Čarteri predlažu dopune mjera
Iznimno važan sektor u turizmu nije obuhvaćen dosadašnjim mjerama pa Udruženje upućuje prijedlog dopuna.
Hrvatsko čarteraško udruženje pri HGK, danas će Vladi dostaviti Prijedlog dopuna mjera za suzbijanje posljedica uzrokovanih COVID-19 za nautički turizam- pružatelje usluga smještaja na plovilima-charter. Riječ je o nizu mjera pomoći koje će zatražiti, a koje bi Vlada trebala čim prije primijeniti, jer se radi o iznimno važnom turističkom i nautičkom sektoru koji se među prvima našao na udaru. Vlada u drugom paketu mjera pomoći kroz Ministarstvo turizma, te većim dijelom i u djelokrugu Ministarstva mora nije obuhvatila specifične potrebe nautičkog turizma. Udruženje pozdravlja horizontalne mjere pomoći tvrtkama općenito, te ih u većem dijelu i koriste ili će ih iskoristiti, no najveći problem, trošak godišnjeg veza u marinama, kao i neke druge fiksne stavke ostaju, a čarteraši ne ostvaruju nikakav prihod što ih stavlja u vrlo tešku situaciju.
Pet točaka
Prijedlog je sastavljen u pet točaka direktnih i indirektnih mjera pomoći. Predlažu davanja izravnih potpora Ministarstva turizma, oslobođenje marina od koncesijske naknade za pomorsko dobro, odnosno fiksnog dijela za iduću, te varijabilnog dijela za ovu godinu, s ciljem da se njihovo oslobađanje prelije na čarteraške tvrtke. U slučaju ne oslobađanja, potrebno je alternativno rješenje jer 4,5 tisuće plovila sada po zakonu moraju biti smješteni u marinama.
Kad je riječ o primljenim avansima predlažu mjere vaučera umjesto povrata gostima po principu Udruženja putničkih agencija HGK i zemalja poput Francuske koje su proširile mjeru i na druge pružatelje usluga. Potrebna je suspenzija obveze da plovila moraju uprihodovati 7 posto svoje vrijednosti da bi troškovi plovila bili porezno priznati jer je pitanje da li će uopće sezone biti. Također, predlažu obustavu do daljnjeg fakturiranje naknade HAKOM-a za radijsku frekvenciju po plovilu te naknade Ministarstvu mora za upotrebu pomorskog dobra i sigurnost plovidbe, s obzirom na to da sve te naknade podrazumijevaju plovidbu i korištenje infrastrukture.
Udruga čarteraša navodi važnost hrvatskog nautičkog turizma, koji je među najjačima u svijetu po kvaliteti i kvantiteti, a što ne možemo reći za puno sektora u Hrvatskoj. Potrošnja nautičkih turista je u prosjeku dvostruko veća od ostalih gostiju, a veliki dio aranžmana u nautici realizira se izvan glavne sezone a nautičari se uglavnom kreću u manjim grupama, obiteljskim krugovima, što u doba povećanog opreza u kontaktima i fizičkog distanciranja može biti šansa za hrvatski turizam. Oni ionako svoj odmor provedu u plovidbi izolirani u sidrištima i valama bez previše kontakta s drugima.