Promjene u klasi IMOCA
Klasa koja prednjači brojnim inovacijama u svijetu jedrenja posljednjih 30 godina uvodi neke promjene
International Monohull Open Class Association ili skraćeno IMOCA je jedna od najprepoznatljivijih i definitivno klasa koje spuštaju vilice svima, pa i onima koji se ne bave jedrenjem. Osnovana je 1991., a World Sailing ju je prepoznao 1998. godine. Klasu definiraju mjerne regulacije, a najvažnija je ona od 60 stopa duljine, a klasa je od osnutka do danas izrasla u zlatni standard solo ili jedrenja s malobrojnom posadom.
Međutim, organizacija je mogla lako implodirati još davno kada su počele pristizati ogromne investicije i predanost inovacijama razdvajali timove koji imaju i nemaju, a česti kvarovi opreme utjecali su na entuzijazam sponzora. Ali vođeni tim pitanjima vodstvo klase je uravnotežilo potrebe svih dionika da ostanu predvodnici.
Protekle zime imali smo prilike gledati jedriličare u IMOCA 60 tijekom solo regate oko svijeta Vendée Globe, u najuzbudljivijem izdanju do sad, predstavljajući najbolje od jedrenja na jednom trupu i u foiling monohull kategoriji. Regata je zahvaljujući modernoj tehnologiji i satelitskoj komunikaciji pokazala iznimnu predanost jedriličara koji na svojim vještinama i spremnosti rade kroz čitavu godinu, te koje su granice jedrenja u ovom trenutku.
Uz jedriličare na najudaljenijim lokacijama oceana, čitavu godinu rade veliki timovi ljudi na kopnu, a oni su najvećim dijelom odgovorni za evoluciju kroz koju prolazi jedrenje kao sport i njihove jurilice. Tijekom nedavno završenog Vendée Globea i mjesecima nakon, 15 timova okupljenih u tehnički odbor koji trenutno predstavlja klasu razvio je pravila klase za period od 2021. do 2025. godine, a novi pravilnik je odobren 15. travnja.
Predsjednik klase IMOCA, Antoine Mermod tim povodom je izjavio da poštivanje novih pravila koja ostavljaju prostora za inovacije, istovremeno čuvati postojeću flotu i kontrolirati budžet, nije jednostavan zadatak. Sigurnost jedriličara ostaje prioritet, a u obzir su uzeti i ključni događaji iz Vendée Globea.
Mermod dodaje da su konačno uspjeli gurnuti pravila koja favoriziraju više održiva rješenja, istovremeno nastavljajući poticati kreativnost inženjera i ostatak članova timova. “Ukratko, imamo tehničku evoluciju, umjesto revolucije,” ističe predsjednik klase. Pristup je dobro prihvaćen među svim timovima i osigurava još svjetliju budućnost klase.
Pet ključnih pitanja koje pokriva novi pravilnik su:
1. Usmjerenost prema održivim rješenjima
2. Ograničenost u foilovima
3. Povećanje sigurnosti
4. Plovila s boljim rezultatima performansi
5. Kontrola troškova
Piše: Teo Marević
Foto: Yvan Zedda / Alea