U Trogir isporučena SAR brodica Adriana 36 Patrol

Do danas je isporučeno ukupno 13 SAR brodica Patrol 980 i Adriana 36 Patrol. Pičuljan ih je isporučio 7, a Adriana Boats 6.

Prema Ugovoru potpisanim u listopadu 2024. između MMPI -a i zajednice ponuditelja Brodogradnja Pičuljan i Adriana Boats dogovorena je isporuka ukupno 15 SAR brodica u roku od dvije godine. Prema tom Ugovoru Pičuljan se obavezao isporučiti 8, a Adriana Boats sedam brodica. Do danas je isporučeno ukupno 13 brodica od 10 metara: Pičuljan ih je isporučio 7, a Adriana Boats 6.

Isporuka zadnje brodice Adriana 36 Patrol izvršena je 30. srpnja u marini D-Marin Dalmacija u Sukošanu. Tamo su je preuzeli djelatnici splitske Lučke kapetanije i odvezli u Trogir. Brodica je inače namijenjena Lučkoj kapetaniji Senj odnosno njenoj ispostavi u Novalji. Međutim, radi nedostatka ljudstva u toj kapetaniji i velikih potreba u splitskom akvatoriju privremeno je raspoređena u Trogir.

Time je ovo brodogradilište uspješno izvršilo svoju ugovornu obvezu. Posljednju brodicu Brodogradnja Pičuljan isporučit će uskoro. Ove gradnje odlična su im referenca za slične poslove. Pičuljan je već isporučio jednu brodicu ovog tipa upravi ribarstva Slovenije. Osim toga one su dobra promocija i za njihove rekreativne brodice.

Adriana 36 Patrol brodica je lobsterskog tipa, stabilna je, lako upravljiva te dobro trpi teže more, a opremljena je svim potrebnim suvremenim navigacijskim pomagalima
Sedma isporučena brodica Adriana 36 Patrol

Adriana Boats prvu brodicu Adriana 36 Patrol isporučila je za Lučku kapetaniju Rijeka – podružnica Novi Vinodolski. Nakon toga brodice su isporučene u Lučku kapetaniju Ploče, Lučku kapetaniju Pula – podružnica Umag i Lučku kapetaniju Zadar. Naredne dvije Adriana 36 Patrol brodice isporučene su u Lučku kapetaniju Dubrovnik – podružnica Korčula i Lučku kapetaniju Šibenik – podružnica Rogoznica.

Hrvatska flota za traganje i spašavanje na moru (SAR) potpuno se obnavlja s 39 novih brodova. Sva 34 plovila, odnosno četiri broda i 30 brodice, koja su bila u funkciji bit će rashodovana i prodana na javnim dražbama.

U sklopu obnove flote planirana je gradnja devet gumenih brodica sa stakloplastičnim dnom duljine trupa do 8,5 metara i 15 stakloplastičnih brodica duljine do 10 metara. U flotu će se uvesti i  osam aluminijskih brodica duljine do 15 metara koje gradi Iskra brodogradilište te jedan brod duljine do 35 metara.

Adriana 36 Patrol
Brodovi rađeni po istim specifikacijama

Adriana 36 Patrol i Pičuljan 980 Patrol brodovi su rađeni po istim specifikacijama. Imaju identičnu elektroniku, opremu i motore, ali ipak je riječ o dva različita plovila, budući da imaju različite trupove i nadgrađa. Adriana 36 Patrol pritom je nešto širi i za koji centimetar dulji brod.

Riječ je o poludeplasmanskom plovilu tipa lobster, koje je stabilno, robusno, ali i vrlo udobno. Glavna konceptualna razlika između dva broda je što su projektanti Adriane 36 Patrol odlučili svu struju i vodu maknuti iz strojarnice, koja je smještena na krmi brodice. Prebacili su je u odvojenu kabinu koja se nalazi u pramcu, odmah ispred kormilarske pozicije.

Punjači, tankovi vode, baterije i sva druga elektronika smješteni su tako u zasebnoj kabini. Tamo su lakše dostupni za servisiranje i za sve ostale potrebe. Sva ta oprema time je sigurnija od vanjskih utjecaja, jer u kontrolnoj sobi nema vlage, vode i ispušnih plinova. 

Adriana 36 Patrol 16 centimetara je šira od Patrola 980, a u unutrašnjost se ulazi iz prostranog kokpita kroz velika staklena vrata. S lijeve strane je stolić s klupom na kojemu se mogu raditi zapisnici i drugi administrativni poslovi. Ispred njega su dvije udobne kormilarske fotelje.

Test brodice Adriana 36 Patrol možete naći na OVOME LINKU.

Test brodice Pičuljan Patrol 980 je na OVOME LINKU.

Preporučamo

NAJNOVIJE