Odiseja puža
Neki davni siromašni i gladni otočki težak ne bi mogao razumjeti modernu gadljivost prema nečemu jestivom iz prirode i k tome finom za prste polizat
Kada mi je Mladen Šćerbe za vrijeme pripreme tradicionalnog otočkog načina spremanja puževa pokazao kratki video od nepunih deset sekundi, koji je prikazivao njihovo ubrzano kretanje po glavici češnjaka, nisam mogao a da se ne sjetim Calvinovog Baruna penjača. Knjiga govori o dječaku čiji roditelji na svome dvoru spremaju gurmansku gozbu za visoke uzvanike, redom plemenitaše i bonkuloviće, gdje glavnu ulogu trebaju odigrati upravo delicije pripremljene od puževa. Rastužen nad tužnom sudbinom životinja koje nemaju nikakve šanse za bijeg, odnosi ih krišom u vrt i pušta u noćnu slobodu, ne bi li tako natjerao roditelje da pokažu barem minimum lovačkog dostojanstva prema nemoćnoj lovini.
No, kako gurmanske navike ne poznaju milost, oni ga kažnjavaju zatvaranjem u sobu jer ih je osramotio pred plemstvom i još im uskratio božanske užitke. Kazna ne djeluje odgojno, već upravo suprotno: dječak kroz prozor skače na granu stoljetnog stabla, skriva se u njegovoj krošnji i na molbu prestravljenih roditelja da se vrati uz milosrdan oprost, svečano se zaklinje da se više nikada neće spustiti na zemlju, duboko razočaran ljudskom obiješću. U nevinoj dječjoj glavi sporost i nezaštićenost su očito izazvale samilost, ali i gađenje prema svakome kome to nedostaje.
Neki davni siromašni i vječito gladni otočki težak ne bi mogao razumjeti ovo fino i tankoćutno razglabanje plemstva, niti gadljivost prema nečemu jestivom iz prirode i k tome još finom za prste polizat, zdravoj i tustoj spizi koja puni prazan trbuh. Dohvatile bi se njihove žene svih dostupnih namirnica koje su svakoj otočkoj kući na raspolaganju, poma i krumpira, prošeka i vina, ljutike i češnjaka, ako je jematva onda obavezno zrelog grožđa i preslatke oskoruše da oplemene lovinu. U boljim se kućama dodavao nedostižni klinčić i muškatni oraščić. (…) Više pročitajte u 263. broju Mora.
Piše: Senko Karuza
Foto: Mladen Šćerbe