Proteklih dana u Baru je održana manifestacija Jedra Jadrana, na kojoj su sudjelovali crnogorski i hrvatski tradicijski brodograditelji. Održana je i regata tradicijskih barki na kojoj je najbolji bio Rambo Amadeus za kormilom arsenalke iz radionice Bokovac.
Manifestaciju, pod punim nazivom Jedra Jadrana – spoj tradicije i zajedništva, organizirao je jedriličarski klub Latinsko jedro. A sudionike iz Hrvatske ugostila je kalafatska radionica Bokovac iz Bara.
Centralni događaj manifestacije bila je regata tradicijskih barki, na kojoj su sudjelovalo 15-ak hrvatskih i crnogorskih posada.

Foto: Nenad Mandic
Rambo jedrio na arsenalki iz radionice Bokovac
Prvo mjesto na regati zauzela je posada iz JK Jugole Grakalić iz Herceg Novog, koja je jedrila na arsenalki kalafatske radionice Bokovac. U posadi su bili Antonije Pušić, svima poznatiji kao Rambo Amadeus, Jovica Rašović i Dušan Vuković.
Rambo Amadeus iskusni je jedriličar koji je obitelj Bokovac upoznao još prije desetak godina. Nenad Bokovac restaurirao je tada staru barku Rambovog oca, koji je u međuvremenu preminuo. Rambo je po završetku regate kazao:
- Regata me podsjetila na djetinjstvo, jer sam prvo jedrenje imao s ocem baš na ovakvoj barci. Ta barka nije bila unaprjeđena kao što su barke koje radi Nenad Bokovac, ali i ona je bila na latinsko jedro. Imao sam tada šest-sedam godina i bili su to moji prvi koraci u jedrenju. Smatram da nam upravo to fali – propagiranje jedrenja i to baš ovakvog, ojedrenih barki koje su pristupačne svakom čovjeku.

Foto: Nenad Mandic
Na Jedra Jadrana došao i Marin Lovrović
Rambo je potom, u svome stilu, zaključio:
- Mi kao mala, siromašna zemlja imamo kompleks od luksuza, pa tko god dođe do nekih para, on bi odmah da ćera neke glisere i velike jahte. Mnogima je to nedostižno, ali maštaju o tome. A ispred nosa im stoji mogućnost da jedre svakog dana na ovakvim barkama. Tako da – ljudi, jedrite, to je plemenito, to je ekološki.
Drugo mjesto na regati zauzela je posada iz udruge Porto Lovrana, koja je jedrila na kvarnerskom gucu. U posadi su bili Raimond Randi i Igor Hrelja. Treće mjesto zauzeli su domaćini iz jedriličarskog kluba Latinsko jedro.
Za kormilom njihove arsenalke bio je Emilio Gavran, a u posadi su bili Dušan Raičević i Petronije Martinić. Na regati je inače sudjelovao i bivši predsjednik HJS-a i olimpijac u klasi Stella Marin Lovrović.


Panel diskusija i izložba
U sklopu manifestacije održana je panel diskusija pod nazivom „Zaštita, valorizacija i budućnost tradicijskih barki Jadrana“. Na panelu se govorilo o značaju zaštite i očuvanja drvenih barki kao nematerijalnog dobra.
Bilo je riječi i o uključivanju mladih u zanat kalafata te o očuvanju pomorskog identiteta Crne Gore i Hrvatske. Teme su bile i lakši pristup EU projektima, podrška vlasnicima tradicijskih plovila i mogućnosti za subvencije.
Završna svečanost manifestacije Jedra Jadrana održana je u barskoj Galeriji. Okupljenima se tamo obratila organizatorica manifestacije i direktorica kluba Latinsko jedro Miroslavka Bokovac.
Ona je kazala kako je manifestacija u potpunosti uspjela jer je – prvi puta u Baru – povezala hrvatske i crnogorske jedriličare i tradicijske brodograditelje. Dodala je kako će već ovoga ljeta kalafatska radionica Bokovac ponovno gostovati u Hrvatskoj, na smotri tradicijskih barki u Betini.

Foto: Nenad Mandic
Brodovi su kao internet
Povjesničarka umjetnosti Anastazija Miranović kazala je pak kako su još od Ilira i kraljice Teute, preko antike pa do renesanse i baroka, svila, čipka i razni začini u naše krajeve stizali brodovljem.
- Brodove bih mogla usporediti sa internetom – svi noviteti koji nam sada stižu preko društvenih mreža, nekada su stizali brodovima. Lijepo je zato vidjeti da obitelj Bokovac baštini tradiciju izrade drvenih brodova tehnikom kalafatanja. Nadam se stoga da će jučerašnja panel diskusija i današnja izložba doprinijeti da se kalafatski zanat zaštiti kao nematerijalno kulturno dobro Crne Gore – kazala je Anastazija Miranović.

Foto: Nenad Mandic
Na regati nastupio i veleposlanik Grubišić
Manifestaciju je podržao i veleposlanik Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić. On je sudjelovao na regati ispred Bara i to na barci Bukara s Drvenika.
- Sretan sam što su u Bar barkama došli moji sunarodnjaci iz Lovrana, Rijeke i Splita, a drago mi je i što obitelj Bokovac odlazi u Hrvatsku. To je izvrstan način za razmjenu iskustava. Pomorci su druželjubivi i simpatični ljudi, s kojima je lijepo provoditi vrijeme. Imaju tu silnu, lijepu energiju, pa mi je bila čast, kao veleposlaniku Hrvatske u Crnoj Gori, sudjelovati na manifestaciji Jedra Jadrana.

Foto: Nenad Mandić

Foto: Nenad Mandić