Relativno brzo čovjek je naslutio, a onda i otkrio da su mu krivci za plimu i oseku stalno pred očima. Mjesec i Sunce! Bura i visok tlak zraka dodatno pojačavaju oseku, a za vrijeme juga i niskog tlaka zraka povećava se plima
U siječnju i veljači zavladala je oseka na Jadranu. Najveće spuštanje razine mora dogodilo se na njegovome sjevernome dijelu. Zamukle su kancone gondolijera po kanalima Serenisime (La Serenissima). I dok su znanstvenici davali sve od sebe kako blještavi grad na lagunama zaštititi od plime i potapanja (MOSE projekt s branama) opasnost se sv. Marku ukazala i kao oseka. O dno su zapele gondole pa i hitna služba koja se dakako obavlja brodicama po kanalima. Temelji blještavih palača i mulj kanala “isplivali” su na vidjelo.
I dok se još moglo podnijeti nedostatak mora pod prelijepim venecijanskim mostovima, dotle je zadržavanje na njima bilo mučno od vonja koji se širio iz presahnulih kanala. Iako su mnogi pohitali objaviti da je ovo povijesna oseka, to ipak nije tako, ali nije ni svakidašnja. Zanimljivih situacija bilo je i na našoj jadranskoj obali. Na mnogim su mjestima brodice ostale na suhom, a šetači iznenada dobili neuobičajeno područje za šetnju. Maštu je mnogih zagolicala oseka. I privukla ih zakoračiti po suhom dnu mora.
Mnogi zatečeni neuobičajeno izraženom osekom, pogotovo ove zime, u čudu će se zapitati, pa kamo je nestalo more? Zar ima dovoljno mjesta, negdje na drugom kraju svijeta, bolje rečeno mora, gdje se sve to more moglo “pretočiti”? Kroz povijest mnoge je umne ljude zaokupljala zagonetka plime i oseke. Relativno brzo čovjek je naslutio, a onda i otkrio da su mu krivci za plimu i oseku stalno pred očima. Mjesec i Sunce! Ovdje nam mora barem malo priskočiti u pomoć fizika. (…) Više pročitajte u 271. broju Mora.
Napisao: Marko Vučetić
Snimke: Alamy, Mladen Šćerbe