Investicije za konkurentnost
Iskra je u šibensko brodogradilište u dvije godine uložila oko 20 milijuna eura. Žele zadržati domaće ljude i pamet te privući one koji su sreću pronašli u stranim brodogradilištima.
Šibensko brodogradilište godinama je generiralo gubitke, a otkad je prije dvije godine vlasništvo preuzela slovenska Iskra, dogodile su se temeljite promjene. Podmireni su nagomilani dugovi te je napravljena rekonstrukcija poslovanja i neprestano se ulaže u infrastrukturu, modernizaciju i jača se konkurentnost na suvremenom tržištu. Posljednje u nizu je narudžba novog suvremenog doka kojim će se otvoriti nove mogućnosti i konkurentnost brodogradilišta. To je ujedno i najveće pojedinačno ulaganje u šibensku brodogradnju u posljednjih 100 godina.
Prije godinu dana pisali smo o gradnji prvih hrvatskih brodova za hitne medicinske intervencije, koji se grade u Iskri te u pulskom Technomontu. U proljeće ove godine, u Moru smo pisali o velikom poslu s Norvežanima, a dio te priče je i Iskra brodogradilište Šibenik, uz Cro No Mar i pulsko brodogradilište. Međutim, Iskra proizvodi te obavlja poslove remonta i drugih brodova. U travnju smo na webu More pisali o dovršenom remontu na megajahti, jedrilici Burrasca.
O tome što sada rade i koji su planovi, razgovarali smo s članom uprave Iskra brodogradilišta Šibenik, Slovencem i dalmatinskim zetom, Alešom Ekarom. “Stalo nam je do toga da stvorimo snažno i konkurentno brodogradilište s ugodnom atmosferom za rad, ne samo da zaustavimo odlazak domaće tehničke inteligencije u inozemstvo, već da se vraćaju ovamo”, kazao nam je Ekar.
Želja im je parirati najrazvijenijim norveškim, nizozemskim i talijanskim brodogradilištima, a svjesni činjenice da bi visoko obrazovani i ambiciozni mladi kadrovi mogli naći bolje uvjete u inozemstvu, žele stvoriti zdravu platformu i dobre uvjete u Šibeniku. Jedan od načina je i stvaranje ugodne atmosfere, sa suvremenim prostorijama, koje ne samo da su uz bok najboljim, već primjer drugim brodogradilištima. Pogoni i uredi smješteni su na prostoru bivše vojne infrastrukture, a tek nedavno su se preselili u nove uredske prostorije u potpuno obnovljenoj zgradi nekadašnje kantine. (…) Više pročitajte u 263. broju Mora.
Piše: Teo Marević
Foto: Stanko Ferić i Teo Marević