Morski Mount Everest
Započela je jedna od najzahtjevnijih utrka na svijetu, Vendée Globe. Četvrtog dana jeriličari se već susreću s oštećenjima i probojem vode.
U nedjelju 8.11. startalo je jedno od najzahtjevnijih sportskih natjecanja u svijetu, Vendée Globe. Regatu samaca oko svijeta u najnaprednijoj klasi jedrilica IMOCA 60 još zovu i morski Mount Everest.
Četvrtog dana natjecanja pristižu video snimke, fotografije i poruke iz kokpita. Tim PRB već javlja probleme zbog proboja vode. Ipak, to su situacije na koje su natjecatelji Vendée Globea navikli, pa skipper Kevin Escoffier nastavlja jedriti prema planu uz šaljivi komentar da njegova IMOCA 60 ima ugrađen jacuzzi. Imao je sreću što mu je jutros tijekom proboja, vrijeme išlo na ruku, pa je uz vjetar brzine 5 čvorova uspio popraviti oštećenje.
Jérémie Beyou iz tima Charal sinoć je prije ulaska u nevrijeme morao popravljati jedno kormilo koje je oštećeno udarom u nepoznati plutajući objekt. Privremeno je sanirao štetu, no kad se vrijeme smiri čeka ga ozbiljniji popravak.
Rekordan broj natjecatelja
9. Vendée Globe je ove godine startao je rekordan broj jedriličara, njih 33 uglavnom Francuza i Britanaca, koji se natječu za prestižnu titulu u neprekidnom jedrenju oko svijeta. Ruta je duga preko 20 tisuća milja, a u prosjeku ih samo 55 posto uspije stići do cilja. Rekordno vrijeme Vendée Globea postavio je francuski jedriličar Armel Le Cleac’h 2017. godine uplovivši prvi u cilj s vremenom 74 dana, 3 sata, 35 sekundi i 46 stotinki.
Prestižnu titulu osvojio je nakon što je u dva navrata završio na drugom mjestu, u natjecanjima 2008.-2009., te 2012.-2013. godine.
Najmlađa osoba koja je završila Vendée Globe bila je Ellen MacArthur 2001., u dobi od 24 godine i to kao najbrža natjecateljica. U cilj je uplovila druga, a na obali ju je dočekalo 200 tisuća ljudi.
Do sad je u ovom natjecanju troje ljudi izgubilo život, a neki natjecatelji imali su sreće. Jedan od njih je Tony Bullimore kojem se 1997. godine oko 1500 milja od Australije prevrnula jedrilica pod udarima vjetra brzine preko 100 čvorova. Vjerovalo se da je mrtav, no četiri dana kasnije pronašla ga je i spasila australska mornarica, a preživio je skrivajući se ispod trupa u zračnom balonu konzumirajući kockice čokolade.
Favorit za naslov na 17. mjestu
Kao ovogodišnji favorit često se spominje Britanac Alex Thomson koji je u posljednja dva Vendée Globe natjecanja završio na drugom i na trećem mjestu. U rasponu od 2007. do 2018. godine postavio je četiri svjetska rekorda, a 17 godina držao je titulu najmlađeg jedriličara koji je sam oplovio svijet u regati Clipper Race.
Trenutno se nalazi na 17. mjestu, sa 70-ak milja zaostatka za vodećim Francuzom Maximeom Sorelom. Slijede Benjamin Dutreux, Jean Le Cam, Nicolas Troussel. Klasa IMOCA 60, uz America’s Cup AC75 spada u tehnološki vrhunac sportskog jedrenja. Riječ je o klasama koje postavljaju nove standarde i u koje se ulažu ogromni napori i financijska sredstva za razvoj.
Jedriličari koji jedre u IMOCA 60 klasama prolaze izuzetno zahtjevne pripreme, te osim fizičke spremnosti, moraju biti vrhunski jedriličari, tehnički dobro potkovani stručnjaci i psihički izdržljive osobe. Tijekom solo jedrenja oko svijeta, natjecatelji se velikim djelom se oslanjaju na automatski pilot, a pauze za spavanje uglavnom se svode na 20-minutni odmor svakih nekoliko sati, poseban režim prehrane, a za održavanje tjelesne temperature zaslužni su tehnološki najnapredniji materijali odjeće.