Testiranje u teškim uvjetima
Započelo je trogodišnje testiranje hibridnog paralelnog sustava kojeg Volvo Penta misli staviti u serijsku proizvodnju do 2025.
Volvo Penta u polarnim uvjetima testira vlastiti sustav paralelnog hibridnog pogona kojeg planiraju serijski proizvoditi. Takvi pogonski sustavi se ugrađuju u brodice već godinama, no sada po prvi puta švedski brend planira proizvoditi serijski hibridni pogon. Testni brod su napravili u suradnji s Marell Boats i Arktičkim turističkim operaterom Hurtigruten Svalbard, a zamišljeno je da koristi dizelski pogon na dužim relacijama i za brzu plovidbu, dok za pristupanje lokacijama s osjetljivijim ekosustavom, brod će pogoniti elektromotori. Takvu vrstu pogona najčešće koriste radna plovila u osjetljivim područjima, poput nacionalnih parkova, ušća rijeke, na jezerima te zatvorenim kanalima, ali i u marikulturi.
Ime broda je simbolično Kvitbjørn što u prijevodu znači polarni medvjed, te je prvi puta najavljen u rujnu prošle godine, a početkom svibnja i porinut. U njega su instalirana dva motora sa Z-nogama D4-320 DPI Aquamatic i hibridni sustav. Projekt testiranja trajat će ukupno tri godine, čime Volvo Penta želi pokazati izdržljivost svog pogona u teškim uvjetima. Maksimalna brzina plovila je 30 čvorova, te 24 čvorova krstareće brzine s 500 nautičkih milja dometa. Dizajnirana je robusno i izgleda moćno i čvrsto.
Testiranje se provodi u stvarnim uvjetima rada, jer brod je nakon porinuća krenuo u komercijalnu plovidbu u najsjevernijem gradu na svijetu, Longyearbyen, samo 800 km od Sjevernog pola. Koristi se za prijevoz turista koji će sada moći doživjeti Arktički krajolik u potpunoj tišini, bez buke motora. Iz Volvo Penta marine odjela poručuju kako je ovaj projekt jedan korak prema njihovom planu smanjivanja emisije štetnih plinova, te su im suradnje poput ove s Hurtigruten Svalbard i Marell Boats važni za testiranje čitavog integriranog sustava od skiperske konzole do propelera. U naredne tri godine brod Kvitbjørn će poslužiti kao testna platforma za daljnji razvoj postojećih sustava Dynamic Positioning System, Joystick Control, Electronic Vessel Control System, i ostalih dijelova sustava za upravljanje.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=xETniuiTeOM&w=886&h=498]
Piše: Teo Marević
Foto: Volvo Penta / YouTube Screenshot