Tikovina kao prava
Postavljanje sintetičke obloge je ekološki prihvatljiviji potez od uporabe organske i politička poruka protiv ilegalne trgovine drvom
Od posljednjih 15 brodica i jahti koje smo testirali, dva primjerka nisu imala ništa na kuverti osim gelcoata, te dvije luksuzne jahte obje od gotovo 20 m dužine i dva manja glisera imali su pravu tikovinu. Ostalih 9 brodica bilo je obloženo umjetnom tikovinom. Riječ je o različitim tipovima brodica od luksuznih, šminkerskih, sportskih i obiteljskih kruzera. Do prije nekoliko godina umjetna tikovina bila je rezervirana za manje i sportske brodice, a svatko tko je držao do toga da mu plovilo ostavlja luksuzni dojam, stavljao je pravo drvo. U međuvremenu su se promijenile tri stvari.
Izgled umjetne tikovine sve je bliži izgledu prave, cijena je značajno manja, od 30 do 50 posto, a iz marketinškog kuta brodogradilišta, gura se ideja o ekološki prihvatljivijoj opciji, što je u jednu ruku apsurdno, a u drugu ruku porazna istina. (…) Iako je umjetna tikovina sintetički materijal, zbog ilegalne sječe i korupcije vlasti u zemljama iz kojih sirovina pravog tikova drva potječe, kupovina prave tikovine postala je ekološko, etičko, moralno, legalno i političko pitanje. Pa je ugradnja umjetne tikovine svojevrsni statement brendova koji su se na to odlučili. (…) Više pročitajte u 266. broju Mora.
Napisao: Teo Marević
Snimke: Arhiva Mora, Isoteak