Znanstvenici pomoću softvera za strojno učenje, satelita i javno dostupnih podataka o kretanju brodova otkrili veliki nesrazmjer industrijskog ribolova
Sateliti za promatranje Zemlje pomogli su u otkrivanju prethodno neoznačenih ribarskih brodova globalno, otkrivajući da je gotovo 75 posto svjetske industrijske aktivnosti na moru bilo „skriveno“ od javnosti. Tim znanstvenika predvođen Global Fishing Watch iskoristio je satelitske snimke od 2017. do 2021. te podatke o GPS lokacijama brodova (AiS / VMS sustava za praćenje) i softver za strojno učenje kako bi stvorio prvu svjetsku kartu pomorskog prometa velikih brodova i morske infrastrukture. Njihova istraživanja otkrivaju veliki broj tzv. „tamnih brodova,“ odnosno onih koji prethodno nisu bili vidljivi u sustavima javnog praćenja, pružajući tako bolje razumijevanje globalnih utjecaja ljudskih aktivnosti na moru.
Nove karte, koje su javno dostupne, pružaju sveobuhvatan prikaz industrijske aktivnosti na oceanima, što može pomoći istraživačima u suočavanju s globalnim problemima poput klimatskih promjena. Detaljniji prikaz prometa brodova poboljšat će procjene emisija stakleničkih plinova na moru i držati odgovorne strane za onečišćenje mora odgovornima.
„Vidjevši i karakterizirajući aktivnost ovih opsežnih tamnih flota, možemo početi bolje razumjeti i kvantificirati ne samo ilegalni ribolov već i mnoge druge ljudske aktivnosti koja utječe na morski okoliš,“ izjavio je Paul Woods, glavni direktor za inovacije organizacije Global Fishing Watch u priopćenju za javnost. „Ovo su uzbudljiva vremena kada je riječ o otvorenim, dostupnim podacima koje svatko može besplatno koristiti kako bi razumio i borio se za očuvanje krhkih morskih područja.“
Većina neoznačenih brodova je oko Afrike i Južne Azije
Njihova je analiza pokazala da oko 75 posto svjetskih industrijskih ribarskih brodova i više od 25 posto transportnih i energetskih brodova nije javno praćeno, što predstavlja izazove u upravljanju prirodnim resursima poput zaštićenih morskih područja, prema studiji. Većina neoznačenih industrijskih ribarskih brodova pronađena je oko Afrike i Južne Azije. Iako postoji nekoliko legitimnih razloga zbog kojih se brod možda ne pojavljuje u javnom sustavu praćenja, mnogi od tih neoznačenih brodova često se bave ilegalnim, neprijavljenim i nereguliranim ribolovom, prema priopćenju.
„Nova industrijska revolucija počela se pojavljivati u našim morima neopaženo – do sada,“ izjavio je David Kroodsma, direktor istraživanja i inovacija u Global Fishing Watch organizaciji i suautor studije, izjavio je u drugom priopćenju istraživačkog tima. „Na kopnu imamo detaljne karte gotovo svake ceste i zgrade na planeti. Nasuprot tome, aktivnosti u našim oceanima uglavnom su bile skrivene od javnosti. Ovo istraživanje pomaže eliminirati slijepe točke i rasvijetliti opseg i intenzitet ljudske aktivnosti na moru.“
Tim je bio u mogućnosti identificirati lokaciju brodova i morske infrastrukture u obalnim vodama šest kontinenata gdje je koncentrirano više od 75 posto industrijske aktivnosti. To je pak otkrilo promjenjive trendove u ribolovnoj aktivnosti, koja je globalno pala za otprilike 12 posto tijekom pandemije koronavirusa. U međuvremenu, razvoj obalne energetike, poput bušenja nafte i vjetroelektrana, značajno je porastao, ali aktivnost transportnih i energetskih brodova ostala je stabilna.
„Povijesno gledano, aktivnost brodova bila je slabo dokumentirana, što je ograničavalo naše razumijevanje o tome kako se koristi najveći svjetski javni resurs – ocean,“ izjavio je Fernando Paolo, suautor i vodeći inženjer za strojno učenje u Global Fishing Watch. „Spajanjem svemirske tehnologije s najsuvremenijim strojnim učenjem, mapirali smo neobjavljenu industrijsku aktivnost na moru u opsegu koji do sada nije bio učinjen.“ Njihova otkrića objavljena su 3. siječnja u časopisu Nature.