Sutra u Quingdaou počinje SP za klasu ILCA 7, a tim povodom popričali smo s našim olimpijcem Filipom Jurišićem.
SP za klasu ILCA 7 u Kini počinje sutra i trajat će šest dana, od čega su prva tri dana rezervirana za kvalifikacijska jedrenja.
Tonči Stipanović ranije je najavljivao da bi mogao nastupiti na SP-u i na taj način se oprostiti od klase ILCA 7, ali nema ga na startnoj listi. Naime, termin SP-a preklopio se s regatom klase Swan 36 na kojoj nastupa.
Hrvatske boje u Kini branit će pet jedriličara. Tu su: Filip Jurišić, Bruno Gašpić, Stipe Gašpić, Božidar Golubović i Antun Tomašević.
SP za klasu ILCA 7 najvažnija je ovogodišnja regata u toj klasi. Od naših jedriličara, u Kini se naravno najviše očekuje od olimpijca Filipa Jurišića.
Tim povodom popričali smo s Filipom.

Kakva je situacija uoči početka najvažnije ovogodišnje regate?
U Kini smo već više od tjedan dana, preuzeli smo brodove od organizatora i počeli s treninzima. Jedrimo na brodovima koje proizvodi kineska tvrtka Far East. Prvi puta jedrim u tome brodu i zadovoljan sam njime, osjećaj je dobar. Jedrenja počinju u ponedjeljak, a prva tri dana na rasporedu su kvalifikacije regate.
SP se jedri na regatnom polju na kojem se 2008. jedrila olimpijska regata. Kakve uvjete očekuješ?
Ovo polje bilo je poznato po vrlo laganim vjetrovima, ali olimpijska regata jedrila se u kolovozu, usred ljeta. U Quingdaou su sada potpuno drugačiji uvjeti. Relativno je hladno, more je 12 stupnjeva, a temperatura bi tek trebala porasti na 20 stupnjeva. Prognoza kaže da ćemo tijekom regate imati raznolike uvjete, od laganog, preko srednjeg, do jakoga vjetra. Veliki faktor ovdje su kurenti, ali na to smo spremni. Jozo Jakelić i Pavlos Kontides bili su ovdje na Olimpijskim igrama 2008. Kasnije samo Tonči, Pavlos i ja u Quingdaou nastupili na tri regate Svjetskog kupa. Zadnji puta bili smo 2016., tako da prilično dobro znamo što nas očekuje.

Kako za tebe protječe prva godina novog olimpijskog ciklusa?
Nakon nikada duže pauze koju sam uzeo po završetku OI, vratio sam se u brod u studenome. Svi u timu imali smo božićnu pauzu, a onda smo Pavlos Kontides, Jonatan Vadnai i ja, skupa s trenerom Jozom Jakelićem, počeli raditi punom parom. Odradili smo pripreme na Kanarima, a prije toga bili smo i na Cipru.
Nastupio si na dvije regate Svjetskog kupa. Jesi li zadovoljan rezultatima?
Prva regata bila je na Palmi i za mene nije bila najbolja, ali važno mi je bilo početi jedriti i vratiti se u ritam. Segment brzine bio je dobar, ali taktički nisam dobro odradio regatu. Dva tjedna nakon toga u Hyeresu sam jedrio dosta dobro. To mi je potvrda da se vraćam prema vrhu i da mogu opet jedriti na tom nivou.
Koji su ti planovi ove godine?
Ovo Svjetsko prvenstvo mi je najvažnija regata sezone, a nakon toga je EP u Švedskoj počekom kolovoza. To će mi biti zadnja ovosezonska regata. U međuvremenu ćemo obaviti pripreme u Los Angelesu, koje su nam vrlo važne. To je u srpnju i tamo ćemo imati priliku trenirati sa svim najjačim timovima. Tamo se održava i regata Svjetskog kupa, tako da ćemo u Americi biti oko mjesec dana. Planiramo otići i u Kiel krajem lipnja. To su sve odlične regate koje ću iskoristiti da unaprijedim neke tehničke detalje.

Da li se Tonči Stipanović definitivno povukao iz klase Laser? I ima li nekih drugih novosti u tvome timu?
Da, Tonči je stao s Laserom, a u timu smo sada Pavlos, Jonatan i ja. Priključuju nam se još dva mlađa jedriličara iz Mornara – Niko Jakelić i Bartul Jocić. Oni imaju 19 i 18 godina i prešli su u klasu ILCA 7. Počinju pomalo jedriti s nama, a ove godine odradit će i juniorsko EP i SP. Juniorsko Europsko prvenstvo jedri se u Splitu, u organizaciji Mornara.
Tonči je kazao da će možda nastupiti na SP-u u Quingdaou i tako se oprostiti od klase Laser. Znaš li zašto ipak nije došao?
Tonči je bio na Swan 36 regati, koja je zadnja prije Svjetskog prvenstva te klase. On je u timu G Spot, a s istom ekipom jedri i u klasi J70. Uz to u Mornara volonterski obnaša funkciju sportskog direktora. Paralelno jedri i u Stelli te se priprema za SP, koje ove godine također organizira Mornar. Mislim da je zbog svih tih obaveza na kraju ipak odustao od regate u Kini.

Je li još netko od jačih natjecatelja prestao jedriti u klasi Laser?
Norvežanin Hermann Tomasgaard povukao se iz klase, a on je osvojio broncu u Tokiju i srebro na SP-u prošle godine. Francuz Jean-Baptiste Bernaz prešao je pak u klasu 49er. U Laseru izgleda više ne jedri ni Nijemac Phillip Buhl. Nema ga u Kini, a imam informaciju da će odraditi EP u Švedskoj i nakon toga definitivno odlučiti povlači li se iz klase. U Kinu nije došao ni aktualni zlatni olimpijac Matt Wearn. On je, nakon što je osvojio zlato u Marseilleu, uzeo zasluženi odmor do ljeta, a još nije potvrdio hoće li nastaviti s jedrenjem u Laseru. Vidjeli smo se na Palmi i tamo mi je kazao da još nije donio tu odluku.
Kakva je konkurencija na regati Svjetskog prvenstva?
Laser je specifična klasa i osim navedenih jedriličara, svi ostali najjači natjecatelji došli su na SP za klasu ILCA 7. Tako da će biti baš jaka regata!