Istanbul i Mramorno more
Gotovo stotinu razapetih jedara između Europe i Azije regatavalo je u vjetar i protiv struje Bospora krajem listopada. Ta je regata bila povod za posjet Turskoj i upoznavanje s istanbulskom nautičkom ponudom
Prosječno preko 130 teretnih brodova dnevno, odnosno njih oko 48 tisuća godišnje prođe kroz Bosporov tjesnac. Promet otprilike četiri puta frekventniji od Panamskog i oko tri puta frekventniji od Sueskog kanala. Ovaj je prirodni prolaz između Europe i Azije zaustavljen za teretne brodove u petak 29. listopada kako bi se velikom regatom obilježio dan osnutka Republike Turske. Na poziv istanbulskog Offshore Sailing Cluba odazvalo se preko 800 jedriličarki i jedriličara na gotovo stotinu jedrilica u trodnevnom regatavanju istanbulskim akvatorijem.
Tim povodom uputili smo se u petodnevni posjet ovom golemom gradu na moru i iskoristili priliku da se upoznamo s njihovom nautikom. Uz povijesno naslijeđe i bogatu gastronomiju, Istanbul nudi iznimno puno sadržaja. A izgleda da ima i dobru nautičku ponudu. Grad od 15,4 milijuna stanovnika kojem se ne nazire kraj na obzoru posjeduje 9 marina visokog standarda. Plovidba i brodogradnja u Turskoj su tradicija, nautika u smislu yachtinga nešto je što poprima sve veći zamah. Od brodogradnje, servisa, marina, pa i do regata koje imaju potencijal razviti se u jako dobru međunarodnu priču.
Bili smo u “istočnom Rimu”, Stambolu, Konstantinopolu, Carigradu, Byzantionu, prijestolnici antičkog Rima, Bizanta i Osmanskog Carstva… Kako god Istanbul nazivali kroz povijest, taj grad je bio i ostao jedan od najvećih i najvažnijih svjetskih metropola. Prostire se preko dvaju kontinenata, a po broju stanovnika dvostruko je veći od Londona, odnosno četiri puta od čitave Hrvatske. O Turskoj kao nautičkoj destinaciji u posljednje vrijeme sve više slušamo, a sudeći prema viđenom, slušat ćemo još i više.
Povod za posjet bila je Presidential 2nd International Yacht Race, a posjetili smo i neke marine, zaplovili obalom, Bosporom i do obližnjeg otočja. Doživljaj jesenskog istanbulskog akvatorija i regate bio je dovoljan da ga stavimo na popis destinacija koje bi svakako trebalo temeljito oploviti.
Vrata kontinenta
Zemlja okružena morem s triju strana. Na vratima Europe i Azije. Na prostoru civilizacijskih početaka i s golemim povijesno-kulturnim naslijeđem. Budući da se Europa od euroazijske kopnene površine odvaja tek kulturološki i politički, odnosno manjim dijelom Crnim morem, Bosporom, Mramornim morem i Dardanelima, ona sudeći po broju ljudi na europskom kopnu itekako spada u Europu. I dok se politički ipak razlikuje od EU, kulturološki je vrlo malo udaljena od Hrvatske. Barem kada je riječ o Istanbulu koji je, štoviše, izabran za Europsku prijestolnicu kulture 2010. godine. (…) Više pročitajte u 263. broju Mora.
Piše: Teo Marević
Foto: Teo Marević / TGA