Mladi JK Spužvar u nekoliko godina stvorio uvjete kakvih nema na Jadranu. Stara područna škola može primiti po 20-ero djece u jedriličarski kamp
Donosimo lijepu priču s otoka Krapnja kraj Šibenika. Područna škola na Krapnju dobila je novu obrazovnu ulogu. Postala je utočište za djecu koja tamo dolaze učiti jedriti, a entuzijasti i profesionalci okupljeni oko mladog jedriličarskog kluba stvorili su jedinstvene uvjete za cjelogodišnji program jedrenja za djecu i ljetne kampove. Razgovarali smo s predsjednikom JK Spužvar, Domagojem Smolićem, koji nam je ispričao kako se sve posložilo.
Unazad nekoliko godina, lokalni entuzijasti osnovali su Jedriličarski klub Spužvar. „U početku nismo htjeli ići u ovom smjeru. Počeli smo jako skromno, no već prve godine imali smo 40-ero djece iz Brodarice, Šibenika i okolnih mjesta. Postali smo najmasovnija grupa mladih jedriličara u županiji.“ Brojke su nastavile rasti i idućih par godina, a u Krapanj sada dolaze trenirati i iz drugih jedriličarskih klubova iz Hrvatske.
Grad Šibenik i mještani Brodarice i Krapnja prepoznali volonterski rad
Iduće godine dobili su puno donacija jer su ljudi prepoznali volonterski rad, nastavlja Smolić. „Od grada smo dobili predivan prostor, staru zgrada područne škole staru preko 100 godina.“ Zgrada je, objašnjava nam, bila u derutnom stanju. U prizemlju je bilo vode do koljena, prvi kat je bio potpuno neupotrebljiv, a na drugom katu postojala je funkcionalna učionica u kojoj se održavala nastava, ali u jako lošem stanju.
Trenirali su s četiri stara optimista koje su dobili od JK Val i JK Split, koje su sami obnovili. S početkom rada kluba imali su i krstaš Beneteau Platu 25, kojeg su odlučili prodati da bi kupili četiri nova Optimista za djecu. Međutim, kupac iz Zagreba, Draško Andrić je zaljubljenik u jedrenje i odlučio im je krstaša dati na korištenje. Tako da i nakon prodaje djeca i dalje imaju priliku zaploviti krstašem. Doveo je i svoj Catsy mali katamaran i dao djeci na korištenje.
Poduzetnik iz Brodarice financirao obnovu zgrade na Krapnju
Tu priča ne staje. Jedan im je čovjek donirao hangar, od lučke uprave dobili su dozvolu da postave ponton za porinuće Optimista. Smolić nije štedio riječi hvale za poduzetnika Slavena Tudića iz susjedne Brodarice koji je osobno, kao i njegova tvrtka TEC Obnovljivi Izvori, financirao kompletnu obnovu zgrade. Dobili su dozvolu restauratorskog ureda, skinuli stari i napravili novi krov. Uredili unutrašnjost, spavaonicu za 20-ero djece, dvoranu za trening, kupaonicu s tuševima i WC-ima.
„Oduvijek sam htio pokrenut i otvorit jedriličarski klub. Tudić je isto to htio, ali se igrom slučaja nismo nikad sreli. Onda nas je spojila treća osoba. Čoviku treba dići spomenik, svaka mu čast. Ne stvara presing na rezultate, pa su došla i djeca iz drugih klubova.“
‘Čak nas i trajekt vozi izvan redovne linije’
Zgradom sada upravlja JK Spužvar koji zapošljava dvojicu trenera. Smolić nam u dahu prepričava kako je sve išlo. Grad Šibenik je zgradu dao klubu u najam za simboličnu cijenu. „Sklopili smo ugovor s trenerom Ivanom Penovićem, dobili smo dozvolu da možemo iznajmljivati, napravit ćemo kategorizaciju prostora i početi iznajmljivati.“ Od prihoda jedriličarskog Ventus Campa i zgrade kojom raspolažu, financiraju zaposlene trenere i druge aktivnosti kluba. Grad Šibenik dao im je dozvolu da uz školu postave i pergolu, da mogu održavati i nastavu vani, u hladu.
„Nedavno smo imali prvi kamp s 20-ero djece iz različitih jedriličarskih klubova. I naša djeca su postala dosta uspješna. Prošle godine dobili smo domaćinstvo kampa za reprezentaciju Optimista, ali na kraju je ipak prebačeno. Ove godine su opet dobili, izbornik je došao tu i vidio kako radimo i oduševio se. Izbornik je počeo kod nas dovoditi djecu koja imaj probleme sa skoliozom…“
Dobru suradnju imaju i s ravnateljicom OŠ Brodarica Majom Morić Kulušić, dodaje Smolić, a svima ide u korist friško uređena zgrada škole. U početku su lokalci bili skeptični, priznaje Smolić. „Mislili su da ćemo mi tu sad mlatiti neku veliku lovu. Kad su vidjeli koliko tu dice dođe i bude, sada nas svi podržavaju. I mještani Krapnja i Brodarice. Čak nam i trajekt ide ususret. Na primjer kad idemo na regate, vozi nas izvan redovne linije vožnje.“
‘Imamo talentiranu jedriličarku, moramo joj nabaviti Laser’
Iako im rezultati nisu prioritet, Smolić nam govori „Imamo jednu curu od 12 godina, Zaru Šimunić koja je nevjerojatni potencijal.“ Kod njih još jedri u Optimistu jer nemaju Lasera u kojeg bi trebala prijeći iduće sezone. „Trudimo se srediti joj treninge u drugim klubovima, moramo joj iduće godine nabaviti Lasera.“
Povod za naš razgovor bio je zapravo Ventus Camp. Jedriličarski trening kamp koji im uz novu infrastrukturu omogućuje da djeci pružaju drugačiji, kompletni pristup. Program sedmodnevnog kampa proteže se kroz cijeli dan.
Djeca imaju osiguran smještaj, hranu, teorijsku nastavu u klubu, zatim odlaze na more jedriti, ali i na poučne izlete gumenjakom do obližnjih otoka Zlarina, Oštrice i drugih. Upoznaju se s lokalnom florom i faunom. Imaju i kondicijske treninge na kopnu. Prema onome što smo imali za čuti od Domagoja Smolića, planova za mladi klub na malom Krapnju je puno.