Švicarac Renaud Stitelmann prvi je došao na cilj etape u Panami, ali onda je ugazio na poletušu koja mu je završila u kokpitu, pao, udario glavom i nakratko se onesvijestio.
Iskusni švicarski jedriličar Renaud Stitelmann jedan je od favorita samačke regate oko svijeta u hand-made brodićima od 5,80 metara. Pobijedio je u kvalifikacijskoj regati preko Atlantika Globe 580 Transat, a sada je bio najbrži i na prvoj etapi Mini Globe Racea od Antigue do Paname.
Stitelmann je 1,100 milja dugu rutu prešao za 8 dana i 18 sati, oko pet sati brže od drugoplasiranog Keri Harrisa.
Do cilja je stigao po noći, a more je bilo mirno. Dobro raspoloženi Stitelmann spustio je glavno jedro i podigao flok, pripremajući se za dolazak u marinu Shelter Bay u Panami. No, kada se vraćao u kokpit, nagazio je na oveću ribu poletušu, koja je očito uskočila u brod dok se on bavio jedriljem na provi. Stitelmann je opleo i pao na leđa, a onda udario glavom o pod, nakratko izgubivši svijest.

Credit: Renaud Stitelmann / MGR2025
Prosječna brzina – 5,58 čvorova
- Kada sam se pribrao, kroz glavu mi je proletjelo da je za mene regata gotova. Prvo se nisam mogao niti pomaknuti, ali malo-pomalo došao sam k sebi i snaga mi se počela vraćati. Na kraju je sve ispalo dobro – kazao je Stitelmann.
Ispostavilo se da je dobro prošao i da nije jako udario glavom o trup. U tom incidentu ozlijedio je nogu, ali trebao bi biti dobro do početka druge etape.
Prva etapa Mini Globe Racea prošla je dobro i svi samci stigli su na cilj. Pobjednik Renaud Stitelmann jedrio je prosječnom brzinom od 5,58 čvorova i prelazio u prosjeku 136 milja dnevno. Rekord mu je bio 160 milja u jednome danu. Za samačke brodove od 19 stopa – nije loše.
Iako su svi samci završili prvu etapu, drame nije nedostajalo.
Dan Turk na jedrilici Little Bea udario je o nešto u moru, nakon čega je njegov brod stao. Turk, koji je prvu etapu završio treći, pretpostavlja da je udario u kita. Srećom, bez posljedica, barem za jedrilicu Little Bea.

Credit: Don McIntyre / CG580T/ MGR2025
Popaj se junačio pa ga umalo odnio val
Keri Harris na jedrilici Origami našao se pak u problemu kada je njegov brodić poklopio ogromni val. Brod se nagnuo, jarbol je nakratko bio u moru, a u kabinu je prodrlo 500 do 600 litara mora. Val je uz to odnio oba solarna panela s jedrilice, a uništen je i satelitski telefon koji se taman punio. Keri je satima pumpao more iz broda i uspio ga je ponovno osposobiti za jedrenje.
Problema je imala i najmlađa sudionica regate Jasmine Harrison. Njoj se trava zaplela oko lista kormila i kolombe i to je jedva uspela riješiti. Kasnije je stalno morala biti za kormilom jer joj je otkazao autopilot.

Credit: Don McIntyre / CG580T/ MGR2025
A australski veteran Mike Blenkinsop našao se u pogibeljnoj situaciji kada ga je veliki val umalo pomeo s palube. Blenkinsop je u naletu entuzijazma odlučio stati za kormilo, jer je procijenio da može bolje držati kurs nego autopilot, odnosno hydrovane. No, valovi su narasli na preko četiri metra, a onda ga je jedan umalo odnio s broda. Mike, poznat i pod nadimkom Popaj, nakon toga se povukao u kabinu.

Credit: JJ/MGR2025
Slijedi “mamutska” etapa do otoka Fiji
Nakon dolaska u Panamu, hrabri samci sada se spremaju za drugu, „mamutsku“ etapu Mini Globe Racea. To će biti puno ozbiljniji izazov, jer moraju savladati 6,700 milja i doći do marine Vuda na otoku Fiji. Usput će proći i zastati na otocima Marquesas, Tahiti i Tonga. Na te tri zaustavne točke mogu provesti maksimalno 23 dana.
Prije nego krenu, njihovi brodići prvo moraju biti prebačeni s Atlantika na Pacifik. A budući da su jedrilice klase Alma 580 premale da bi plovile panamskim kanalom, na drugu stranu bit će prebačene kopnenim putem. Za taj 100 kilometara dug transfer na raspolaganju imaju dvije prikolice. Start druge etape je 24. ožujka.
Što je pobjednik prve etape Renaud Stitelmann kazao po dolasku na cilj i koja je tajna njegovih kolača, možete vidjeti u ovome videu:
