‘To više nije sport’
Objavom fotografija nove klase AC40 pojačala su se negodovanja dijela obožavatelja America’s Cupa. Donosimo pregled sukobljenih komentara i što o temi suvremenog sportskog jedrenja ima za kazati Jimmy Spithill
Prije nekoliko dana, na službenim kanalima društvenih mreža America’s Cupa objavljene su fotografije kokpita nove klase AC40, a mišljenja oko izgleda i tehnologiji su vrlo podijeljena. Riječ je o OneDesign klasi foilera kojom će timovi kupa vježbati prije nego naprave veće i moćne foilere klase AC75 druge generacije, a u AC40 će se jedriti i regate Youth & Women America’s Cup. Ispod objave fotografija nanizali su se komentari, a izgleda da se mišljenje oko America’s Cupa svodi na one koji podržavaju tehnološki napredak i one koji tvrde da ‘to više nema veze s jedrenjem.’
Komentar koji je započeo lavinu bio je „Jedrenje je mrtvo. Ovo je kao kokpit F1.“ Niz negativnih reakcija se nastavio s: „Ovo više nema nikakve veze s jedrenjem. Možete ih (klasu AC40) zamijeniti s bilo kojim motornim sportovima. Ovako ćete izgubiti prave jedriličare! Sav vaš ogromni PR pada u vodu. Bit pravog jedrenja su emocije, osjećaj koji je America’s Cup nekoć provocirao. Danas toga nažalost nema!“ glasi jedan od komentara. Uslijedio je odgovor „otkad je ‘pravo jedrenje’ bilo oko emocija?“, a polariziranim obožavateljima America’s Cupa koji su u komentarima izrazili svoje negodovanje, ali i podršku, pridružila se i službena stranica Golden Globe Race-a s pomirljivim komentarom navodeći kako ‘u jedrenju ima ponešto za svakoga. To je emocija.“
Onda gledajte J Class
Drugi su komentirali kako razumiju negodovanje protivnika nove tehnologije u America’s Cupu, no da se kroz natjecanje razvijaju važna otkrića za sve jedriličare. „Jedrenje znači biti na vodi i kretati se pomoću vjetra. Nitko nikoga ne tjera da se natječe u ovim brodovima! To je kao i razlika između 4×4 pogona i Formule 1. Jedan je za offroad vožnju, a drugi za stazu. No jedan i drugi sport utječu u na drugi.“
Bilo je i ciničnih: „Odi s ostalih 50 obožavatelja pratiti J Class brodove. U međuvremenu ja i milijuni drugih ćemo pratiti uzbudljivost ove regate i SailGP-a.“ Jedan od komentara napisao je „Kladim se da bi bio prilično emocionalan kada biš imao prilike zajedriti na ovako nečemu. Jedriličari koji jedre u ovome su vrhunski sportaši i iznimno sposobni nautičari i nautičarke. Ako su ‘pravi jedriličari’ zainteresirani samo za platnena jedra i palube s tikovinom, onda ovaj sport nema budućnost.“
Onih koji se protive tehnologiji u jedrenju, u komentarima je bilo više, no bez suvislih argumenata. „Nažalost ovaj tip regatnih brodova se u potpunosti oslanja na tehnologiju umjesto na koordinaciju pokreta i osjećaj u kombinaciji sa stečenim znanjem tijekom godina čistog jedrenja, bez oslanjanja na brojke koje govore kako dobiti najbolje performanse. Ljudski faktor je marginaliziran, te je sve svedeno na hidrauliku, koju će pretpostavljam zamijeniti električni motori.“
Braneći novu tehnologiju, jedan komentator mu je odgovori „To je kao da pisac kaže ‘A… ti pišeš s kemijskom olovkom, gdje je tu emocija? Trebao bi koristiti nalivpero kao je ako želiš ispisati pravu emociju.’ Također, malo je vjerojatno da bi moj SUV imao sustav za prikupljanje kinetičke energije (KERS) da ga nisu napravili u F1… Ljudski je razvijati se, inače bi i dalje bili u špiljama.“
Vrhunski sportaši s lepezom vještina
Nabrajati komentare bismo mogli do prekosutra, pa ćemo izvući ulomke što je o toj temi u nedavnom razgovoru za Muscle & Fitness imao za kazati Jimmy Spithill, legenda jedriličarskog sporta koji je 2010. za kormilom tima BMW Oracle Racing osvojio America’s Cup, zatim za tim Emirates Team New Zealand obranio naslov u idućem ciklusu i 2016. izgubio, a u posljednjem ciklusu prošle godine, bio je jedan od dvojice kormilara tima Luna Rossa Prada Pirelli s kojima je osvojio Prada Cup, te izgubio u finalu America’s Cupa prošle godine.
U razgovoru za američki magazin, Spithill, koji se trenutno natječe u SailGP-u kao skiper United States SailGP tima, komentirao je suvremeni jedriličarski sport: „Nerijetko kada ljudi pomisle na jedrenje, zamisle da jedriličar uskoči u kokpit krstaša, natoči gin&tonic i udobno se zavali pod jedrima. Međutim, kada se radi o ozbiljnom sportu, stvari su nevjerojatno drugačije počevši od fizički zahtjevnih standarda, donošenje brzih odluka koje jako brzo mogu prerasti u ozbiljne negativne i skupe posljedice.”
Zbog velikih brzina i nezgoda koje se događaju, jedrenje u ovom trenutku prolazi kroz period kakav su prolazili motorni sportovi, a to je unaprjeđenje sigurnosti sportaša, te traženje maksimalizacije svakog pojedinog djelića broda i ljudske mogućnosti, objašnjava Spithill. „Kada pogledaš individualce u timovima, svatko od njih je vrhunski sportaš s lepezom različitih vještina.“
Dodao je kada je počeo s jedrenjem, nije bilo tehnologije foilova u jedrenju. „Alati i metode koje smo koristili za analizu i ispitivanje bili su primitivni. Sad kada pogledaš te brodove koji mogu ići četiri puta brže od vjetra, te doslovne lete iznad vodene površine… Puno je podataka što je dobro, ali i nekada zna biti previše za pohvatati. Dio umijeća sastoji se od fokusiranja na prava područja kako bi izvukli ključne informacije. Druga velika promjena koja se dogodila u mojoj karijeri je to što se natječeš protiv najboljih u svijetu i sada možeš detaljno vidjeti svačije rezultate, i oni mogu vidjeti tvoje. Svi smo ozvučeni uživo tijekom regate, posvuda su kamere i nema skrivanja. To je nevjerojatno poticajno i međusobno se guramo još jače da podignemo ljestvicu još više. S takvom okolinom ponukan si učiti puno i brzo, na najvišoj razini koju sam ikad vidio do sad.”
Piše: Teo Marević
Foto: America’s Cup