Svi pobjednici Vendee Globea
Bestaven pobijedio, Dalin stigao prvi, Herrmann udario ribarski brod pred ciljem, Le Cam uplovio s razbijenim trupom. Sve to unutar 12 sati, u posljednjih stotinjak milja regate oko svijeta.
Vendee Globe iz 2016. pamtit ćemo po brojnim oborenim rekordima zbog tek predstavljenih foilova. Tijekom ovog Vendee Globea, koji još uvijek nije završio, zbilo se toliko nevjerojatnih događaja, da zaplet i rasplet podsjećaju na holivudski akcijski film. Od ukupno 33 natjecatelja, njih devetero ih je već odustalo, a među prvima je bio i glavni favorit regate Alex Thomson.
Zatim se PRB IMOCA 60 Kevina Escoffiera slomila pod udarima dvaju velikih valova oko 600 milja od Cape Towna. Uslijedila je potraga za njime i spašavanje prije zore. Tijekom solo regate oko svijeta, nema skipera čija IMOCA 60 nije pretrpjela neku vrstu oštećenja, dok je kod nekih bilo i kritično, a PRB je potonula.
Pip Hare koja jedri na najstarijem primjerku IMOCA 60 klase u ovoj regati nakon brojnih popravaka je kazala da je njena jedrilica dala svoje, te da nakon povratka može u zasluženu penziju. Vratimo se na cilj, u koji je prvi uplovio Charlie Dalin. Sredinom siječnja je regatni odbor odlučio kako će aktivirati primjenu pravila regate da se jedriličarima koji su sudjelovali u spašavanju unesrećenih dodijeli dodatno vrijeme, odnosno da im se od vremena prolaska u cilj oduzme vrijeme provedeno u spašavanju.
Nakon Dalina, drugi koji je stigao do cilja bio je Louis Burton. U trenutku kada je Dalin prvi prošao cilj, Boris Herrmann nalazio se na trećem mjestu sa stotinjak milja zaostatka. Herrmann je virao posljednji put i pred njime je bilo još 5 i pol sati s tadašnjom brzinom kretanja oko 18-19 čvorova.
Kako je dobio 6 sati kompenzacijskog vremena za vrijeme provedeno u spašavanju Escoffiera, još je imaš šanse stići u cilj s najboljim vremenom i pobijediti. Prije dolaska odlučio je nakratko odmoriti. Valovi su bili visine oko 3 metra, vjetar je puhao brzinom oko 17 čvorova, padala je kiša i bila je noć. Dok je odmarao, udario je u ribarsku brodicu bez AIS-a, pri brzini od 18 čvorova i oštetio desni foil svoje IMOCA-e i jedro.
Nikome isprva nije bilo jasno zbog čega je Herrmann usporio na 6 čvorova, te se počela javljati sumnja da je nešto pošlo po zlu. Ubrzo je stigla vijest o nezgodi, u kojoj srećom nitko nije ozlijeđen. U cilj je zatim uplovio Thomas Ruyant koji je gotovo čitavu regatu bio na 3. i 4. mjestu, te se povremeno probijao naprijed, pa zaostajao za vodećim.
Iza njega je u cilj ušao Yannick Bestaven, skiper koji je od prolaska južno od Novog Zealanda prešao u vodstvo i tamo se zadržao do ulaska u zonu bez vjetra, kod Brazila. U prolasku Atlantika bilo je očito da je i njegova IMOCA pretrpjela oštećenja, jer više nije postizao brzine kao prije. Zbog kompenzacijskog vremena 10 sati i 15 minuta, zasluženo se prometnuo u pobjednika regate. Po dolasku u cilj kazao je da mu se sve čini nevjerojatnim, kao san.
Nakon njega, stigao je Herrmann, a s četvrte pozicije ga je na peto mjesto istisnuo Jean Le Cam, također zahvaljujući kompenzacijskom vremenu od 12 sati. Le Camu je ovo 5. Vendee Globe i sa 61 godinom, najstariji je natjecatelj 9. Vendee Globea. Zbog legendarnih jedriličarskih pothvata i postignuća zovu ga kraljem, pa je po dolasku prigodno dobio i plastičnu krunu. On je ujedno i junak ove regate zbog čega će ostati zapamćen u povijesti jedrenja spasivši Escoffiera iz ledenog mora, uslijed olujnog vremena u Indijskom oceanu 1. prosinca 2020. godine.
Ciljnu liniju do sad su prešli još redom Thomas Ruyant, Damien Seguin, Giancarlo Pedote i Benjamin Dutreux. Još se iščekuje dolazak petnaestero natjecatelja regate i skiperice Samanthe Davies, koja je zbog oštećenja morala prekinuti regatu, ali je nakon popravka jedrilice Initiatives – Coeur odlučila dovršiti rutu oko svijeta.
Foto: Vendee Globe
Piše: Teo Marević