Na pragu tranzicije
Ulaganje u infrastrukturu elektropogona postaje važno pitanje kvalitete ponude u nautičkim središtima.
Prestižna nautička središta ulažu i trude se biti predvodnici tranzicije na „zeleniji“ pogon brodova. Već smo pisali o gradnji prve mreže brzih punionica po uzoru na super-punjače automobilskog brenda Tesla o čemu smo već pisali. U Florø marini na zapadnoj obali Norveške, postavljen je prvi nautički punjač snage 150 kW. Slijedi ih Venecija koja je ovog proljeća instalirala nekoliko brzih punjača za plovila AQUA superPower, a u planu ima postavljanje još 20 stanica do kraja godine. Prije nekoliko dana su u pogon puštena i dva brza punjača AQUA superPower snage 150 kW na rivi u sklopu Yacht Club de Monaco, kluba koji je početkom mjeseca bio domaćin 8. Monaco Energy Boat Challenge.
Tvrtka AQUA superPower do sad je na Azurnoj obali instalirala tri superpunjača, a cilj im je nastaviti širiti mrežu kako bi ovaj oblik energije bio dostupniji za rekreativnu plovidbu. Vlasnici brodica s elektropogonom sada mogu bezbrižno ploviti na potezu St. Tropez-Cannes-Monaco uz postojeću infrastrukturu brzog punjenja. Mreža se nastavlja i u novoj marini Cala del Forte u gradu Ventimiglia, te nešto južnije od Genove, u luci Portofino gdje su instalirani AQUA-ini punjači snage 75 kW. Kućište punjača napravljeno je od recikliranog aluminija što je još jedan plus za stavku održivosti proizvoda. Korisnici imaju opciju punjenja s izmjeničnom i istosmjernom strujom, a punjačem se upravlja putem mobilne aplikacije.
Kompeticija ubrzava razvoj
Spomenuti 8. Monaco Energy Boat Challenge je petodnevni događaj u sklopu kojeg je održano natjecanje električnih i hibridnih plovila, te su predstavljene novosti iz svijeta brodskog elektro pogona i održane različite panel rasprave i konferencije. U natjecanju je sudjelovalo 35 timova iz 20 zemalja, u tri kategorije. MEBC se održava od 2014. godine i u početku su se timovi sastojali uglavnom od studenata sa sveučilišta, a sada su u programu brojni timovi koje čine studenti, njihovi profesori, znanstvenici velikih istraživačkih institucija, ali i profesionalci komercijalnih tvrtki. Klub je za vrijeme trajanja Monaco Energy Boat Challenge bio poprište brojnih okruglih stolova i konferencija na temu zelene energije u nautici, a uz rivu pred klubom su bili vezani različiti primjerci natjecateljskih brodica.
Kategorije natjecanja su bile Solar Class, Energy Class i Open Sea Class. Solar Class vuče tradiciju iz natjecanja plovila s elektropogonom i solarnim panelima započetim u SAD-u 1994. godine. Ta se ideja nastavila u Nizozemskoj od 2004. godine, a zatim se raširila i na ostatak svijeta. Energy Class se odnosi na timove koji na gotovim dvotrupcima ugrađuju inovacije iz segmenta energije, učinkovitosti itd., dok je Open Sea Class koja se u početku zvala Offshore class, sačinjena od profesionalaca s plovilima koja se već mogu naći na tržištu. Na nautičkom sajmu u Veneciji ove godine, održana je i prva e-regata u kojoj su u različitim disciplinama i kategorijama. I tamo su se u trodnevnom ciklusu održavale panel rasprave na temu ekologije i nužnosti tranzicije na ekološki prihvatljiviji pogon, a program je bio pod okriljem plana Venezia Agenda 2028 da u narednih 18 godina grad postane karbon-neutralan.
Gotovo u svakom broju Mora donosimo novosti iz svijeta brodskog elektropogona, hibridnih sustava, te inovacija iz polja generiranja električne energije. Redovito u svakom broju istražujemo aktualnu problematiku i izazove s kojima se industrija tek čeka susresti. U aktualnom broju Mora tako možete pročitati o tehnologiji elektropogona s vodik gorivim ćelijama, a nešto novosti pripremili smo i za nadolazeći broj koji izlazi početkom kolovoza. Dinamičan rast investicija i još dinamičnija aplikacija inovacija na tržištu postaje atraktivna za investitore, ali i za širi bazen potencijalnih kupaca. S obzirom na to da je čitav svijet u utrci sa štetnim emisijama u atmosferu i sve je više zakonskih i regulatornih ograničenja koji pritišću industrije s velikim emisijama na promjene, možemo reći da se nalazimo na pragu tranzicije, unatoč i dalje snažnoj industriji motora s unutarnjim izgaranjem, koji neće tako brzo nestati.
Jedan od izazova, osim skladištenja energije, jest i infrastruktura unutar marina i luka, bez kojih tranzicija neće biti moguća. U seriji tekstova o elektropogonu o čemu intenzivno pišemo u Moru posljednjih godina, istaknute su brojne primjene gdje elektropogon itekako ima smisla, te one u kojima to za sad nije moguće. Specijalizirani portal za elektropogon plovila Plugboats.com je ove godine organizirao prvo izdanje online nagrade za plovila s elektro i hibridnim pogonom The Gussies, a glasovanje traje do 26. srpnja. Nagrada nosi ime po uzoru na tvorca prvog električnog vozila i izvanbrodskog elektromotora, francuskog inovatora i inženjera elektrotehnike, Gustavea Trouvéa.
Piše: Teo Marević
Foto: AQUA superPower