Jedrilice i znanstvenici
The Ocean Race u suradnji sa znanstvenicima prikuplja podatke o utjecaju čovječanstva na oceane
Jedna od najvećih svjetskih regata, The Ocean Race u izdanju 2022. i 2023. godine, nastavlja svoju misiju promocije ekologije. Nekoliko timova koji će se ovog ljeta natjecati u inauguracijskoj regati The Ocean Race Europe, tijekom jedrenja će provoditi i znanstveni projekt. Njihove jedrilice bit će opremljene instrumentima za prikupljanje podataka o zastupljenosti mikroplastike i stanju morske vode, što je važno za razumijevanje utjecaja čovječanstva na oceane.
Njihove aktivnosti su napravljene prema smjernicama globalnog projekta UN Decade of Ocean Science for Sustainable Development, kojim se podupire znanstvene aktivnosti u zaokretu prema zdravom okolišu oceana i održivom razvoju. Predstojeća The Ocean Race regata prvi puta okuplja dvije, slične klase jedrilica, te će uz dosadašnje VO65 nastupiti i timovi s IMOCA 60 jedrilicama. Dvije jedrilice VO65, timova AmberSail2 i W Ocean Racing team, te jedna IMOCA 60 tima 11th Hour Racing Team, bit će opremljene s instrumentima koji će neprekidno mjeriti razinu ugljičnog dioksida, temperature i saliniteta u moru, što se smatra indikatorima klimatskih promjena.
Klimatske promjene i zagađenost plastikom su uz prekomjernu eksploataciju, jedne od najvećih prijetnji zdravlju mora. Oceani igraju ključnu ulogu u regulaciji klime na našoj planeti. Apsorbiraju preko 90 posto negativnog utjecaja čovjeka na prirodu, a od 1970-ih apsorbiraju četvrtinu CO2 koje proizvodi čovječanstvo, navode iz The Ocean Racea, prema izvoru IPCC, The oceanic sink for anthropogenic CO2 from 1994 to 2007 objavljenom u časopisu Science i IUCN. Plastika je ipak nešto vidljiviji problem, a TOR u priopćenju navodi da čovjek u oceane ispusti oko 8 milijuna tona plastike svake tri godine, što ugrožava morske vrste koje jedu plastični otpad ili se zapletu u ribarske mreže.
Dr. Toste Tanhua iz EuroSea kazao je da oceani čovječanstvu čine ogromnu uslugu zbog svojstva apsorbiranja ogromne količine CO2 i topline. EuroSea radi na poboljšanju načina na koji se to može mjeriti i razumijevati, uključujući i financijsku vrijednost. Dodaje da je Sredozemno more vrlo učinkovito u apsorbiranju CO2, ali ta njegova sposobnost može varirati i potrebno je temeljitije promatrati, zbog čega će dodatni podaci biti korisni. Istaknuo je kako je u suradnji s jedriličarskom zajednicom u ovom pohodu veliki potencijal za stavljanje pod isti nazivnik strast za morem i ciljeve znanstvenih projekata.
11th Hour Racing Team će mjerenje CO2 organizaciji Surface Ocean Carbon Dioxide Atlas (SOCAT), koji prikuplja i obrađuje podatke za Global Carbon Budget, godišnju procjenu CO2 kojom se informira, targetira i predviđa smanjenje ispuštanja ugljika. Znanstvenicima je važno da znaju razine CO2 u oceanima da bi mogli napraviti precizan budžet prema kojem se ravnaju mjere i ciljevi Pariškog sporazuma za zaustavljanje globalnog zatopljenja ispod razine od 1,5 stupnjeva Celzijevih.
U suradnji s GEOMAR Helmoholtz Centre for Ocean Research Kiel i Sveučilišta u Utrechtu, podaci prikupljeni pomoću oba tima VO65 omogućit će razvoj trodimenzionalnog mapiranja sve plastike u oceanu, pružajući mjerenje u područjima gdje trenutno nedostaju podaci. Uzorke će analizirati u laboratoriju GEOMAR-a, a podatke će modelirati tim na Sveučilištu u Utrechtu koji će proučavati potencijal za mikroplastiku u transformaciji prema hranidbenom lancu i eko-sustavu dubokih oceana.
Oceanograf sveučilišta u Utrechtu, Erik van Sebille, kazao je da je jedinstvena mogućnost plovila TOR-a što su te jedrilice izrazito brze, a brzina je u ovom slučaju važna zbog toga što mogu prikupljati velike količine podataka u relativno kratkom periodu na različitim lokacijama, i time ne dozvoljavaju da oceanske struje previše utječu na točnost uzorkovanja. Time je olakšana i interpretacija promatranja. Mjerenje mikroplastike u oceanu je vrlo zahtjevan posao, te što je više organizacija i timova uključeno, više podataka će prikupiti, objašnjava Erik van Sebille.
The Ocean Race je jedinstveni znanstveni program pokrenuo tijekom prošlog izdanja 2017. i 2018. godine, dok se natjecanje još zvalo Volvo Ocean Race tijekom kojeg su sedam jedrilica jedrile kroz neka od najudaljenijih područja oceana i pritom mjerili niz različitih podataka od vremenskih prilika, mora i mikroplastike.
Iduće izdanje regate će dodatno povećati opseg znanstvenog programa i još više jedrilica bit će opremljene opremom i tako preciznije prikupiti podatke s udaljenih lokacija, uglavnom nedostupnim za znanstvena istraživanja.
Znanstveni program je dio projekta The Ocean Race regate “Racing with Purpose”, održivog programa koji okuplja različite načine na koje svi mogu sudjelovati u pozitivnom utjecaju na morski okoliš. U suradnji s 11th Hour Racing, osnivačkim partnerom Racing with Purpose programa i The Ocean Race partnerima, Volvo Cars, nastoje prenijeti znanje djeci održavajući veliki broj događaja s ciljem pomoći oceanima. Time nastoje potaknuti svjetske “decision-makere” da kreiraju politiku za zaštitu i upravljanje oceanima, u suradnji s vodećim svjetskim organizacijama i nevladinim organizacijama i ostalima.
Piše: Teo Marević
Foto: Jeremie Lecaudey / Amory Ross / Jesus Renedo / Pedro Martinez