Promjene u protokolu AC37
Njujorški tim zaprijetio odbijanjem kvalifikacija za 37. America’s Cup ako se ne usvoje neke točke protokola
Kao što ste već mogli pročitati, dan nakon završetka 36. America’s Cupa, objavljeno je da je Royal New Zealand Yacht Squadron (Defender) primio izazov od britanskog Royal Yacht Squadron Racing (Challenger of Record). Poznate su i neke nove točke budućeg kvalifikacijskog protokola za predstojeći 37. America’s Cup koji će se odnijeti u narednih 8 mjeseci.
U 37. kupu tako će se ponovo naći timovi ETNZ i INEOS, a nakon objave u javnost je istupio i New York Yacht Club. Njujorški tim American Magic iznosi da je nakon ispadanja iz kvalifikacijskog natjecanja, Prada Cupa, preostalim timovima uputio pismo u kojem poziva buduće klubove Defender i Challenger of Record, da u protokolu za 37. AC uvrsti neke promjene. Sada su se oglasili te poručuju da se neće kvalificirati za idući America’s Cup ako se ne regulira nacionalni identitet timova.
Ističu nezadovoljstvo zbog toga što članovi pojedinih timova nastupaju za klubove iz drugih zemalja, na što upućuju i brojni komentari obožavatelja America’s Cupa na društvenim mrežama. To nezadovoljstvo dijele i drugi klubovi, pa je vijest o regulaciji nacionalne pripadnosti članova timova i klubova pozitivno prihvaćena u jedriličarskim krugovima.
Također, njujorški klub je kazao kako neće prihvatiti tzv. Deed of Gift o kojima je pisao New Zealand Herald kao navodnoj opciji. Time bi se za lokaciju idućeg America’s Cupa umjesto Aucklanda, odabrala Velika Britanija, točnije lokacija Isle of Wight pred jedriličarskom Mekom i Medinom – Southamptonom i Portsmouthom.
Takav stav obrazložili su primjerima prepuštanja organizacije u ruke zemlje koja nije pobjednik America’s Cupa, 1988. i 2010. godine, za koje kažu da je najgore prihvaćeno u javnosti. Čitav protokol kvalifikacija bit će objavljen za 8 mjeseci, a za sad je objavljeno da će sadržavati sljedeće promjene.
Iznose mišljenje kako trenutačan protokol ide na ruku da će 37. AC jedriti između dva tima, što nitko ne želi gledati. Uvođenjem promjena smatraju da bi klasa AC75 u sljedećem ciklusu mogla biti jedna od najvećih uspješnica ovog najdugovječnijeg međunarodnog natjecanja, uspoređujući ih s nekim najvećim kvalifikacijskim uspješnicama u kojima se natjecalo preko 10 timova, što je imalo i značajniji komercijalni interes, kao i jaču podršku gledatelja.
Treba uzeti u obzir da bi do sljedećeg America’s Cupa situacija s pandemijom trebala biti pod kontrolom, pa bi se popratni događaji mogli odvijati i razvijati prema nekadašnjim standardima.
Piše: Teo Marević
Foto: America’s Cup / Studio Borlenghi