Kvaliteta ispred kvantitete
Na sajmu u Biogradu održane su skupštine udruženja marina, čartera, turističkih brodara i male brodogradnje HGK, a raspravljalo se o aktualnostima iz branši.
Sjednicu udruženja marina obilježila je rasprava o koncesijskim naknadama za ovlaštenike koncesije koji imaju sklopljene ugovore o potkoncesijama. Razgovaralo se i o požarima u marinama koji se nažalost nerijetko događaju. Marine su specifične kada je u pitanju požar iz više razloga. Gustoća privezanih brodova, u pravilu napravljenih od zapaljivih materijala na kojima se nalazi i barem jedan tank s gorivom, plinske boce, a sve to u kombinaciji sa strujom, vodom, ljudskom rukom ali i drugim čimbenicima predstavljaju rizik od zapaljenja te otežavaju mogućnost gašenja.
Radi prevencije požara važno je educirati uprave i djelatnike marina, uvesti požarne protokole i održavanje vježbi. Bitno je i opremanje marina, uspostavljanje suradnje s lokalnim vatrogasnim društvima i postajama, te održavanje opreme za gašenje i osiguravanje požarišta. Isto tako, razgovaralo se o problemu nerazumijevanja problematike požara u marini, te o važnosti educiranja sudaca o specifičnostima požara na tim lokacijama, koji zbog predrasudama o marinama donose neobjektivne sudačke odluke. Predsjednik udruženja marina, Sean Lisjak, također je naglasio važnost donošenja reformskih mjera da bi se u potpunosti mogla iskoristiti sredstva koja su u njihovoj djelatnosti dostupna kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti.
Dobra godina
Čarteraši iza sebe imaju odličnu sezonu, bolju od svih optimističnih prognoza. S obzirom na to da su sada problemi koje je nametnula pandemija sada prošli, čarteraši se vraćaju starim izazovima i problematici – vršnom opterećenju smjene gostiju subotom i nedostatkom radne snage. Predsjednik udruženja chartera Paško Klisović vidi rješenje u modelu povremenog zapošljavanja po uzoru na model markica koji se primjenjuje u poljoprivredi, primjerice kod sezonskih berbi.
Istaknuo je i to da unatoč dobrim brojkama, rekordna 2019. godina ne bi trebala biti cilj niti benchmark za naredne godine, već da žele težiti novom načinu poslovanja s manjim brojem noćenja i dolazaka, a većim prihodom po plovilu i održivim poslovanjem. Drugim riječima, žele težiti kvaliteti, a ne kvantiteti. Problem prevelikog broja charter brodica Klisović ističe već godinama, a to se odražava i na dumping cijene, te na ukupnu nautiku i pomorski promet. Razgovaralo se i o poziciji čartera u novoj Strategiji razvoja turizma do 2030. godine i sredstvima koje se očekuju kroz NPOO.
Brodari i mala brodogradnja
Na skupštini udruženja turističkih brodara, predsjednik udruženja Ante Rakuljić kazao je kako su nakon konstruktivne sjednice izašli s konkretnim zaključcima koje žele realizirati do iduće sezone. Govorilo se i o dosadašnjim problemima ljetnih i zimskih vezova. Ministarstvo je na ovoj sjednici prvi puta najavilo da se sprema revizija direktive EU vezane uz energente, i mogućnost ukidanja plavog dizela kakvog sada poznajemo 2023. godine.
Uz plovila domaćih brodograditelja, na sajmu se predstavilo i Udruženje male brodogradnje HGK te je tim povodom održana i sjednica Udruženja. Istaknuta je nužnost praćenja i primjene napredne tehnologije za napredovanje na globalnom tržištu, poput 3D tehnologije i naprednih materijala na organskoj bazi. Predsjednik udruženja, Boris Vukušić objasnio je da 3D tehnologija omogućava skeniranje linija trupa i izradu prototipova novih plovila i maketa za sajmove. Neke je dijelove moguće i 3D printati u malim serijama. Plovila izrađena od organskih materijala, primjerice smole, su reciklabilna te je potrebno poticati proizvodnju takvih plovila. Od ključnih poticaja koja su potrebna djelatnosti, istaknuti su i poticaji za plovila na elektropogon.