Yanmar položio eko test
S ciljem smanjenja štetnog utjecaja na okoliš, proizvođači su u utrci za karbonski neutralnim rješenjima
Japan je u prosincu 2020. donio novu regulativu u sklopu strategije zelenog razvoja do 2050. godine, a dio se odnosi i na nautičku industriju. Glavne točke strategije razvoja su energija i izvor energije kojima se nastoji smanjiti utjecaj na okoliš, uključujući i gorive ćelije s vodikom i amonijakom za upotrebu na plovilima. S tim ciljem, Yanmar je razvio sustav gorivih ćelija za primjenu na brodovima, implementirajući Toyotine module gorivih ćelija razvijane za Toyota MIRAI automobile. Sustav su instalirali na Yanmarov EX38A FC rekreativno plovilo za terensko ispitivanje.
To je prvo plovilo koje je službeno zadovoljilo sigurnosne propise vodikovih gorivih ćelija prema regulacijama japanskog ministarstva zemlje, infrastrukture, transporta i turizma. Yanmar Holdings Co. i Yanmar Power Technology Co. objavili su da su provedena terenska ispitivanja na modelu EX38A, Yanmarovog testnog prototipa mase 7,9 tona, duljine 12,4 m i širine 3,4 m.
Iako ne znamo koja točno vrsta pogona je korištena niti koji su rezultati, poznato je da su motori snage 250 kW, odnosno 335,25 konjskih snaga, te da su kao izvor energije korištena 2 modula gorivih ćelija tipa Polymer Electrolyte Fuel Cell, s 8 tankova vodika od 70M Pa. Ispitivanje je provela organizacija Japan Craft Inspection Organization, u Kunisaki, Oista u Japanu. U budućnosti tvrtka planira povećati sustav povezivanjem više takvih jedinica, te ih plasirati na tržište za veća plovila do 2025. godine.
Tvrtka Yanmar osnovana je 1912. godine u Osaki, u Japanu, a 1933. proizveli su prvi kompaktni dizelski motor praktičnih dimenzija, te je kao pionir u tehnologiji dizelskih motora izrastao u globalnu tvrtku sa širokim rasponom primjene inovacija, od industrijske opreme, malih i velikih motora, mašinerije za agronomiju, građevinu, energetskih sustava, nautike, alata i drugih komponenata.
Foto: Yanmar Global / Facebook