Ako budu uvedene nepravedno, Europska komisija priprema “odlučan odgovor”. Predstavnici nautičkih sektora s obje strane Atlantika uvođenje carina smatraju štetnim za industriju
Po povratku iz Floride u ponedjeljak, američki predsjednik Donald Trump je komentirao aktualno uvođenje carina Kini, Meksiku i Kanadi. Na pitanje uvođenja carina Europskoj uniji, kazao je da će se to dogoditi vrlo brzo, iako nije znao reći konkretno kada. Dođe li do uvođenja carina na uvoz robe iz EU, Europska komisija poručuje da spramaju „odlučan odgovor.“ Dodao je da s britanskim premijerom Sir Keir Starmerom ima dobre odnose i da vjeruje u dogovor oko trgovinskih pitanja s Ujedinjenim kraljevstvom.
Prema posljednjim potpunim podacima UN Trade Statistics Database, iz 2023. godine, EU je na transatlantska tržišta izvezla nautičkih proizvoda u vrijednosti 1,8 milijardi dolara. U to je uračunato sve, od nautičke opreme, preko kajaka, čamaca na vesla, motornih plovila i luksuznih jahti.

Posljednji carinski rat naštetio američkim brodograditeljima
Phillip Easthill, tajnik organizacije European Boating Industry je za britanski International Boating Industry komentirao aktualno stanje. „Postoji rizik da će američke carine biti uvedene, barem privremeno, što bi bilo negativno za obje strane. Radimo s našim kolegama iz drugih europskih industrija i s NMMA-om kako bismo ovu poruku jasno prenijeli donositeljima politika.“
Slično je kazao i predsjednik američkog udruženja National Marine Manufacturers Association, Frank Hugelmeyer. On je u intervjuu za Fox krajem siječnja kazao da je posljednje Trumpovo uvođenje tarifa bilo štetno za američke brodograditelje i proizvođače u nautici, jer su Kanada, EU i UK glavna izvozna tržišta. Dodao je i to da su Meksiko i Kanada također ključni kada su u pitanju lanaci oprskrbe.
“Nepotreban i glupi trgovinski ili carinski rat“
Na neformalnom sastanku čelnika EU-a u Bruxellesu, poljski premijer Donald Tusk pozvao je svojih 26 kolega da „učine sve kako bi izbjegli ovaj potpuno nepotreban i glup trgovinski ili carinski rat.“
Pitanje carina stavlja EU u neugodan položaj. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila je čelnike EU-a da je partnerstvo Europe sa SAD-om i dalje „najvažniji“ odnos za Europu.
Prijetnja carinama dolazi u trenutku kada Trump pritišće Europljane da povećaju izdvajanja za obranu. Osim toga, njegovi interesi za Grenland izazivaju zabrinutost među europskim saveznicima u NATO-u.
Godišnja vrijednost transatlantske trgovine 5,5 bilijuna USD
Pitanje carina narušava transatlantsku ekonomiju, najbogatije tržište na svijetu. Transatlantski odnosi čine gotovo trećinu svjetske trgovine i 50 posto globalnog BDP-a. SAD i 27 članica EU-a čine najveći bilateralni trgovinski odnos na svijetu, s godišnjom vrijednošću transatlantske trgovine od 5,5 bilijuna dolara. Od 50 američkih saveznih država, njih 44 prošle su godine više izvozile u EU nego u Kinu.
Naslov mišljenja objavljenog u Wall Street Journalu – „Najgluplje posljedice trgovinskog rata počinju“ – naglašava da carine nisu univerzalno prihvaćene ni u Sjedinjenim Državama.
Na sastanku su čelnici EU-a obećali učiniti sve što mogu kako bi spriječili Trumpa da preuzme Grenland. „Vrlo smo jasno rekli Amerikancima i NATO-u da smatramo kako trebamo intenzivirati suradnju u arktičkoj regiji,“ izjavila je danska premijerka Mette Frederiksen novinarima u Bruxellesu.