Facebook Instagram
    MoreMore
    • Nautika
    • Sport
    • Brodovi
    • Video
    • Plovidba
    • MORE
      • Digitalna izdanja
    • Shop
    Facebook Instagram
    PRETPLATA
    MoreMore
    Početna stranica » Slani izvor života

    Slani izvor života

    Jagor Čop31.12.2019
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email
    U protekloj godini dogodile su se brojne promjene u svijetu mora, nautike i života na moru. Donosimo kratki pregled godine uz More, koje u veljači puni 25 godina kontinuiranog izlaženja.

    Ova godina ostat će zapamćena po mnogim uzbudljivim događajima i novostima iz svijeta nautike, a foilovi i jedrilice timova America’s Cupa definitivno su najatraktivnija senzacija za sve ljubitelje brodogradnje i jedrenja. Hrvatski jedriličari nastavljaju ostvarivati odlične rezultate na natjecanjima, a u sljedećoj godini, između ostalog, očekuju nas i uzbudljivi nastupi na Olimpijskim igrama koje će se održati u Tokiju krajem srpnja i početkom kolovoza.

    Što se tiče nautike, ova godina nastavila se kretati po inerciji kao i dosadašnjih, uz ulaganje privatnog sektora i nerazumijevanje birokratskog aparata, zbog čega bi nautički turizam mogao patiti iduće sezone. Ipak, u protekloj godini ostvarena su brojna ulaganja u pomorsku infrastrukturu luka i lučica financirana iz europskih fondova, osobito na sjevernom dijelu Jadrana, čime je ostvaren temelj za bolju komunikaciju otoka s kopnom, a što će neizbježno podići kvalitetu života otočana.

    Trendovi i novosti

    U praksi su se pojavili i neki novi problemi poput nepriličnog načina sidrenja plovila po sustavu automobilskih parkirališta, pretjerana komercijalizacija sidrenja zbog prevelikog broja koncesioniranih uvala, a tu su i dalje neriješeni problemi sveprisutnog ilegalnog iznajmljivanja komunalnih vezova u nautičke svrhe diljem obale itd. Sve smo svjesniji problema zagađenja i brojne su teme iz ekologije koje su obilježile 2019. godinu, a jedna od njih je masovni pomor periski u čitavom Mediteranu.

    Na polju brodogradnje zagazili smo u novo desetljeće i neki trendovi već su vidljivi, a to su jednostavne i grube linije, solidna gradnja, novi materijali, foilovi i svjetlina interijera. Plovila su sve više energetski samostalnija, ali i opterećenija elektronskim i električnim aparatima. Automatizacija, umreženost i sustavi upravljanja provode se na gotovo svakom segmentu – od hardvera palube do razonode.

    Četvrt stoljeća Mora

    Motori su sve efikasniji, snažniji i brži, a u idućem desetljeću možemo očekivati konačan masovni uzlet uporabe električnog pogona na rekreativnim plovilima, što je već slučaj kod nešto elitnijih primjeraka na tržištu. Pogledamo li cijelo desetljeće unatrag, velika promjena ostvarila se na polju navigacije i komunikacijskih uređaja, što će definitivno doprinijeti sigurnosti plovidbe, a trend sigurnosti prelijeva se i na druge segmente poput opreme za spašavanje i sprječavanje havarija, kao i nezgoda kod zimovanja plovila.

    Za More je 2019. bila velika godina, a u 2020. možete očekivati nastavak velikog broja autorskih tekstova iz segmenta nautike, brodogradnje, ekologije, tehnologije, ekonomije, putopisa, te ostalih tema o moru i svemu što pružaju gušti plovidbe. Idući broj Mora koji izlazi u veljači obilježit će 25 godina kontinuiranog postojanja magazina More, odnosno četvrt stoljeća pisane ljubavi prema moru, plovidbi, novostima i baštini iz priobalnog života, plovidbe i neiscrpnog slanog izvora života.

    PREPORUČAMO

    Beneteau nastavlja elektrifikaciju

    Jedrilica za 200 milja dnevno

    „470“ na steroidima

    Hyatt Centric Murano

    TT420 premijerno na Bootu

    Princess porinuo prvu Y95

    NAJNOVIJE

    Električna brodica oborila svjetski rekord, prešla 480 milja u jednom danu

    22.09.2023

    I u Genovi sve veći brodovi, novi raspored i smjer razvoja sajma

    21.09.2023

    Šestodnevni sajam u Genovi počinje uz prognozu kišovitog vremena prva dva dana

    20.09.2023

    Amerikanci pobijedili u prvoj preliminarnoj regati America’s Cupa

    18.09.2023

    Šest timova America’s Cupa jedre prvu preliminarnu regatu u klasi AC40

    13.09.2023

    Sve veći modeli, futurističkog dizajna na nautičkom sajmu u Cannesu

    12.09.2023

    Živuće legende na startu retro regate Ocean Globe Race

    09.09.2023

    Raymarine i Avikus u Cannesu predstavljaju autonomni sustav za pristajanje

    08.09.2023

    Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

    Facebook Instagram
    • Pretplata
    • Impressum
    • Kontakt
    • EU Projekti
    • Sailing in Croatia
    © 2023 Morski vodiči

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.