Krila dolaze!
Kad se brodica digne iz mora i ako možete aktivno elektroničkim nadzorom upravljati tim krilima, onda je potrošnja energije kod iste (gliserske) brzine četiri puta manja nego kod klasičnog glisiranja trupa
Posljednjih desetak godina navikli smo se na regatne jedrilice koje na krilima lebde iznad površine mora, ali i na one kojima ona pomažu da se tek dijelom podignu nad more i smanje otpor. Klasa Moth, iQFoil i slične jedriličarske su discipline koje silno privlače vrhunske sportaše. A što tek reći za morsku Formulu 1 America’s Cup u kojoj katamarani i monotrupci lebde već deset godina? Ili polulebdeće IMOCE 60. Ipak, tu se radi tek o brzini i efikasnosti korištenja vjetra jer i one mnogo sporije, deplasmanske jedrilice pod jedrima ne troše ništa niti zagađuju.
Zato je bilo pitanje dana kad će se najsofisticiranije tehnologije razvijene u sportskom jedrenju početi primjenjivati kod motornih brodica i jahti suočenih sa sve skupljom energijom i zahtjevima za smanjivanje emisije štetnih plinova. Lebdeći i polulebdeći gliseri i motorne brodice na konvencionalni ili električni pogon i njihov razvoj postaju tema dana i hit. Izgleda da će ih ove jeseni i zime biti kao nikada dosad. Zamolili smo slovenske projektante, braću Jakopin, za komentar. (…) Više pročitajte u 267. broju Mora.
Komentar: Japec i Jernej Jakopin
Foto: Enata Marine