Palma Čargo, Martin Dolenc i Filip Jurišić naši su novi olimpijci, a uz njih će ispred Maresillea jedriti i “povratnici” – Šime i Mihovil Fantela te Elena Vorobeva. Na Igrama nastupa i nikad brojnija slovenska reprezentacija.
Završetkom regate u Hyeresu, poznati su svi sudionici predstojećih Olimpijskih igara. Hrvatski jedriličari u Hyeresu su se na Last Chance regatama borili za norme u četiri discipline, ali nitko od njih nije izborio pravo nastupa u Marseilleu. Zadnju šansu u Hyeresu su propustili Luka Mratović (iQ Foil), Marija Dolenc (Formula Kite), Ema Samaržija i Leon Scheidl (470) te Marija Anđela i Mihaela Zjena de Micheli Vitturi (49er FX).
To znači da ćemo od 28. srpnja do 8. kolovoza na Olimpijskim igrama pratiti naše jedriličare u pet disciplina, odnosno dvije više nego u Tokiju. Novi hrvatski jedriličarski olimpijci su Palma Čargo u klasi iQ Foil, Martin Dolenc u klasi Formula Kite te Filip Jurišić u klasi ILCA 7. U vodama ispred Marseillea također će jedriti „povratnici“: Šime i Mihovil Fantela u klasi 49er te Elena Vorobeva u klasi ILCA 6. Na Igrama neće biti našega dvostrukog osvajača olimpijskog srebra Tonča Stipanovića, koji je regatom u Hyeresu završio svoju natjecateljsku karijeru u klasi ILCA 7.
Britanci najuspješniji
Na Olimpijskim igrama nadmetat će se – kako stvari trenutno stoje – 326 jedriličara iz 63 zemlje u deset klasa, a prvi puta jedrit će se u klasama Formula Kite i iQFoil, u ženskoj i muškoj konkurenciji. Tripartitna komisija Međunarodnog olimpijskog odbora dat će ovih dana pozivnice za po još dva natjecatelja u klasama ILCA 6 i ILCA 7. To znači da će na olimpijskoj regati sudjelovati ukupno 330 jedriličara i to najvjerojatnije iz 65 zemalja.
Domaćini Olimpijskih igara iz Francuske, Nijemci i Britanci jedini će imati predstavnike u svih deset olimpijskih disciplina. Velika Britanija uvjerljivo je vodeća nacija po broju osvojenih jedriličarskih olimpijskih medalja, a posljednji njihov predstavnik koji se kvalificirao za Marseille na Last Chance regati u Hyeresu bio je kiter Connor Bainbridge.
Njemačka suša
Francuski jedriličari dosad su osvojili 49 olimpijskih medalja. Kuriozitet je da se na Olimpijskim igrama prvi puta jedrilo upravo u Francuskoj 1900. godine, a tada su tri francuska jedriličara osvojila ukupno pet zlatnih medalja. Nijemci zlatnu olimpijsku medalju nisu osvojili još od 1996 godine. Na igrama u Atlanti to je zadnji puta pošlo za rukom posadi Jochen Schümann, Thomas Flach i Bernd Jäkel u klasi Soling. Kina, Italija i Španjolska u Marseilleu će imati predstavnike u devet klasa.
Zemlje u razvoju
Krovna svjetska jedriličarska asocijacija World Sailing predano radi na promociji jedrenja u zemljama u kojima taj sport nije razvijen i to u okviru programa „Emerging Nations“. Zahvaljujući tome programu na Olimpijskim igrama u Francuskoj nastupit će 21 jedriličar iz tih zemalja, što je značajan napredak u odnosu na Igre u Tokiju, na kojima je sudjelovalo osam tih natjecatelja. Na olimpijskoj regati vidjet ćemo tako među ostalima jedriličarku i jedriličara iz Mauricijusa u klasi Formula Kite.
Moćni Slovenci
Spomenimo i da će naši susjedi Slovenci na Olimpijskim igrama imati jedriličare u pet disciplina. To su Lina Eržen u klasi iQ Foil, Toni Vodišek u klasi Formula Kite, Lin Pletikos u klasi ILCA 6, Žan Luka Zelko u klasi ILCA 7 te posada Jakob Božič / Tina Mrak u klasi 470. Slovenski jedriličari su od osamostaljenja sudjelovali na svih osam Olimpijskih igra. Ove godine imat će rekordan broj jedriličara na Igrama.