Bez velike pompe, u Hvaru je predstavljena helenistička brončana figura “Otočki Dioniz” ulovljena u ribarsku mrežu prije 45 godina. Ribar ju je izvadio, a sada je konačno predstavljena javnosti
Još 1979. u ribarskoj mreži u ribolovnom području Paklenih otoka pred gradom Hvarom zaplela se brončana figura. Ukupna visina je 30,5 cm, širina u ramenima 8 cm, visina glave 4 cm. Na glavi se ističe kosa skupljena u dugoj i lijepoj pletenici, koja vjerojatno prikazuje vježbača, moguće nosača diska (diskofora).
Prema pričanju, nesvakidašnjim ulovom ribar se pohvalio jednom sumještaninu. Ovaj mu je za tada ipak amorfnu neprepoznatljivu skulpturu ponudio ni više ni manje nego brodski motor, dvocilindrenu „pentu.“ No ribar je zaključio, ako mi on nudi toliko (motor) onda ovo vrijedi puno više!
I tako Dioniz nije zamijenjen za motor već je nakon više desetljeća dočekao muzejske vitrine. Nažalost tijekom toga vremena nije učinjena adekvatna desalinizacija kao ni restauracija ni konzervacija, jednom riječju – ništa. To je ostavilo nepopravljivog traga na skulpturi koja je od lijevane bronce, a mase nakon čišćenja 1,6 kg.
Hvarski atlet, Apolon, Diskofof i konačno Otočki Dioniz
Stručnjaci ukazuju na helenističku stilizaciju, a njegovu izradu smještaju u rasponu od 1. st. pr. Kr. pa do 1. st. negdje na području Italije na što je ukazao viš. kustos Muzeja hvarske baštine Marinko Petrić.
Dugotrajnu restauraciju i konzervaciju obavio je akademski kipar-viši restaurator umjetnina Miroslav Klarić. Nazvao ga je „Hvarski atlet“, a nakon restauracije ukazala se vitkija i mekoputnija figura bliža Apolonu ili njegovome polubratu Dionizu. Pa je prvotna atribucija donekle izmijenjena. Tako je prvotni Diskofor pretvoren u Dioniza prema atribuciji kustosice Nives Tomašević, štoviše u „Otočkog Dioniza“.
Nepoznate putešestvije Otočkog dioniza prije ribarske mreže
Brončana figura je iz fundusa zbirke podmorske arheologije Muzeja hvarske baštine iz Hvara. Dionizijeve putešestvije prije ribarske mreže nepoznate su, barem za sada. Njegov put od ribarske mreže do muzeja poprilično je zanimljiv. S obzirom na to da je ribar pronađeni artefakt zadržao u tajnosti, bez da je ikome prijavio svoj ulov, na otvorenju nije upućena informacija o kojem se ribaru radi, je li živ, te kako je kip došao do Muzeja i za koliku je svotu otkupljen.
Na internetskim stranicama Grada Hvara u najavi izložbe stoji tek da je grad sufinancirao otkup, istražne radove i organizaciju izložbe uz potporu Ministarstva kulture i medija. Također piše da je Muzej hvarske baštine preuzeo radi pohrane, ekspertize i stručne obrade.
Otočki Dioniz zaslužuje puno veću pažnju javnosti
Diskofor ili Dioniz bez velike pompe predstavljen je javnosti 3. lipnja 2024. u ljupkoj galeriji crkve sv. Ivana u Hvaru. Izložba u organizaciji Muzeja hvarske baštine, Grada Hvara i uz potporu Ministarstva kulture i medija RH je otvorena do 25. lipnja.
Uz restauriranu skulpturu na izložbi se mogu vidjeti i odljevi figure u prvotnom stanju. Izložene su fotografije i informativni tekstovi koji približuju ovaj zanimljivi antički lik i vrhunsku umjetninu znatiželjnim pogledima. Ipak, ne možemo se oteti dojmu da bio Diskofor ili Otočki Dioniz zaslužio je puno veću pažnju cjelokupne hrvatske javnosti, a da ne spominjemo struku, jer ovakvi „ulovi“ u Jadranskome moru nisu svakidašnji.