.5 Ibsa, kojega je dizajnirao Sam Manuard, a porinut je prije dvije godine.
Bona je imao ozbiljnih tehničkih problema u prvom dijelu regate i razmišljao je o odustajanju, ali ipak je nastavio i na kraju stigao do New Yorka. Regatu je završio na petom mjestu. Po dolasku je kazao kako je Transat CIC bila najteža regata na kojoj je ikada nastupio.
Vincent Riou prvi puta nastupio u Klasi40
Na regati Transat CIC prvi puta u Klasi40 nastupio je Vincent Riou, pobjednik Vendée Globea u sezoni 2004.-2005. Riou je regatu završio na šestom mjestu. Na sedmom mjestu najvjerojatnije će biti mlada francuska samačka zvijezda Amélie Grassi, na jedrilici La Boulangère Bio.
Amélie bi bila puno bolja da joj se rano u regati nije rasparalo glavno jedro. Uspjela ga je zakrpiti i nastaviti s jedrenjem. Nakon nje, do cilja bi trebala stići i preostala dva samca koja jedre na Class40 jedrilicama. Prema cilju napreduju i dva samca na klasičnim, starinskim brodovima: Patrick Isoard na starom Openu 50 i Remy Gerin na kuteru od 65 stopa Faïaoahé.