Još 2500 milja
Vendee Globe u napetoj završnoj fazi – vodeći Charlie Dalin do cilja ne smije sklopiti oči
Skiperi solo navigacijske regate oko svijeta Vendee Globe se polako približavaju kraju. U vodstvu je Charlie Dalin na Apiviji, dok u rasponu od samo 360 nautičkih milja za njim jedri čak 8 skipera. Podsjetimo 9. Vendee Globe regata startala je 8.11.2020. s ukupno 33 skipera, a trenutno ih je u regati ostalo još 25-ero. Charlie Dalin se nakon odustajanja jednog od favorita Alexa Thomsona kod Cape Towna prometnuo o glavnog favorita.
Zatim je od Božića kod prolaska uz sigurnosnu zonu južno od Novog Zelanda izgubio vodstvo, kada je uvjerljivo vodstvo preuzeo Yanick Bestaven. Čitavu regatu u prvih 6 se izmjenjuju ista šestorka jedriličara, koji su ovisno o stanju jedrilica i snalaženja s teškim vremenskim prilikama kretali se između drugog i šestog mjesta.
Od prolaska zloglasnog Cape Horna Bestaven je najprije povećao svoju prednost na preko 500 milja, kada je zapao u široku zonu slabijeg vjetra. Bila mu je to prva pogreška otkad je krenuo u vodstvo. Kako se prva grupa jedriličara približavala Brazilu, postajalo je sve jasnije kako je Bestaven izgubio vodstvo.
Posljednjih tjedan dana s preko 4 tisuće nautičkih milja do cilja, na čelu je ponovo Charlie Dalin koji i sada vodi s preko 120 milja prednosti. U današnjem izravnom video javljanju jedriličara, Clarisse Cremer koja se nalazi na 12. mjestu komentirala je kako je nakon 73 dana solo regate prilično iscrpljena te da “dečki” iz prve skupine moraju biti na izmaku snaga.
Točno to je potvrdio i Yannick Bestaven u javljanju nakon nje, koji vidno izmoren pokazao vremenske uvjete. Uz jaku kišu, puše im između 15 i 20 čvorova vjetra. U probijanju kroz velike valove i teške vremenske uvjete ne pomaže im ni tehnološki najnaprednije IMOCA 60 od kojih ni jedna do sad nije prošla bez neke vrste oštećenja.
Posebno je zahtjevan period koji je tek pred jedriličarima, a na ruti do cilja čeka ih od 2500 + milja bez spavanja, s traženjem svakog čvora vjetra i nadmudrivanjem u strategijama. Do kraja dana ili tijekom noći posebno će biti teško kada će se razlika vodećih dodatno smanjiti jer će prvi upasti u veliku zonu slabog i promjenjivog vjetra, praćeno s padalinama.
Prešli su ekvator, a uskoro će iz zapadnog prijeći u istočni dio Atlantskog oceana koji ih neće poštedjeti, već u prognozi najavljuje teške vremenske uvjete. Pritisak vjetra dodatno će povećati pritisak koji osjećaju natjecatelji, koji sada već danima ipak priželjkuju prolazak kroz cilj i konačno pošten odmor.
Za ovaj Vendee Globe već sada govore da je jedan od najzanimljivijih s brojnim trenucima neizvjesnosti, napetoj regati, neobičnim i nesebičnim situacijama spašavanja, te ponajviše po vrhunskom jedrenju. Otkrili smo još jednu stvar, a to je da su foiling jedrilice nedvojbeno brže, pa je u prvih 8 samo jedna bez foilova, no isto tako pokazalo se da ni jedna nije prošla bez značajnih oštećenja i potencijalno opasnih situacija.
To je zahtijevalo učestale intervencije i prouzročilo i velike vremenske gubitke. Posljednje u nizu prijavljenih je oštećenje u dijelu prove na IMOCA 60 donedavnog favorita Yannicka Bestavena, te ponovno oštećenje kormila jedrilice Medallie za koju je iskusna skiperica Pip Hare kazala kako ne vjeruje da bi njena IMOCA 60 izdržala još jedan Vendee Globe.
Ipak, do cilja je ostalo još polovica Atlantskog oceana, pa su iznenađenja još uvijek moguća i relativno je neizvjesno ne samo tko će biti pobjednik, već tko će biti u prvih tri jedriličara. Osim toga, u ovako kratkim razlikama među jedriličarima, ne treba zaboraviti da Jeanu Le Camu koji se nalazi na šestom mjestu s 360 milja zaostatka za vodećim Dalinom tek treba pripisati milje zaslužene tijekom spašavanja Kevina Escoffiera.
Trenutačno stanje jediličara možete pratiti na ovoj poveznici gdje se podaci obnavljaju svaka tri sata.