U odličnoj atmosferi i sunčanim vremenom otvoren je 21. Biograd Boat Show. Sajam nudi šaroliku ponudu plovila i popratnog sadržaja. Iako dominiraju motornjaci od malih gumenjaka, plastičnih i drvenih barki za dnevne izlete, izloženi su i ozbiljni primjerci jahti, katamarana, jedrilica, gospodarskih plovila i nautičkih alata. Uz plovila, na sajmu je izložen i solidan izbor opreme i usluga, sportskih rekvizita i štandovi tvrtki srodnih s nautičkim poslom. Ono što je ove godine velika novost je B2B događaj Croatia Charter Expo, gdje će se mnogobrojne male i velike čarteraške tvrtke sastati s agentima, agencijama, promotorima, dealerima i dobavljačima bliskim čarteraškom poslovanju. Svečanosti otvorenja prisustvovali su brojni važni uzvanici iz nautičkog sektora, te predstavnici tijela javne uprave, a čast službenog otvorenja sajma pripala je predsjednici RH, Kolindi Grabar Kitarović.
Panel rasprava o nautičkom čarteru
Prije službenog dijela otvorenja sajma održano je zanimljivo sučeljavanje na temu nautičkog čartera u Hrvatskoj. Panel raspravu vodio je glavni urednik Mora, Braslav Karlić, a uz njega, govornici su bili državni tajnik Ministarstva turizma Tonči Glavina, pomoćnik Ministra mora, prometa i infrastrukture, Anđelko Petrinić, zatim Saša Petrinić iz HTZ-a, direktorica vodeće platforme za booking management čarter tvrtki, MMK, Martina Heršak, predsjednik udruge čartera Paško Klisović, te Alen Rukavina iz Lučke Kapetanije Zadar. Razgovaralo se o brojkama, izazovima, prednostima i nedostacima industrije nautičkog čartera u Hrvatskoj. Primjetno je bilo neslaganje oko evidentnih brojki kojima raspolaže javna uprava u odnosu na realni sektor, pa je jasno i rasprava bila interesantna, uz različite poglede na problematiku s kojom se suočavaju privatnici u poslovanju. Dok je ministarstvima važan rast broja gostiju, privatni sektor upozorava na neregulirano tržište, problem dumpinga cijena zbog čega bi se brojne tvrtke mogle naći u problemu. I dok realni sektor nudi realna rješenja primjerima država koje nam konkuriraju, poput Grčke, Turske, Italije, Španjolske, iz Ministarstva turizma poručuju kako rade na tome. Zatim predstavnici realnog sektora upozoravaju na nedostatak gostiju iz najjačih emitivnih tržišta SAD-a i Skandinavije, te onog bližeg, Francuske, iz Ministarstvo turizma na to poručuju da rade na promociji, promotivnim video sadržajima, dovođenju influencera i stranih novinara. Panel rasprava malo se odužila iako je jasno da je bila prekratka, jer su otvorene tek neke od problematičnih tema. Iz Ministarstva mora pak poručuju da je u tijeku izrada plana izrade strategije, što daje naslutiti da će strategija ugledati svjetlo dana za godinu ili dvije. Pitanje je što će se u međuvremenu dogoditi s tržištem, gospodarstvom općenito, te s liderskom pozicijom hrvatske čarteraške industrije u odnosu na glavne konkurentske destinacije Grčke i Turske.
Dobra prognoza
Do kraja tjedna možemo očekivati još brojna zanimljiva događanja i konferencije nautičkog sektora, sastanke udruženja marina, čartera, važnih poslovnih susreta i svakako dobru atmosferu tijekom sajma. Izložbeni kapaciteti rasprodani su tjedan dana prije početka sajma, a vremenska prognoza za sad ide u korist Biograd Boat Showu, pa je za očekivati da će posjećenost biti dobra.