Prva etapa regate oko svijeta duge oko 31 tisuću nautičkih milja kreće iz Španjolske. Organizatori očekuju intenzivno nabijenu i energičnu regatu
Jedna od najpoznatijih regata u svijetu prvi je put održana 1973. godine te se prema tadašnjem sponzoru zvala Whitbread Round the World Race. Zatim je od 2001. promijenila ime u Volvo Ocean Race, a ime se zadržalo sve do kraja posljednjeg ciklusa 2017. / 2018. godine, otkada je iz imena izbačen naziv sponzora, te se jednostavno zove The Ocean Race. Ove godine je regata napunila okruglih 50 godina i po prvi puta u regati sudjeluju dvije klase jedrilica, jer je uz Volvo Ocean 65 2021. dodana offshore klasa IMOCA 60.
Ekipna regata jedri se u etapama od kojih najduže traju i preko 20 dana, a unutar svakog tima je i jedan predstavnik medija čiji je zadatak uz jedrenje, izvještavanje o događajima na brodu. Prva etapa kreće u nedjelju 15. siječnja iz španjolskog grada Alicante i završava u afričkom otočju-državi Zelenortski Otoci (Cabo Verde) najkasnije tjedan dana od početka regate.
In-Port regate
Paralelno uz The Ocean Race regatu oko svijeta timovi će jedriti seriju In-Port regata, ukupno njih 7, a služe prije svega kako bi javnost doživjela ove tehnološki napredne jedrilice iz bliza. Prva In-Port regata održana je u nedjelju 8. siječnja u Alicante, odakle u nedjelju starta The Ocean Race, a iduća će se održati u Cape Townu 24. siječnja.
Serija se nastavlja 21. travnja u Itajaí, zatim 20. svibnja u Rhode Islandu, pa 4. lipnja u Aarhusu, zatim dvodnevna u Haagu 13. i 14. lipnja, te finalna 1. srpnja u Genovi. Bodovanje ovih regata se ne zbrajaju ukupnom rezultatu The Ocean Race regata, osim u slučaju ako neki timovi budu izjednačeni u broju bodova The Ocean Race etapa, a u tom slučaju presudit će pridodani bodovi iz posljednje In-Port regate u Genovi. Ujedno, ta će regata u Italiji biti najbliže mjesto održavanja hrvatskoj publici.
Dodatna atrakcija bit će i to što će svaka ekipa na In-Port regatama povesti po troje gostiju, a atraktivna jedriličarska natjecanja uz obalu će se prenositi uživo na sportskim televizijskim kanalima i na internetu.
Kratka ali dinamična etapa
Organizatori predviđaju da će prva etapa trajati svega tri do četiri dana, no radi se o intenzivnoj etapi u koju svi timovi ulaze svježi, a pred njima će biti danonoćna navigacija kroz gusti pomorski promet Mediterana, uključujući i Gibraltarski prolaz, gdje se moraju boriti s izazovnim vremenom i jakim oceanskim strujama, te velikim valovima tipičnim za to područje.
Prolaskom kroz gibraltarska vrata kada prove okrenu put juga, ekipe će doživjeti prvo iskustvo Atlantika paralelno s obalom Maroka. Tada će navigatori morati odabrati između odlaska dalje prema pučini u potrazi za jačim vjetrom ili pak ruti bližoj obali u potrazi za toplijim vjetrovima s kopna. Nadalje će morati paziti da ne upadnu u zavjetrinu Kanarskih otoka koja se zna pružati i stotinama milja niz vjetar. Upadnu li u neku od tih zona slabijeg vjetra, koštat će ih plasmana i postolja.
Od Kanarskog otočja, timovi će se „spuštati“ prema jugu, prema cilju na otoku São Vicente smještenom u zapadnom Zavjetrinskom otočju, sjevernom dijelu arhipelaga Zelenortskih otoka. Prva etapa bit će prilika za timove da pokažu mišiće i što umiju, bit će nabijena, jedrit će se (relativno) gusto i punom snagom, a posebno napeto bit će u ciljnoj liniji pred gradićem Mindelo gdje je moguće da će se ekipe naći u zoni vrlo laganog vjetra.
Nastavak oko svijeta
Otamo, regata se nastavlja prema Cape Townu u Južnoafričkoj Republici odakle će pak startati treća, najduža etapa u regati oko svijeta. Ta će etapa duga 13 tisuća nautičkih milja voditi preko Južnog oceana prolazeći ispod triju velikih Rtova (afričkog Rta Dobre nade, australskog Rta Leeuwin i čileanskog Rta Horn) prije nego završi u brazilskom gradu Itajaí.
Četvrta etapa se zatim nastavlja do Newporta na Rhode Islandu u SAD-u, peta se proteže preko Atlantika u danski Aarhus, pa u nizozemski Haag, a grand finale je predviđen u talijanskoj Genovi tijekom ljeta. Datumi za ostale etape bit će najavljivani tijekom godine.
The Ocean Race se strateški orijentirao prema ekologiji a timovi su sudjelovali i sudjelovat će tijekom regate u brojnim ekološkim inicijativama, predavanjima, konferencijama, programima kojima nastoje osvijestiti svjetsku javnost, s posebnim naglaskom na mlade o važnosti očuvanja okoliša, posebno oceana. Svaki tim provodi vlastite programe i sudjeluje u zajedničkim inicijativama, a brojni će tijekom regate prikupljati razne meteorološke i druge podatke, uzorke mora s oceana koji će koristiti znanstvenicima u provedbi istraživanja radi boljeg razumijevanja kompleksnih sustava i načina kako spriječiti onečišćenje i sačuvati okoliš.
Više o regati, detaljnijem programu i novostima možete pratiti na službenim internetskim stranicama The Ocean Race ili putem društvenih mreža. U videu pogledajte najzanimljivije trenutke uhvaćene dronom tijekom prošlog ciklusa TOR.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=h04_4Msuw2k&w=886&h=498]
Piše: Teo Marević
Foto: Sailing Energy / The Ocean Race