Površina pomorskog dobra – lučkog područja koje se daje u koncesiju iznosi 86,925 m², a koncesija se daje na razdoblje od 25 godina. Svi brodovi u vlasništvu pravnih osoba sada moraju izaći iz lučice Špinut.
Jučer je održana 300. sjednica Vlade Republike Hrvatske na kojoj je donijeta Odluka o koncesiji na pomorskom dobru u svrhu rekonstrukcije i korištenja luke posebne namjene – Sportske luke Špinut. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture raspisalo je još krajem listopada prošle godine natječaj za rekonstrukciju i korištenje luke posebne namjene – sportske luke Špinut.
Bio je to prvi slučaj raspisivanja natječaja po novome Zakonu o koncesijama, koji je u dijelu javnosti naišao na kritike, budući da ne uvažava minuli rad postojećeg koncesionara. Novi Zakon o koncesijama kaže da u trenutku kada nekome društvu istekne koncesija, društvo daje, odnosno vraća državi sve što je uložilo u koncesiju, jer sve je na pomorskom dobru.
Otvaranje ponuda bilo je 4. prosinca te je utvrđeno da je zahtjev za koncesiju podnijelo samo Pomorsko športsko društvo Špinut, koje je koncesiju uživalo sve dok upravljanje lučicom Špinut prije koju godinu nije preuzela Županijska lučka uprava. PŠD Špinut čine tri sportska kluba: klub sportskog ribolova Špinut, jedriličarski klub Špinut i ronilački klub Špinut.
Odluka o novome koncesionaru trebala je prema postojećim normama biti donesena još prošle godine, no donijeta je tek jučer. Tom Odlukom, stručno povjerenstvo za koncesije, osnovano i imenovano Odlukom Vlade Republike Hrvatske, dalo je Pomorskom športskom društvu Špinut ovlaštenje za rekonstrukciju i korištenje luke posebne namjene – sportske luke Špinut.
Površina pomorskog dobra – lučkog područja koje se daje u koncesiju iznosi 86 925 m², a koncesija se daje na razdoblje od 25 godina. U Odluci je između ostaloga navedeno da je ovlaštenik koncesije dužan u pomorsko dobro koje se daje u koncesiju uložiti sveukupno 300.000,00 eura kao investicijsko ulaganje, od čega 118.000,00 eura u zaštitu okoliša, u roku ne dužem od pet godina od dana sklapanja ugovora.
Također, ovlaštenik koncesije ovlašten je na kopnenom dijelu luke pružati usluge održavanja brodica, ugostiteljske usluge, uslugu dizanja i spuštanja brodica, uslugu smještaja sportaša, uslugu prodaje opreme za plovila i sportska natjecanja te drugo u funkciji razvoja sporta i u skladu s prostornim planom. Navedeno je i da je ovlaštenik koncesije dužan ostvareni prihod namjenski koristiti za razvoj sporta te održavanje i unaprjeđenje lučke suprastrukture i infrastrukture, bez ostvarivanja dobiti.
Za komentar smo zamolili Hrvoja Šuška, predsjednika jedriličarskog kluba Špinut:
- Vlada je donijela odluku i mi sada čekamo objavu iste u Narodnim novinama te nakon toga Ugovor o koncesiji, kako bi bili uvedeni u posjed. Nakon toga definirat ćemo statuse i ugovore sa svim članovima PŠD Špinut, obnoviti članstva te početi ubirati prihode s kojima ćemo podmirivati troškove i financirati sport. Ponašat ćemo se u skladu s investicijskom studijom koja je bila temelj za dobivanje koncesije. Kada dobijemo Ugovor o koncesiji, imat ćemo sve informacije kako se trebamo ponašati u narednih 25 godina koliko koncesija traje. Nakon potpisivanja tog ugovora stupamo u posjed i tada ćemo napraviti primopredaju sa Županijskom Lučkom upravom, kao što je ranije napravljena primopredaja kada je ŽLU preuzela upravljanje od nas.
Što to znači za jedrenje i jedriličare u okviru PŠD Špinut?
Za održavanje sportske koncesije moramo imati tri starosne kategorije natjecatelja. Što se jedriličara tiče, odmah ćemo angažirati trenera i razviti optimiste u dvije kategorije – U12 i U16. Već financiramo jedriličarku u klasi 420 i ona je u kategoriji U18. Uvest ćemo još dvije kategorije sportaša tako da ćemo ih imati pet. Jedna kategorija bit će veterani, koji će nastupati na ORC regatama i ORC Prvenstvu Hrvatske. Što se zadnje kategorije tiče, pokušat ćemo se približiti klasi Melges. Smatram da je to klasa u usponu i želja nam je da u našoj lučici budemo domaćini tim brodovima. Vlasnicima ćemo ponuditi da Melgese drže kod nas, pružit ćemo im usluge dizanja i spuštanja brodova te dati klupske prostorije na korištenje kako bi nastupali za JK Špinut. Ako uspijemo u klub privući nekoliko Melgesa, u budućnosti bi bili zainteresirani i za organizaciju neke regate te klase.
Kakva je sada situacija s natjecateljima u JK Špinut i što će se promijeniti?
Mi već sada imamo sve tri kategorije sportaša, ali trenutno raspolažemo s vrlo skučenim sredstvima, tako da jedva radimo. Naša baza bit će optimisti i na njih ćemo trošiti najviše vremena i novca. Angažirat ćemo dobrog trenera za optimiste, obnoviti postojeću i nabaviti novu opremu, da djeca imaju sve što je potrebno za rad. Krenut ćemo s ozbiljnom ljetnom školom jedrenja i vjerujemo da će onda u zimskom periodu u klubu ostati 10 do 15 najtalentiranijih jedriličara s kojima će se dalje raditi.S obzirom na razvoj situacije i profil jedriličara koji će biti u klubu, nakon klase Optimist razvijat ćemo i druge, prijelazne klase.
Što dobivanje ove koncesije znači za korisnike vezova?
Vlasnici vezova su udruženici koji su izgradili lučicu Špinut te su članovi društva. Oni nastavljaju biti članovi društva i imat će cjenike za vezivanje brodova. Važno je napomenuti da mi ne smijemo raditi komercijalnu djelatnost. Lučka uprava to može raditi, ali mi ne. To znači da će svi brodovi koji su uknjiženi na neku pravnu osobu morati izaći iz lučice. Unutra mogu biti samo brodovi koji su registrirani na fizičke osobe.