Otpad u ljevaonici blokova motora Scania koristi se za proizvodnju finog građevinskog materijala
Švedski proizvođač motora Scania je u suradnji s proizvođačem građevinskog materijala Weber pokrenuo je kružnu ekonomiju. Pijesak korišten u ljevaonici motora, Weber će koristiti za proizvodnju sirovina. Scania se na taj način riješila neželjenog otpada kojeg je do sada morala skladištiti, a Weber je dobio vrijednu sirovinu koju inače mora kupiti. Od otpada rade novi proizvod, materijal za finu nivelaciju u građevini.
Radi se o ekonomskom modelu čiji je princip smanjivanje otpada i maksimiziranje korištenja resursa ponovnom upotrebom, recikliranjem i obnavljanjem materijala i proizvoda.Proces koji otpad od jednih pretvara u važnu sirovinu za druge.
Pijesak prevoze kamioni koji bi se inače vraćali prazni
Transporti su već započeli. U 2025. godini oko 20.000 tona pijeska prevest će oko 150 kilometara od Scanije u Södertäljeu do Weber Saint-Gobaina u Vingåkeru.
To su otprilike tri potpuno natovarena kamiona dnevno. Svi transporti realizirani su povratom teretnih kamiona iz Stockholma. Što znači da bi se kamioni korišteni za prijevoz tog tereta inače vraćali prazni.
Ova suradnja znači da će se manje morati vaditi novog, netaknutog pijeska. Pozitivan utjecaj na okoliš je trenutačan. „Korištenjem pijeska iz Scanije smanjujemo upotrebu netaknutog pijeska za 30 posto, a potencijal je još veći. Naša ambicija je do 2035. godine zamijeniti sav netaknuti pijesak u našim proizvodima alternativnim agregatima,“ izjavio je direktor za istraživanje i razvoj u Weber Saint-Gobainu, Anders Anderberg.
Scania ima povijest suradnje s drugim inovativnim partnerima i pozdravlja inicijative u kojima tvrtka može raditi između industrija, stoji u njihovom priopćenju.
Weber u ovoj suradnji vidi potencijal za širu primjenu
Scania proizvodi motore za kamione, autobuse i gradske autobuse, za industrijsku primjenu, generatore električne energije, kao i brodske motore. Na moru ćemo Scaniju naći i u privatnim, rekreativnim brodicama, u skupim jahtama ali i u profesionalnim plovilima. Jedni su od vodećih proizvođača po pitanju motora pogonjenih alternativnim gorivima i dual-fuel sustavima, te sustavima za minimiziranje emisije štetnih plinova.
Weber je dio grupacije Saint-Gobain, francuske globalno prisutne tvrtke, s proizvodnim pogonima u više od 60 zemalja. Ukupno, Weber ima oko 200 proizvodnih jedinica i zapošljava približno 10.000 ljudi diljem svijeta. Weber, kao dio Saint-Gobaina, specijaliziran je za proizvodnju građevinskih materijala, uključujući proizvode za fasade, žbuke, ljepila za pločice, hidroizolaciju i druge građevinske potrebe. Weber je prisutan u mnogim zemljama širom svijeta, uključujući Hrvatsku, gdje nudi rješenja za građevinsku industriju.