Facebook Instagram
    MoreMore
    • Nautika
    • Sport
    • Brodovi
    • Video
    • Plovidba
    • MORE
      • Digitalna izdanja
    • Shop
    Facebook Instagram
    PRETPLATA
    MoreMore
    Početna stranica » Nerezinac ne ide u Sète

    Nerezinac ne ide u Sète

    Jagor Čop11.03.2020
    Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

    Nerezinac ne ide u Sète

    Posada lošinjskog logera Nerezinac, koju čini i naš urednik Mladen Šćerbe ipak neće ploviti do Francuske. Najveći pomorski festival Escale a Sète nažalost je otkazan zbog koronavirusa.

    Zbog opasnosti od širenja koronavirusa, u potpunosti je otkazan najveći pomorski festival Escale a Sète koji se trebao održati od 7. do 14. travnja u južnom francuskom gradiću Sète, a na kojem se trebao predstaviti i lošinjski loger Nerezinac kao dio hrvatske pomorske povijesne flote. Dio posade Nerezinca bio je i naš urednik fotografije Malden Šćerbe.
    Lošinjski jedrenjaci u prošla su vremena plovili oko svijeta, a upravo putovima te iste maritimne baštine trebao je zaploviti i obnovljeni lošinjski loger Nerezinac te se tako predstaviti kao interpretacijski plovidbeni centar i promovirati turističku ponudu te pomorsku tradiciju Lošinja.

    Planirana je plovidba od hrvatske luke Mali Lošinj do francuske luke Sète. Tijekom 2 mjeseca plovidbe s četveročlanom posadom u sastavu Gilberto Fazlić i Steno Vidulić s Lošinja, Slovenac Mitja Zupančič i Rabljanin Mladen Šćerbe, namjeravali su preći 3100 nautičkih milja. Osim logera Nerezinac, na festivalu su se planirali predstaviti i Udruga Palagruza iz Komiže s komiškom sandulom ‘Molo Palagruza’ i gundulama, zatim gajeta ‘Mila’ s otoka Prvića (TZ Vodice) i gajeta ‘Foranka’ Udruge Hvar Metroplole Mora.

    Inače, poznati teretni brod star više od 100 godina spomenik je lošinjske brodograđevne tradicije te pretvoren u interpretacijski centar na otvorenom, dočarava i interpretira bogatu pomorsku i brodograđevnu baštinu otoka Lošinja. Vrsta je teretnog jedrenjaka koji je služio za prijevoz drva, vapna, pijeska i ostalog tereta. Iako nekad mnogobrojan na sjevernojadranskim otocima, postoji samo jedan poznati preživjeli primjerak i to upravo ovaj lošinjski. Pretpostavlja se da je izgrađen oko 1880. godine, a obnavljan je godinama kako bi se doveo u prvobitno stanje. Dugačak 19,6 metara, s dva jarbola i nosivost cca 300 tona, uobičajeno je bilo da posadu logera čine kapetan i tri do četiri mornara. Interpretacijski centar postavljen na samom brodu prezentira značajke svakodnevnog života na brodu krajem 19. stoljeća. Ovaj plovidbeni interpretacijski centar upisan na listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske svoj vez pronašao je ispred Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju, a posjetitelji ga mogu besplatno razgledati.

    Loger Nerezinac- autor Sandro Tariba

    Foto: Sandro Tariba

    PREPORUČAMO

    Beneteau nastavlja elektrifikaciju

    Jedrilica za 200 milja dnevno

    „470“ na steroidima

    Hyatt Centric Murano

    TT420 premijerno na Bootu

    Princess porinuo prvu Y95

    NAJNOVIJE

    Šestodnevni sajam u Genovi počinje uz prognozu kišovitog vremena prva dva dana

    20.09.2023

    Amerikanci pobijedili u prvoj preliminarnoj regati America’s Cupa

    18.09.2023

    Šest timova America’s Cupa jedre prvu preliminarnu regatu u klasi AC40

    13.09.2023

    Sve veći modeli, futurističkog dizajna na nautičkom sajmu u Cannesu

    12.09.2023

    Živuće legende na startu retro regate Ocean Globe Race

    09.09.2023

    Raymarine i Avikus u Cannesu predstavljaju autonomni sustav za pristajanje

    08.09.2023

    Nakon Volva i Yanmar odobrio korištenje biogoriva u njihovim motorima

    08.09.2023

    Prvi projekt nakon posrnuća – najveći aluminijski katamaran s jedrima

    06.09.2023

    Neprijeporni autoritet u jedinstvenom nautičkom okruženju istočne Jadranske obale. U stotinama vrhunskih reportaža, intervjua i testova promovira i potiče istinske jadranske vrijednosti. Otkriva nepoznato, potvrđuje poznata mjesta, ljude i običaje, podiže interes za plovidbom, brodovima i opremom. Urednici i fotografi žive i razumiju more. Iz Mora su izrasli peljari, nautički vodiči, knjige, čitave biblioteke namijenjene stranim nautičarima kao i godišnjak SAILING IN CROATIA

    Facebook Instagram
    • Pretplata
    • Impressum
    • Kontakt
    • EU Projekti
    • Sailing in Croatia
    © 2023 Morski vodiči

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.