Kirsten Neuschäfer već 37 dana drži vodeću poziciju u GGR-u, te je vrlo izgledno da ćemo imati prvu ženu pobjednicu solo regate oko svijeta
Golden Globe Race održava se treći put u povijesti, u čast slavne prve solo regate oko svijeta Golden Globe Race 1968. godine u organizaciji britanskih novina Sunday Times. Riječ je o regati samaca bez korištenja moderne navigacije i druge moderne tehnologije, a dizajn jedrilice za regatu mora datirati inajmanje iz 1988. godine, jedrilica mora biti duga između 32 i 36 stopa i napravljena od materijala kao iz vremena kada je dizajnirana. Zabranjeno je i korištenje jedara izrađenih iz modernih sintetičkih materijala poput kevlara, spektre, vectrona i drugih, a skiperi ne smiju koristiti niti moderne komunikacijske i navigacijske uređaje poput mobitela, chartplottera, već samo radio komunikaciju.
Ipak, sve jedrilice u regati opremljene su uređajem kojim šalju audio poruke regatnom medijskom timu i putem kojeg jednom dnevno primaju vremensku prognozu ili upozorenje o opasnom nevremenu, ali ne primaju informacije iz svijeta, a ne znaju ni pozicije drugih natjecatelja. Kirsten stoga nije niti svjesna da je vodeća u GGR 2022-2023.
U prvom dijelu regate, dok je flota tek ulazila u Južni ocean, 19. studenog rano jutro se oglasio EPIRB signal skipera Tapia Lehtinena. Njegova jedrilica Asteria je potonula na dno oceana, a u pomoć mu je priskočila Kirsten. Spasila ga je usred oceana, prevezla do teretnog broda koji se našao u relativnoj blizini, te nastavila regatu. Njenoj trenutnoj poziciji, dodatno će se računati vrijeme provedeno u spašavanju Lehtinena, no i trenutno drugoplasirani Abhilash Tomy također je sudjelovao u spašavanju, pa joj prednost neće puno značiti u borbi za prvo mjesto. Indijski jedriličar Abhilash Tomy trenutno je udaljen oko 500 nautičkih milja jugozapadno od Kirsten.
Prva je natjecateljica koja je oplovila Rt Horn 164. dana regate i vodeća skiperica u regati već 37 dana, a s obzirom na konzistentnost njenog jedrenja čitavo vrijeme regate, vjerojatnost da ćemo imati prvu pobjednicu solo regate oko svijeta se svakim danom povećava.
Jedriličarka u krvi
Ova 39-godišnja Južnoafrikanka iz Port Elizabetha jedri od svoje rane mladosti, a od 2006. jedrenje joj je i profesionalno zanimanje. U prošlosti je radila kao trenerica jedrenja i transfere jedrilica, a kasnije se dodatno usavršila. Prije GGR-a, najduža solo etapa bila joj je od Portugala do Južne Afrike, na staroj 32 stope dugoj jedrilici, koristeći windvane za upravljanje. Zatim je 2015. počela raditi za poznatog jedriličara i pustolova Skip Novaka na njegovim ekspedicijama Pelagic Expeditions do Južne Georgije, Antarktičkog poluotoka, Patagonije i Falklandskog otočja.
Kirsten je u prošlosti kao skiperica vodila nekolicinu filmskih ekipa na Antarktik za potrebe snimanja ljepota južnog pola. Dio je i televizijske serije Wildlife Resurrection Island with Bertie Gragory u produkciji National Geographica iz 2018., te je također jedrila kao pomoćni brod nekolicini snimateljskih ekipa BBC-jeve serije Seven Worlds, One Planet iz 2019. godine…
Inspiracija mladim ženama
Uz jedrenje, Kirsten uživa i u drugim, kopnenim avanturama. Biciklirala je od Europe do Južnoafričke republike prevalivši oko 15 tisuća km u jednoj godini, sama, kada je imala samo 22 godine. Putovala je kroz sjeverozapadnu i centralnu Afriku u južnu Afriku i na posljetku završila na Agulhaškom rt-u, najjužnijoj točki Afrike.
Kirsten je zbog svog avanturističkog duha i izuzetnih iskustava, prava inspiracija ženama diljem svijeta, a od početka Golden Globe Race slovi za favoritkinju regate. Ipak ona na ovu regatu ne gleda isključivo kao natjecanje, već postignuće, što je u ostalom i uvriježeno mišljenje svakog tko sam oplovi svijet i čiji je broj višestruko manji od ljudi koji su bili u svemiru. Zbog toga, Kirsten dobiva puno poruka podrške putem društvenih mreža, posebno žena koje joj pišu da su joj inspiracija i srčano navijaju za nju. GGR možete pratiti uživo putem lokatora koji se nalaze u izoliranim kutijama na svakoj od jedrilica natjecatelja.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=gLef3TNKGPE&w=1200&h=436]
Piše: Teo Marević
Foto: Kirsten Neuschäfer / Facebook