Nakon Splitsko-dalmatinske županije i Primorsko-goranska uvela online aplikaciju za upravljanje pomorskim dobrom
OpenSea je nova online aplikacija Primorsko-goranske županije nastala kao odgovor na novi zakon koji zahtjeva donošenje plana upravljanja pomorskim dobrom. Osim svoje primarne svrhe, ovaj alat je koristan zainteresiranoj javnosti i poduzetnicima. Aplikacija OpenSea je dobar je primjer famozne digitalizacije.
OpenSea prikazuje satelitske snimke unutar područja PGŽ. Spojene su s modelom katastarskih čestica, te granica jedinica lokalnih samouprava. U slojevima se mogu uključivati i isključivati željeni modeli. Pa su tako vidljiva sva mjesta gdje je utvrđena granica pomorskog dobra.
Zatim, mogu se vidjeti koncesijska područja, te njihov status, namjena. Uključivanjem jedne od dviju opcija po modelu „Sredstva“ može se provjeriti status koncesijskih područja prema zauzetosti i kategorijama. Jednim klikom možemo saznati ima li područje koncesionara ili je slobodno, a u budućnosti će biti i vidljivi detalji svake pojedinačne koncesije.

Olakšava posao i ubrzava proces, te povećava transparentnost
Pretraživanjem prema kategorijama, može se vidjeti za što je koncesija namijenjena. Različitom bojom označeno je područje za iznajmljivanje opreme, ugostiteljstvo, trgovinu, zabavu i rekreaciju, njegu i održavanje tijela, privremenu ili prigodnu djelatnost, obrazovanje i podučavanje te reklamiranje.
Model mikrolokacije prikazuje dvije vrste područja, službene i one koje su sa statusom prijedloga. Povodom predstavljanja aplikacije OpenSea, razgovarali smo s pročelnicom Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Primorsko-goranske županije, Izabelom Linčić Mužić.

Kazala nam je da je aplikacija OpenSea prvenstveno namijenjena Županiji i jedinicama lokalne samouprave koje se nalaze na pomorskom dobru. Uvedena je radi praćenja Plana upravljanja pomorskim dobrom županije i JLS. Sada je na JLS-ima da unesu i evidentiraju sve mikrolokacijske dozvole na pomorskom dobru. Za to su dobili lozinke i mogu ih unositi sami, online.
Dan nakon predstavljanja javnosti, organizirana je radionica za predstavnike JLS-a i županijskih lučkih uprava. Iako nisu zakonski obvezani unositi podatke, predstavnici svih JLS-a oduševljeni su novim mogućnostima, komentirala nam je pročelnica Linčić Mužić. Taj im alat olakšava posao. „Na radionicama su aktivno sudjelovali na radionici i odmah sugerirali određene dopune. Predviđamo da će se aplikacija koristiti i razvijati.“

Izrada je koštala 19,7 tisuća eura i u planu je dograđivanje
Na mjesta gdje su postojeće koncesije ili gdje je lučko područje luka otvorenih za javni promet, JLS neće moći unijeti mikrolokacije za dozvole je aplikacija to ne dozvoljava. Time se smanjuje mogućnost pogreške. U planu je dopuna aplikacije s podacima o nositeljima dozvola i trajanju dozvola na pomorskom dobru. PGŽ kao davatelj županijskih koncesija bazu podataka o koncesijama i koncesionarima i trajanju ažurira u realnom vremenu. Aplikaciju je radila tvrtka Digitalni prostor d.o.o a izrada je koštala je 19.770,00 eura + PDV.
Kao najveću prednost, pročelnica Linčić Mužić ističe objedinjeni sustav. Do sada su morali podatke uspoređivati iz nekoliko različitih izvora i za svaku lokaciju utvrđivati stanje. Sada iste podatke mogu dobiti svatko, u nekoliko klikova, te spremiti PDF donosno ispisati dokument. Primjerice poduzetnici koji se informiraju o određenom području, sada ne moraju odlaziti na katastar ili se obraćati županiji, JLS i lučkoj upravi. Sve im je odmah vidljivo unutar aplikacije.
Kako saznajemo od pročelnice PGŽ, Izabele Linčić Mužić, postoji i ideja da se sustav sličan njihovom uvede i na nacionalnoj razini.
Sličan alat u Hrvatskoj ima Splitsko-dalmatinska županija
Uz PGŽ, radni tim za stvaranje ove aplikacije činile su i pročelnica Upravnog odjela za opće, pravne poslove i lokalnu samoupravu grada Kostrene, Iva Mičetić i voditeljica odsjeka za komunalno-stambeni sustav i prostorno planiranje grada Cresa, Petra Didović Brnić. Time su pokrili potrebe jednog obalnog grada i jednog otočnog grada.
Najsličnije ovoj aplikaciji postoji u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Njihov se sustav zove Pomorsko je dobro i aktivan je već nekoliko godina. Taj projekt uz podatke i lokacije koncesija nudi i mogućnost prijavljivanja devastacije pomorskog dobra, ali i neke informativne sadržaje. Primjerice na karti područja Splitsko-dalmatinske županije mogu se vidjeti lokacije podmorskih znamenitosti.
Ipak, za razliku od OpenSea, projekt SDŽ je usmjeren na šire djelovanje – zaštitu, upravljanje i promociju pomorskog dobra u regiji. Uz web stranicu s digitalnim pretraživačem koncesija, koji omogućuje transparentan uvid u korištenje pomorskog dobra, projekt uključuje i edukacije i radionice.