Facebook Instagram
    MoreMore
    • Nautika
    • Sport
    • Brodovi
    • Video
    • Plovidba
    • MORE
      • Digitalna izdanja
    • Shop
    Facebook Instagram
    PRETPLATA
    MoreMore
    Početna stranica » Zarobljeni na Socotri

    Zarobljeni na Socotri

    Jagor Čop07.08.2020
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Zarobljeni na Socotri

    Zagrebački fotograf, snimatelj i ribolovac zbog pandemije je zaglavio na otoku usred Arapskog mora

    Između kanala Guardafui i Arapskog mora nalazi se endemski komad zemlje koje je more davno odvojilo od Afrike. Ime mu je Socotra, otok koji zbog biološke raznolikosti uzrokovane tim davnim razdvajanjem od matičnog kontinenta još zovu i Galapagosom Indijskog oceana. Godine 1507. ovaj otok, četvrtinu veći od našeg poluotoka Istre, otkrila je portugalska flota koju je predvodio zapovjednik Tristão da Cunha. Prilikom iskrcavanja odmah su zauzeli tadašnji glavni grad Suq. Nakon svega četiri godine Portugalci su napustili ovaj otok ostavivši na njemu jednu tvrđavu koja i danas stoji između luke i glavnog otočnog naselja, grada Hadiboha, kao uspomena na vremena kada su prvi stranci neuspješno pokušali osvojiti ga. Glavni razlog za napuštanje otoka tada je bio nedostatak zaštićenih luka od jakog ljetnog monsuna, kojeg lokalci zovu Kharīf.
    Moja avantura počinje prošle godine kada sam dobio posao za talijansku agenciju Wild Sea Expedition, predvođenu Nicolom Vitalijem, čiji je zadatak voditi ribolovne ture na najekstremnija i najzabačenija mjesta na Zemlji. Put je počeo iz Milana u trećem mjesecu ove godine, a korona je već uzimala maha u Italiji, no to nas nije spriječilo da krenemo put Socotre.
    Iz Milana smo letjeli za Kairo, otkuda jednom tjedno leti avion kompanije Yemenia za Seiyun u Jemenu, te zatim za Socotru.
    S preko 100 kilograma stvari i opreme za ribolov i snimanje, došli smo u kaotičnu malu zračnu luku Socotra Airport, u koju stiže sve što možete zamisliti: od mješovite robe, odjeće do raznih igračaka i slično koje vjerojatno rodbina šalje iz Seiyuna i Kaira.
    Cijelim putem problem su nam stvarali voki-tokiji slabog dometa, koje je granična policija smatrala sumnjivim uređajima, vjerojatno zbog sukoba Sjevernog i Južnog Jemena. Objasnili smo im da su nam potrebni za lakšu komunikaciju tijekom ribolova, na moru, ali su uređaji ostali na carini. (…) Više pročitajte u novom, 255. broju Mora.

    jemen1

    jemen2

    PREPORUČAMO

    More 273

    Sezona Ljeto ‘23

    Pakleni otoci

    Intervju Igor Stropnik

    Pašte Damire Skansi

    Nonica

    NAJNOVIJE

    Evo kako izgleda kada se jedrilica duga 34 m digne na foilove

    28.09.2023

    U Genovi dodijeljene nagrade za inovacije u dizajnu

    25.09.2023

    Električna brodica oborila svjetski rekord, prešla 480 milja u jednom danu

    22.09.2023

    I u Genovi sve veći brodovi, novi raspored i smjer razvoja sajma

    21.09.2023

    Šestodnevni sajam u Genovi počinje uz prognozu kišovitog vremena prva dva dana

    20.09.2023

    Amerikanci pobijedili u prvoj preliminarnoj regati America’s Cupa

    18.09.2023

    Šest timova America’s Cupa jedre prvu preliminarnu regatu u klasi AC40

    13.09.2023

    Sve veći modeli, futurističkog dizajna na nautičkom sajmu u Cannesu

    12.09.2023

    Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

    Facebook Instagram
    • Pretplata
    • Impressum
    • Kontakt
    • EU Projekti
    • Sailing in Croatia
    © 2023 Morski vodiči

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.