Svake godine sve manji sajam – hoće li završiti poput London & Paris Boat Showa
Jučer je u austrijskom Tullnu započelo 54. po redu izdanje Austria Boat Showa. Znatno skromnije u svakom pogledu nego što smo navikli. Premda organizatori nisu naveli koliko je manje prodanog izložbenog prostora u odnosu na prošlu godinu rekli bismo da je izložba barem 25% manja. S našom procjenom slažu se svi izlagači s kojima smo razgovarali. Riječ o trendu prisutnom još od vremena pandemije. Pa ne bi bilo čudo da Boot Tulln krene stopama London Boat Showa i Paris Boat Showa i nestane sa sajamske scene.

Nautički sajmovi na kopnu i inače su u krizi. Premda kupci i potencijalni kupci žele i vole vidjeti brodove i jahte u živo, brodograditelji im to mogu mnogo lakše priuštiti negdje na moru. I uz nemjerljivo manje transportne i druge logističke troškove. A kako su plovila sve veća i šira (katamarani) mnoga se niti ne mogu transportirati kopnom. Da ne spominjemo da se njima na moru može i zaploviti i vidjeti kako funkcioniraju u svom prirodnom okruženju.
Sve se to, uključujući i aktualne ekonomske i političke neizvjesnosti i probleme itekako odražava na sajam u Tullnu. Ne tako davno tamo je izlagalo barem dvadesetak hrvatskih čarter kompanija. Ne bez razloga jer, samo prošle godine 68500 nautičara iz Austrije je čarteriralo brod u Hrvatskoj ili krstarilo mini kruzerima.
Sada se naše čarter tvrtka može nabrojati na prste jedne ruke. Komunikaciju i rezervacije s njihovim klijentima se preuzele booking platforme. A dogovore sa agentima specijalizirani eventi poput International Charter Expo-a. Ili dvodnevni B2B Croatia Charter Expo za vrijeme održavanja Biograd Boat Showa.
Smanjio se i interes za nastup većine hrvatskih marina. Boje nam brane ACI, Marina 21 i Ilirija dok su sve ostale samostalne marine odustale. Dugo su u Tulln dolazili i različiti hrvatski brodograditelji. Ove godine nije bilo niti jednoga. Ali, niti domaći Sunbeam ne nastupa, očito ne bez razloga.

Ipak, ne može se reći da se u sajamskim halama nema što vidjeti. Tu je uobičajeni izbor manjih brodica i gumenjaka. Mnoge brodice su s elektro pogonom radi ograničenja plovidbe s klasičnim pogonom na austrijskim jezerima. Dobar je izbor motora, različite popratne opreme i odjeće.
Među izlagačima na Austria Boat Show s većim izložbenim prostorima nekoliko je onih kojima je glavno područje djelovanja hrvatska obala premda su uglavnom u austrijskom ili fondovskom vlasništvu. Tako je Master Yachting uz Beneteau jedrilice i koncept elektro kruzera za čarter izložio vrlo zanimljiv katamaran sa vanbrodskima motorima Dracan 42. Tu su i Nautic Aliance sa svojim tvrtkama Pitter i Yachten Meltl, sa ponudom čartera u Mediteranu, jedrilicama Bavaria i motornim brodicama Nuva te Angelina grupacija sa Dufourom i svojom ponudom čartera.
Jedan od privlačnijih sajamskih prostora organizirala je i trogirska tvrtka Grand Yachitng koja je u Tulln dovela vrlo zanimljiv Finmaster Patrol 8 te dvije Grandezze. Trfideseticu OC/CA imali smo priliku po prvi put vidjeti.