Na regati Svjetskog kupa u Hyèresu, zadnjoj velikoj regati prije Olimpijskih igara, Palma Čargo osvojila je brončanu medalju, a Martin Dolenc u klasi Formula Kite bio je šesti.
Jedriličarka Labuda Palma Čargo osvojila je svoju prvu medalju na nekoj regati Svjetskog kupa. Bronca je pala u čuvenom Hyèresu, bez sumnje najjačoj svjetskoj regati za olimpijske klase. Konkurencija u Francuskoj u klasi iQ Foil bila je vrlo jaka, a medalja je došla u pravom trenutku, budući da je Hyères bio zadnja velika regata uoči Olimpijskih igara.
Osvojena bronca puno će značiti za samopouzdanje naše surferice uoči najvažnije regate u četverogodišnjem ciklusu. Palma i njezin trener Marin Siriščević ostat će u Hyèresu još nekoliko dana, jer tamo se sutra održava lutrija, na kojoj će sudionici Olimpijskih igara u klasi iQ Foil ždrijebom dobiti opremu s kojom će jedriti u Marseilleu.
O regati u Hyèresu, osvojenoj medalji i planovima do Olimpijskih igara popričali smo s Marinom Siriščevićem – Sirom, trenerom koji Palmu Čargo prati od početka karijere.
Čestitke na medalji! Kakva je to lutrija sutra?
Svaki sudionik Olimpijskih igara u klasi iQFoil dobit će na toj lutriji četiri seta opreme. Nakon toga imaju priliku isprobati i testirati dobivenu opremu te odabrati set s kojim će jedriti na olimpijskoj regati. Tri preostala seta opreme moraju se vratiti. Na olimpijskoj regati u klasi iQFoil nastupaju 24 jedriličarke, što znači da će na lutriji biti 96 setova opreme. Taj sistem osmišljen je kako bi olimpijska regata bila poštena i nama to odgovara. Razlike u opremi su jako male i teško su uočljive, a bogate jedriličarske nacije imaju institute i cijeli pogon ljudi koji proučava krila i kuteve pa zahvaljujući tome njihovi jedriličari nastupaju s boljom opremom. Mi naravno nemamo tu mašineriju iza sebe.
Jedrenje u klasi iQ Foil završilo je jučer, a Palma je osvojila svoju prvu medalju na nekoj regati Svjetskog kupa. Kako je bilo u Hyèresu?
Ovo nam je bila zadnja regata prije Olimpijskih igara i ovaj rezultat došao je u pravi čas, jer puno će značiti za Palmino samopouzdanje. Na nedavno održanom Svjetskom prvenstvu ona je odlično otvorila regatu, ali ju je loše završila. Tada smo imali dosta nesreće, jer usred regate dobila je temperaturu i više nije mogla jedriti na 100 posto. Na ovoj regati na jednome polju bile su jedriličarke iz nacija koje su se već kvalificirale za Olimpijske igre, a na drugome jedriličarke koje su se borile za normu. U Hyeresu se dijelilo još pet normi za Pariz. U muškoj konkurenciji tu je jedrio Luka Mratović, koji nažalost nije uspio izboriti normu. Palma je jedrila u prvoj skupini, s jedriličarkama koje su se već kvalificirale. Konkurencija je bila jaka, jer na regati su bile sve najbolje svjetske jedriličarke, izuzev Britanke Emme Wilson, koja je favorit za zlato na Igrama.
Jesu li uvjeti u Hyèresu odgovarali Palmi?
Bio je jedan netipičan Hyères. Puno smo čekali na vjetar i uglavnom ga nije bilo puno, osim zadnjega dana, kada je bio Medal Race i kada je puhalo 20 čvorova. Ostalih dana bilo je svega, od maloga vjetra i Slaloma po tom laganom vjetru, do Kurs Racea po laganom i jakom vjetru. Bilo je vrlo šaroliko, a nama je to u stvari odgovaralo. Palmi paše da se jedri po svim uvjetima, a po jačem vjetru baš je superiorna. Kada je jak vjetar, preko 20 čvorova, ona je među dvije ili tri najbolje na svijetu. Kada je slabiji vjetar, također je tu, uvijek je u igri.
Je li ovo najbolji Palmin rezultat u dosadašnjoj karijeri?
Ona je prije dvije godine završila sezonu na drugom mjestu World Sailing ljestvice. Bila je treća i na Mediteranskim igrama, ali nikada dosad nije osvojila medalju na nekoj regati Svjetskog kupa. Tako da se može reći da joj je ovo najbolji rezultat dosad. Ova bronca nam baš puno znači i došla je u pravom trenutku.
Koji su sada planovi?
Sada idemo kući na mjesec dana testirati opremu koju izvučemo na lutriji. Bit ćemo napokon u Splitu i baš se veselimo tome, jer mi smo na putu 180 dana godišnje. Kao pomorci, samo što oni imaju beneficirani staž i puno veću plaću. Nakon toga idemo u Marseille i tamo ćemo, uz kratke prekide i odmor u Splitu, biti tri mjeseca, sve do Olimpijskih igara.
Surferi i Kiteri su prvi završili regatu u Hyèresu, a u ostalim klasama još se jedri. Stipanoviću i Jurišiću danas je presudan dan. Kako komentiraš regatu i što misliš o perspektivi hrvatskih jedriličara?
Mi i Kiteri smo gotovi s regatom. Martin Dolenc je završio šesti, što je isto odličan rezultat. Realno, Palma i Martin su jedina budućnost hrvatskog jedrenja, jer nemamo nikoga od mladih u brodovima. U narednom periodu samo od njih možemo očekivati neke značajnije rezultate na velikim regatama.
Kojim rezultatom bi bio zadovoljan na Olimpijskim igrama?
Bio bih zadovoljan plasmanom u prvih pet. Mislim da je Palmi tu i mjesto. Hoće li pasti medalja, ne znam, jer o tome uvijek odlučuju razni faktori, od sreće pa nadalje. Mi smo tu, na rubu medalje. Glavne konkurentice su nam Britanka i Talijanka, ali ima sve skupa sedam-osam cura koje su jako dobre i koje mogu do medalje, ako im se sve poklopi. Tu su Španjolka, Poljakinja, Novozelanđanka, Norvežanka, Nizozemka… Puno će ovisiti o uvjetima, jer netko je bolji po jačim, a netko po slabijim uvjetima. Sreća je da nam regate traju po 5-6 dana pa se svi ti uvjeti uglavnom izmiksaju. U svakom slučaju, Palma je u samom svjetskom vrhu, konkurirat će za medalju u Marseilleu, a hoće li je osvojiti – vidjet ćemo.