Nakon 234 dana na moru, 40 – godišnja Kirsten Neuschäfer iz Južne Afrike je pred Les Sables-d’Olonneom, a kada prođe ciljnu liniju postat će prva jedriličarka u povijesti koja je pobijedila na nekoj samačkoj regati oko svijeta.
Na drugom izdanju obnovljene regate Golden Globe Race prije sedam mjeseci iz Francuske je startalo 16 hrabrih samaca, koji su na brodovima izgrađenim prije 1988., maksimalne duljine 36 stopa te bez ikakvih modernih navigacijskih i komunikacijskih uređaja, jedreći preko tri mitska rta, trebali savladati više od 29 tisuća nautičkih milja i vratiti se na polaznu točku u luci Les Sables-d’Olonne. Kako je vrijeme prolazilo, broj sudionika Golden Globe Racea polagano je opadao, a očekivano, najviše jedriličara bilo je prisiljeno odustati na najzahtjevnijoj dionici, tijekom prolaska Indijskog i Južnog oceana. U službenoj konkurenciji u konačnici su ostala samo tri samca: Kirsten Neuschäfer iz Južne Afrike, Abhilash Tomy iz Indije i Michael Guggenberger iz Austrije.
Nakon više od sedam mjeseci jedrenja, Neuschäfer i Tomy bili su pri povratku u Biskajski zaljev gotovo izjednačeni, no jedriličarka iz Južne Afrike u konačnici je bila brža i upisala se tako u povijest. Njezin fantastičan uspjeh bez sumnje će motivirati mnoge mlade jedriličarke širom svijeta, jer Kirsten je pobijedivši na Golden Globe Raceu pokazala da, ako si dovoljno odlučan i hrabar, ništa nije nemoguće.
Avanturistica prije svega
Još od vremena čuvene Ellen MacArthur jedriličarski svijet čekao je na novu junakinju koja će pomicati granice i inspirirati nove generacije, a sada ju je napokon i dobio u liku 40 – godišnjakinje iz Port Elizabetha u Južnoj Africi. Biografija Kirsten Neuschäfer prilično je neobična. Kao dijete je jedrila u klasi Optimist, no nakon toga posvetila se drugim hobijima pa je tako, kada su joj bile 22 godine, biciklirala preko cijelog afričkog kontinenta.
Tijekom te avanture Kirsten je, kako je kazala, spoznala kako savladati strah, kako se opustiti i fokusirati samo na ono što je neposredno ispred tebe, što je bila lekcija koja joj je bez sumnje pomogla i na Golden Globe Raceu. Nakon što je savladala 15 tisuća milja i biciklom od Gibraltara došla do juga Afrike, Kirsten je odlučila ispuniti svoj davnašnji san i postati profesionalna jedriličarka. 2006. godine počela je raditi kao skiper specijaliziran za transfere brodova, a njezina najduža solo navigacija u to vrijeme bio je transfer broda od 32 stope od Portugala do Južne Afrike.
Svježe voće i sladoled
2015. godine ukrcala se na istraživački jedrenjak koji je išao na ekspedicije do Antarktike, Patagonije i Falklandskog otočja, a nakon toga samostalno je jedrilicom vodila razne filmske ekipe na te lokacije te je bila protagonist nekoliko dokumentarnih emisija koje je emitirao BBC. Kada je 2018. godine obnovljena regata Golden Globe Race, Kirsten je pozorno pratila avanture samaca koji su bez modernih pomagala trebali oploviti svijet, a onda je u hipu odlučila da i ona u tome želi sudjelovati. Brod za nastup na Golden Globe Raceu našla je i kupila u Kanadi, a nazvala ga je Minnehaha, što na jeziku američkih domorodaca znači – „Voda koja se smije“.
Uoči starta Golden Globe Racea, Kirsten Neuschäfer kazala je kako joj je cilj pobijediti na regati, no nitko je nije doživljavao ozbiljno, jer u konkurenciji drugih, puno iskusnijih samaca, ona nije spadala niti u širi krug favorita. No, ta iznimna žena savladala je sve izazove i mimo svih očekivanja pobijedila na Golden Globe Raceu, a uz to je stigla u Indijskom oceanu spasiti finskog veterana Tapia Lehtinena nakon što mu je potonuo brod.
Neposredno prije cilja, nakon 234 dana na moru, Kirsten je preko VHF-a poručila da bi po dolasku u Les Sables-d’Olonne željela da je dočekaju svježe voće i sladoled.
Njeno približavanje cilju možete pratiti putem službene stranice Golden Globe Race, a sam dolazak možete pratiti putem Facebook stranice GGR-a.
Napisao: Lari Lulić
Foto: Golden Globe Race