Nakon što je istekao žalbeni rok na odluku o odabiru brodograditelja vrlo brzo se može očekivati potpisivanje ugovora o gradnji. Veliki policijski ophodni brod gradit će se u šibenskom brodogradilištu Iskra. i to po cijeni od 13.990.000,00 eura vrijednog broda (bez PDV-a) odnosno 17.487.500,00 eura s PDV-om. Ovaj posao za šibenske brodograditelja logičan je nastavak do sada sagrađenih SAR bolničkih i ophodnih brodica za flotu lučkih kapetanija.

U over FRONTEX-a

Brod se gradi u okviru FRONTEX programa u kojem države članice nabavljaju plovila koja se stavljaju na raspolaganje kao doprinos zajedničkim operacijama pod okriljem EU-agencije. Pri čemu EU bespovratno financira između 75 i 90% nabavke brodova. FRONTEX koristi ophodna plovila u zajedničkim pomorskim operacijama za nadzor vanjskih granica i podršku SAR misijama u Sredozemlju. Ponajprije u operacijama nadzora i kontrole migracija na Mediteranu. I to po principu četiri mjeseca u zajedničkim akcijama na Mediteranu a osam u vlastitim teritorijalnim vodama.

Oprema

Sukladno funkciji, bit će opremljeno najsuvremenim uređajima za nadzor i kontrolu (radari, sustavi za snimanje danju i noću), komunikacijskim sustavima i navigacijskom elektronikom prikladnom za duže ophodnje na otvorenom moru. Te osigurane uvjete za dugotrajan boravak posade. Brod će postizati najveću brzinu od 30 čvorova a u redovitoj plovibi će ploviti brzinom od 25 čvorova. Doseg će mu biti 1200 nautičkih milja.

Iako je 35 m plovilo prvenstveno dizajnirano za patrole, ima mogućnost prihvata spašenih ljudi tijekom misija SAR. Broj spašenih osoba bio bi znatno veći od broja posade. U zatvorenim prostorima veliki policijski ophodni brod moći će ukrcati trideset stradalnika a na palubi još više od sedamdeset.

Velika prilika za Iskra brodogradilište

Iskra brodogradilište koje se nakon produženja koncesije nalazi u velikom investicijskom ciklusu već je steklo veliko iskustvo u gradnji zahtjevni aluminijskih brodica za koje su specijalisti.

Roko Vuletić, predsjednik uprave brodogradilišta kazao nam je kako veliki policijski ophodni brod za njih predstavlja posao koji po svom značaju daleko nadilazi samu gradnju jednog broda. ”Pored toga što je zaista rijač o izazovnoj gradnji jer se radi o brodu za otvoreno more i specifičnu namjenu on će biti i prvorazredna referenca. To jamči naše dosadašnje iskustvo kao i projekt koji je izrađen u riječkom Metal Sharku. Ta američka kompanija specijalizirana je za projekte aluminijskih gradnji za najzahtjevnije naručitelje. Prvenstveno za Obalnu stražu SAD-a te tamošnje vojne potrebe. Kako će brodovi iz FRONTEX programa biti građeni i za Maltu, Cipar i druge mediteranske zemlje moći ćemo konkurirati i na tim natječajima.

Osnovne karakteristike Policijski ophodni brod model Patrol 108

Dužina preko svega: 37,4 m Dužina trupa 33,63 m; Širina preko svega: 9,72 m; Širina trupa: 8,9 m; Gaz: 2,05 m; Motori: 2xCAT 3516C od po 2525kW pri 2300 okretaja; Generatori: 2xCAT C4 86kW; Sidreni vinč MUIR VRC800