Festival Dani u vali peti puta je došao u Stari Grad, postavši referentno mjesto susreta hrvatskih i inozemnih tradicijskih brodograditelja.
U svome petome izdanju Dani u vali postali su ozbiljna međunarodna priredba, koje se ne bi postidjeli ni neki razvikani svjetski pomorski festivali. U Stari Grad proteklog je vikenda stiglo više od 50 tradicijskih brodova sa cijeloga Jadrana, a pridružili su im se i inozemni gosti.
Prvi puta u Hrvatskoj se predstavila poznata crnogorska kalafatska radionica Bokovac iz Bara. Na Hvar su, sa svojim brodovima Tjotter, stigli i nizozemski tradicijski brodograditelji.
Brodova bi bilo i nešto više, no neki sudionici nisu uspjeli doploviti do Hvara zbog vremenskih prilika. Prvoga dana manifestacije na otoku je palo puno kiše, ali nakon toga nebo se raščistilo i vrijeme je za vikend bilo baš kako treba: sunčano, mirno i ne prevruće. Bablje ljeto u najboljem izdanju.
Dalmatinska marenda za gladne uzvanike
Manifestaciju Dani u vali organizira Udruga za promicanje hrvatske maritimne baštine Cronaves. Veliki obol u organizaciji dali su Stari Grad i Turistička zajednica Staroga Grada, koji su manifestaciju prepoznali kao idealnu promociju za grad u vrijeme nakon glavne turističke sezone. Direktorica TZ Staroga Grada Žaneta Roić o tome nam je kazala:
- Dani u vali Starigradu su donijeli produljenje sezone te su ga pozicionirali na mapi maritimne baštine Hrvatske. Za vrijeme festivala u Stari Grad se sliju tradicijski brodovi s cijelog Jadrana, od Istre do Dubrovnika. Pa i šire od toga, jer dolazili su nam i dolaze gosti iz Italije, Slovenije, Crne Gore i Nizozemske. Na svakom izdanju festivala imamo zemlju partnera koja prezentira svoju maritimnu baštinu. Ove godine to je bila Nizozemska i imali su odličan nastup.
Turistička zajednica Staroga Grada ove je godine napravila iskorak te je za sve sudionike Dana u vali, ali i za brojne posjetitelja Staroga Grada organizirala cijeli niz popratnih događanja. Priređena je tako među ostalim „Dalmatinska marenda“. Chef Hrvoje Zirojević na rivi je predsjedao žirijem koji je ocjenjivao dalmatinske marende. A desetak restorana priređivalo je svoja tradicionalna jela te su ih svim gostima festivala Dani u vali posluživali po promotivnoj cijeni od 12 eura. Mi smo probali bakalar u bistrou Kod Damira i bio je odličan. Posluživale su se još tripice, brujeti, pašticada, srdele, lignje, kozice, dolce garbo, rižoti i puno druge fine dalmatinske spize.
Žaneta Roić je još kazala:
- Hvar kao otok percipiran je kao skupo ljetovalište. Mi smo nastojali pokazati da je Stari Grad vrlo pristupačan i da ima svoju izvornu, autohtonu ponudu. I to ne samo kad je gastronomija u pitanju.
Nizozemci kovali željezo na rivi
Pozornica na trgu Tvrdalj bila je središte zabavnog dijela programa festivala Dani u vali. Vrhunac zabave bio je u subotu, kada je tamo nastupila diva Doris Dragović sa svojim pratećim bendom. Tvrdalj je bio potpuno ispunjen, isto kao i starigradska riva. Na rivi su bili šatori i štandovi na kojima su se predstavili sudionici festivala Dani u vali.
Posebna atrakcija bio je nizozemski štand. Tu je demonstriran tradicionalni način izrade njihovih drvenih brodica. Nizozemci su pokazali kako se kuje željezo na živoj vatri i kako se krive drva za barke. U Stari Grad je došla je i Charlotte van Baak, veleposlanica Nizozemske u Hrvatskoj.
Štand i šator na rivi imao je i grad Dubrovnik, a u subotu je u Stari Grad uplovila i čuvena Karaka, replika povijesnog broda iz vremena Dubrovačke republike. Bili su tu i Višani. Na manifestaciji je bio nezaobilazni profesor Joško Božanić, a stigle su i falkuše. Jednu je doveo Pino Vojković.
Arsenalke s Norht Sails jedrima
Nastupile se i neretvanske lađarice iz udruge Baština Neretve iz Opuzena. Iz središnje Hrvatske u Stari Grad došli su gosti iz gradova prijatelja Samobor i Rugvica sa svojim nadaleko poznatim Savskim lađarima. Predstavili su se i Interpretacijski centar Duboak iz Malinske na Krku, udruga Baština Opuzen te Udruga Južne strane Jezera s otoka Murtera
Puno pažnje privukla je kalafatska radionica Bokovac iz Bara u Crnoj Gori. Nenad Bokovac i njegova ekipa u Stari Grad su dovezli dvije arsenalke. Ti predivni tradicijski brodovi bili su opremljeni North Sails jedrima i pokazalo se da su iznimno brzi. Inače, ovo je bio prvi dolazak Nenada Bokovca u Hrvatsku i prvi njegov susret s našim tradicijskim brodograditeljima.
On je dosad s njima komunicirao samo virtualno, preko društvenih mreža te su tako godinama razmjenjivali znanja i iskustva. Sada je međutim napokon imao priliku sve ih osobno upoznati. I bio je oduševljen prijemom.
Njegove arsenalke sudjelovale su u jutarnjoj paradi brodova u starogradskoj vali. U to vrijeme nije baš bilo vjetra, ali vrsni crnogorski jedriličari isplovili su ponovno u popodnevnim satima, kako bi svima pokazali što njihove brodice mogu.
Ples jedara i svjetla
Ostali smo zabezeknuti, jer su te povijesne arsenalke jedrile nevjerojatno brzo. Dvočlana posada potjerala ih je do 8-9 čvorova i učinilo se kao da jedre u nekoj olimpijskoj klasi. Inače, razgovor s Nenadom Bokovcem donosimo u narednom broju magazina More koji izlazi početkom listopada.
Središnji događaj festivala Dani u vali bio je subotnji „Ples jedara i svjetla“. Postavljen je ponton u starigradskoj vali, a tradicijske barke u noćnom su ambijentu, obasjane reflektorima, prodefilirale ispred okupljenog mnoštva.
Brodovi su defilirali uz taktove klasične glazbe, a priređen je i dramski program koji je uveličao tu priredbu. Stari Grad bio je pun kao usred ljeta, a defile tradicijskih barki sa svojih su jahti i jedrilica pratili i brojni nautičari.
U svome petome izdanju festival mora, brodova i mornara Dani u vali pozicionirao se kao nezaobilazan summit hrvatskih i inozemnih tradicijskih brodograditelja. A Stari Grad još se jednom pokazao kao idealan domaćin te priredbe.
Dani u vali organiziraju se svake dvije godine. Svakako preporučamo da tu manifestaciju uvrstite u svoj kalendar 2026.