Šestodnevni maritimni festival u Francuskoj održava se svake četiri godine. Na prošlom izdanju okupio preko 700.000 posjetitelja
Nekadašnji ‘kraj Zemlje,’ Finestere, povijesno je važna maritimna regija. Grad Brest jedan je od industrijskih, vojnih, brodogradilišnih i pomorskih centara Francuske otkuda potječu brojne slavne nautičke priče. Les Fêtes maritimes de Brest, ili kako bi mi Hrvati rekli Brest International Maritime Festival jedan je od najvećih događaja u svijetu koji slavi pomorstvo, nautiku, brodove i nautičku kulturu.
Održava se svake četiri godine od 1992., a Hrvatska je kontinuirano bila zastupljena od 2000. sve do sad, uz iznimku 2020., kada je zbog nesretne korone sve otkazano.
Ove godine je međutim prekinut taj niz. Pokušali smo doznati zbog čega je došlo do prekida tradicije, no riječ je, kako se čini o organizacijskim poteškoćama. To nam je potvrdio i Plamenko Bavčević, predsjednik udruge Cronaves, koja predvodi međunarodna sudjelovanja hrvatske tradicijske brodogradnje na ovakvim događajima te nam je ukratko pojasnio.
Poziv stigao prekasno, a pripreme za idući već u tijeku
Komentirao je da im je nažalost poziv stigao malo prekasno, tijekom održavanja Escale a Sete u ožujku. Dodaje da nije lako organizirati delegaciju tako daleko u kratkom roku, pogotovo ne usred turističke sezone kada su svi okupirani drugim poslovima. Ipak, dodao je da su već u razgovorima za idući festival u Brestu za četiri godine.
Mi ćemo dodati da je prava šteta što hrvatska tradicijska brodogradnja nije zastupljena na ovako važnom međunarodnom festivalu koji se uvijek održava u isto vrijeme i najavljuje godinama unaprijed. Pripreme za ovakve događaje obično traju barem godinu – dvije unaprijed, a Hrvatska ima kapacitete poslati svoju delegaciju, poput lošinjskog Nerezinca koji ima i stalno zaposlenu posadu, te niz brodica koje je moguće transportirati kopnom.
Šestodnevni program festivala je iznimno dobro organiziran. Pa i ne čudi da je na posljednjem izdanju održanom 2016. zabilježeno 712.000 posjetitelja. Ako je vjerovati prezentiranim brojkama posjetitelja Ultre u Splitu, ovaj događaj je gotovo 5 puta veći. Cjelodnevni događaji na moru, na obali uključuju regatavanje, revijalne plovidbe, ture s posjetiteljima, obilaske velikih ratnih i tradicijskih brodova. Ima tu svega, od umirovljenih fregata, jedrenjaka, replika i starih brodova, malih i velikih, brodica na vesla, jedra, dizel, pa čak i na paru.
Veliki i mali brodovi, brodice, jedrilice i jedrenjaci
Uz obalu je organizirano 15 tematskih područja. Na glazbenim pozornicama nastupaju stotine izvođača svih mogućih žanrova. Brodovi koji dolaze, viju zastave SAD-a, Ukrajine, Nizozemske, Norveške, Švedske, Belgije, Velike Britanije, Danske, Finske, Španjolske, Portugala, Grčke, Italije…
Najimpresivniji su naravno jedrenjaci, koji pokazuju raskoš europske brodogradnje i pomorske tradicije. Ali tu je niz nešto novijih ili najsuvremenijih brodova, od umirovljenih meteo brodova, remorkera pa do Open 60 regatnih mašina aktualnog ciklusa Vendee Globea. Velik je broj drvenih krstaša starih nekoliko desetljeća, krasnih jedrilica s početka prošlog stoljeća, kao i malih brodica iz kućnih brodogradilišta. Velik broj njih može se razgledati u online galeriji festivala.
Na festivalu se odvija bogati zabavni i gastronomski program, aukcije, izložbe, predstave, koncerti, radionice i predavanja. Sve je prilagođeno da program bude dostupan i osobama s motoričkim, vizualnim ili auditivnim poteškoćama, s organiziranom pratnjom solidarnih udruženja. Vrata festivala otvaraju se svakog dana od 10 h do ponoći.
Foto: Fetes Maritime de Brest / Facebook