Veliki brodograditelji u potrazi za visokokvalificiranim djelatnicima organiziraju vlastite stručne tečajeve za mlade ljude koji žele karijeru u brodogradnji.
Jahtaška industrija prolazi kroz razdoblje brzog širenja i sve je veća potražnja za stručnjacima s potrebnom tehničkom obukom i znanjem. Danas nije problem pronaći navalne arhitekte, dizajnere ili vrhunske informatičare ali da bi se sagradila jahta bilo gdje u svijetu potrebni su vrhunski plastičari, brodski stolari i tesari, mehaničari motora, monteri palube, ličioci, tapetari i ljudi mnogih sličnih brodograditeljskih zanimanja i znanja voljni zasukati rukave i raditi u industriji. S time se naročito susreću brodograditelji u mediteranskom području jer se mladim ljudima koji tamo žive pruža mogućnost lagodnijeg rada u turizmu i uslužnom sektoru općenito. Njih se ne može jednostavno nadomjestiti uvoznim radnicima iz siromašnih azijskih ili afričkih zemalja koji često stižu bez potrebnih predznanja ili posao u brodogradilištu doživljavaju prolaznim. Ona trebaju lokalne radnike, dobro obrazovane, voljne čitavu karijeru provesti gradeći i opremajući jahte. A interes među mladima za takva zanimanja nije veliki.
Osnovali školu za majstore
Ali ako mladi neće k tebi ideš ti k njima, dosjetili su se u Ferrettti grupi, jednom on najvećih graditelja jahti koji u svome okrilju ima sedam čuvenih brandova pa su osnovali Scuola dei Maestri. Namjenjena je mladima između 18 i 25 godina i cilj joj je zadovoljiti tu potražnju obučavanjem nove generacije kvalificiranih radnika. Radi se o tromjesečnom tečaju osnovnog stručnog osposobljavanja koji kombinira teoriju i iskustvo u brodogradilištu u programu koji se proteže od predavanja u učionici i radionicama do obuke na radnom mjestu u proizvodnimodjelima – s ciljem stvaranja pravih prilika za karijeru.
Prvi tromjesečni tečaj u trajanju od 500 sati održan je u Centru za stručno usavršavanje “Don Bosco” u Forliju,ustanovi koja djeluje od 1952.godine i razumije potrebe tržišta rada kroz stalni dijalog s poduzećima, među inima i s brodograditeljima.
U viziji Grupe Scuola dei Mestieri trebala bi postati inkubator mladih privučenih izvrsnošću talijanske brodogradnje. Nakon prvog stažiranja u Forliju, Scuola dei Mestieri se u rujnu preselila u velike produkcijske centre i brodogradilišta u Mondolfu i Sarnicu kako bi uključila čim više mladih ljudi. Tamo će se još više iskorištavati akumulirano vlastito znanje: tečajeve u učionici održavat će menadžeri i ključni tehnički stručnjaci koji su radili u Ferretti Grupi, uključujući bivšeg upravitelja brodogradilišta i bivšeg linijskog predradnika. U ovome času oni se najviše bave obukom stolara i mehaničara.

Svi zadovoljni
Naravno, njima se moraju pružiti i odgovarajući materijalni uvjeti pa su za vrijeme pohađanja tečaja polaznici plaćeni u razini izvannastavne prakse a po završetku dobivaju certifikate i od Društva i od regije Emilia-Romagna. Polaznici prvog tečaja već su najvećim dijelom zaposleni u brodogradilištima Grupe nadajući se da bi im to mogao biti početak plodonosne i dugoročne karijere.
Očito, radi se o Win Win situaciji za obje strane i dobrom primjeru koji bi mogao poslužiti i s ove strane Jadrana jer na dugi rok nećemo moći živjeti samo od iznajmljivanja brodova i vezova za njih. U remontu jahti takve potrebe već postoje a i kod gradnje nekih tipova brodova. A bio bi red da i država za takve namjene malo zavuče ruku u džep.