Close Menu
  • Nautika
  • Sport
    • Regate
    • Ribolov
    • Avanture
  • Brodovi
    • Testovi
    • Brodice
    • Jahte
    • Jedrilice
    • Motori
    • Oprema
  • Plovidba
    • Otoci
    • Mjesta
    • Sidrišta
  • Spiza
    • Restorani
    • Slastičarnice
    • Recepti
    • Vinari
  • MAGAZIN
    • Intervju
    • Portreti
    • Digitalna izdanja
    • Sailing in Croatia
  • PRETPLATA
  • SHOP
Facebook Instagram
More magazinMore magazin
  • Nautika
  • Sport
    • Regate
    • Ribolov
    • Avanture
  • Brodovi
    • Testovi
    • Brodice
    • Jahte
    • Jedrilice
    • Motori
    • Oprema
  • Plovidba
    • Otoci
    • Mjesta
    • Sidrišta
  • Spiza
    • Restorani
    • Slastičarnice
    • Recepti
    • Vinari
  • MAGAZIN
    • Intervju
    • Portreti
    • Digitalna izdanja
    • Sailing in Croatia
Facebook Instagram
PRETPLATA Shop
More magazinMore magazin

Otok blaženog dvojstva

Jagor Čop02.06.2023
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

Do Raba smo doplovili taman na vrijeme da pod zidinama grada vidimo još koju gajetu i guc s latinskim jedrom kako prevaljuju posljednje metre regate tradicionalnih barki

Prošlo je nekoliko godina otkad smo posljednji put plovili ka Rabu. Razlog je vrlo jednostavan – on nam je malo izvan rute. Taj otok umnogome dalmatinskog ugođaja i klime često promatram dok plovimo od Lošinja ka Dugom otoku ili obratno, ali svraćanje do njega nekako uvijek ostane za drugi put. Da se to ne bi ponavljalo i ove godine, odradili smo tu plovidbu odmah početkom svibnja. A kako bismo stigli što brže, umjesto jedrilicom naš redakcijski dvojac ukrcao se u Šibeniku na udoban i naravno brz Marex 360 koji nam je ustupila šibenska čarter-tvrtka Pina i Mare. Mladen nas je čekao na svom otoku.

rab2 rab3

Osamdeset i pet milja koliko nam je valjalo prevaliti prošli smo za ravna četiri sata. Mogli smo i brže, ali na dvadeset dva čvora Marex troši najmanje po milji, a takva je plovidba najugodnija. Kad otvoriš krov kabrioleta ne puše previše pa smo uz lagano pijuckanje, marendu i pozdravljanje, u ovo doba rijetkih nautičara na moru, u kasno poslijepodne stigli pred rapsku luku. Taman na vrijeme da pod zidinama grada vidimo još koju barku s latinskim jedrom kako prevaljuje posljednje metre rapske regate tradicionalnih barki. (…) Više pročitajte u 272. broju Mora.

NAPISAO Braslav Karlić
SNIMKE Mladen Šćerbe, Marin Srzić, Teo Marević

PREPORUČAMO

Intervju: Nikola Bašić

More 284

More 283

More 282

More 281

More 280

NAJNOVIJE

Long Beach OCR: Jurišić i Dolenc jedre na olimpijskom polju u Los Angelesu

15.07.2025

Ivan Bulaja novi je glavni trener američkog SailGP tima!

14.07.2025

SP Moth: Enzo Balanger najbolji na Gardi

14.07.2025

Grupa Beneteau: što kaže USB banka o kretanjima na tržištu

12.07.2025

Luna Rossa će na 38. America’s Cupu jedriti pod zastavom kluba iz Napulja

11.07.2025

Vrboska: otvara se Ribarski muzej

10.07.2025

Mitan marina: benzinska postaja – novosti

10.07.2025

SP za klasu Moth: Šime Fantela solidno otvorio regatu

10.07.2025

Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

Facebook Instagram
  • Pretplata
  • Impressum
  • Kontakt
  • EU Projekti
  • Sailing in Croatia
© 2025 Morski vodiči

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.