Trostruki svjetski prvak zadnje je državno prvenstvo osvojio 2016., a u Rogoznici je prvi puta u dugoj karijeri doživio da neka IOM regata bude prekinuta zbog prejakog vjetra.
Proteklog vikenda je u sklopu 18. Rogozničkog kupa održano Otvoreno prvenstvo Hrvatske u klasi IOM, na kojemu je nastupilo 58 natjecatelja iz 13 zemalja. Rogoznički kup već dugo je najjača i najznačajnija hrvatska regata klase IOM, a kada se poklopi s državnim prvenstvom, konkurencija je naročito jaka. Nakon dugo vremena, u klasu IOM su se vratili Marko Matić i Mario Škrlj, koji su ranije već pobjeđivali na državnom prvenstvu, a u Rogoznici je, također nakon duge pauze, nastupio i Sven Forense. Posebno veseli što su se na regati pojavila i neka nova lica pa su tako na PH nastupila dva juniora i jedan kadet.
Usprkos olujnom jugu zadnjega dana, organizatori iz šibenskog jedriličarskog kluba Val regatu su uspješno priveli kraju, a nakon punih osam godina, titulu državnog prvaka osvojio je Zvonko Jelačić, trostruki svjetski prvak i najbolji svjetski IOM jedriličar svih vremena. Srebro je osvojio Mirko Ukas, također iz jedriličarskog kluba Zenta, a broncu Marko Matić iz jedriličarskog kluba Trogir.
Jelačić je na državnom prvenstvu jedrio sa svojim novim prototipom Viss, koji je napravljen prvenstveno za lagani vjetar, no u Rogoznici je položio ispit po vrlo jakome jugu. S Jelačićem smo popričali o regati.
Kako je bilo jedriti po olujnom jugu u Rogoznici?
Prva dva dana regate bili su odlični uvjeti, a zadnjeg dana je bilo baš jako jugo, tako da pola dana nismo mogli jedriti. Prvi puta sam u ovoj klasi doživio da je vjetar toliko jak da se ne može jedriti. Prvoga dana smo jedrili s najvećim, A jedrima, drugoga dana sa srednjim, B jedrima, a trećega dana s najmanjim, C jedrima, tako da smo imali priliku koristiti sve rigove. U nedjelju je bilo više od 40 čvorova juga. To samo po sebi i nije bio toliki problem, ali bio je uz to kratki, čopavi val i po tim uvjetima je bilo baš nezgodno voziti. Da smo bili na otvorenom, vjerojatno bismo mogli jedriti i više, jer mogli bi se sakriti u dolinu vala, ako je baš velik.
Kako to da si odlučio jedriti sa svojim modelom Viss, koji je prvenstveno napravljen za lagani vjetar?
Htio sam ga malo isprobati i testirati, budući da s njim namjeravam najesen nastupiti na Svjetskom prvenstvu u Australiji. Navikavam se za njega. Taj brod je prvenstveno napravljen za lagani vjetar, ali evo, sada je u Rogoznici položio ispit i po jakome vjetru.
Kako je protekla regata?
Prvo smo u petak ujutro jedrili navigaciju. To nije bio dio programa Prvenstva Hrvatske, nego više revijalna regata, za zabavu. To se jedri oko onog rogozničkog poluotoka i natrag. Krene se iz marine Frapa, pa se ide do poluotoka, obiđe se s druge strane, obiđe se oznaka i vrati se preko mosta. To se jedri u tri etape, s prolaznim ciljevima i novim startevima. Ta navigacijska regata već je tradicionalna na Rogozničkom kupu, a zanimljiva je jer jedrimo svi skupa. Inače smo uvijek u grupama s po 20-ak jedriličara, a na toj navigaciji bude 40 do 50 brodova na startu. U toj regati pobijedio je Mario Škrlj. Nakon pola dana te navigacije, krenuli smo s kvalifikacijskim regatama za državno prvenstvo. Prva dva dana bile su dakle kvalifikacije, a nakon toga su formirane zlatna, srebrna i brončana skupina, s tim da se bodovi iz kvalifikacija prebacuju u finale.
Jako jugo bilo je u nedjelju u cijeloj Dalmaciji. Kako je bilo zadnjeg dana regate u Rogoznici?
Prvi dan se jedrilo po srednjem vjetru, drugi dan vjetar je pojačao, a zadnjeg dana jugo je bilo preko 40 čvorova. Neki natjecatelji nisu mogli po tim uvjetima upravljati brodovima pa je regatni odbor dao stanku dok vjetar ne padne. Vjetar međutim nije padao i tako je završila regata. U finalnoj seriji uspjeli smo odraditi samo dva plova.
Ovo ti je prva titula državnog prvaka nakon osam godina, a u međuvremenu si pobjeđivao na svjetskim i europskim prvenstvima. Kako to da tako dugo nisi pobijedio na PH?
Pobjeđivali su drugi jedriličari, jer konkurencija je u Hrvatskoj vrlo jaka. Ante Kovačević pobijedio je na državnom prvenstvu 12 puta i on je rekorder. Robert Matulja pobijedio je četiri puta, a Mirko Ukas, Mario Škrlj i Marko Matić jednom su bili prvaci Hrvatske, s tim da je Mirko Ukas ove godine branio titulu.
Kako se razvija klasa IOM u Hrvatskoj?
Na regati je bilo nekih novih lica, imali smo dva juniora i jednoga kadeta, što posebno veseli. Ima još nekih juniora iz Opatije i Rijeke koji nisu nastupili u Rogoznici, ali tu su i to su odlične vijesti. Klasa kontinuirano raste, a konkurencija je sve jača. Hrvatska zajednica tehničke kulture i Hrvatski jedriličarski savez ulažu dosta napora u razvoj IOM jedrenja u Hrvatskoj i taj rad počeo je donositi plodove.
Koji su planovi za ovu godinu?
Slijede regate u Opatiji i Omišlju. Najesen će biti Svjetsko prvenstvo u Australiji, na kojem će nastupiti dosta naših jedriličara. Koliko znam, pored mene na SP planiraju ići Ante Kovačević, Mirko Ukas, Vedran Vesanović, Tomislav Bezić, Fabijanko Biočić i junior Bruno Marević.