U Splitu je održana svečana komemoracija u čast Miljenku Grgiću, na kojoj su prijatelji, suradnici, kolege i obitelj odali počast tome velikanu hrvatskog, ali i svjetskog vinarstva.
Miljenko Grgić rođen je u selu Desne, u neretvanskoj dolini, vinogradarstvo i vinarstvo studirao je u Zagrebu, a nakon drugog svjetskog rata otišao je iz zemlje i skrasio se u dolini Napa u Kaliforniji. Svjetsku slavu stekao je 1976. godine na čuvenome Pariz Festu, kada je njegov chardonnay pobijedio do tada nedodirljiva francuska vina. Nakon toga događaja koji je protresao svjetsku vinsku scenu, Grgić je s partnerom Austinom Hillsom utemeljio vlastitu vinariju. A ostalo je povijest.
Svečana komemoracija za toga velikana svjetskoga vinarstva upriličena je u organizaciji Vinarije Grgić, Udruženja Vino Dalmacije i Hrvatske gospodarske komore. Leo Gracin, predsjednik Udruženja Vino Dalmacije kazao je kako ta institucija od ove godine uvodi nagradu Miljenko Grgić. Ta godišnja nagrada dodjeljivat će se pojedincima koji su najviše napravili za razvoj vinogradarstva i vinarstva u Dalmaciji.
Po završetku rata Grgić je utemeljio vinariju na Pelješcu koja je i danas sinonim za vrhunska vina od grožđa pošip i plavac mali. Direktor vinarije te inicijator svečanog okupljanja Krešimir Vučković istaknuo je kako mu je bilo neopisivo drago više od pola stoljeća učiti od Miljenka i surađivati s njim. Naglasio je Grgićevu rečenicu koja mu se urezala u pamćenje: „Vinar mora biti jednom nogom u vinogradu, jednom u podrumu, a s obje noge na tržištu“. Vinari Andro Tomić i Vedran Kiridžija ispričali su osobnu priču i istaknuli Miljenkov poučak: „Uspjeh jednoga od nas uspjeh je svih, a neuspjeh bilo kojega od nas, neuspjeh je opet svih“.
Jelena Đugum, direktorica Sektora za poljoprivredu HGK je kazala: „Kao poduzetnik, inovator, vinar i povrh svega domoljub, bio je jedan od najznačajnijih Hrvata, gospodarstvenika i veleposlanika Hrvatske. Vjerujem da će njegova ostavština biti inspiracija i motivacija hrvatskim vinarima za proizvodnju, udruživanje i pozicioniranje vina kako na domaćem tako i na svjetskom tržištu.“ O Miljenku i kaštelanskom crljenku na komemoraciji su također govorili Ante Vuletin i prof.dr.sc. Edi Maletić, koji je obitelji vinara uručio zahvalnicu za osobit doprinos djelovanju „Zaklade Miljenko Grgić“. Vinar Jakša Bedalov predstavio je inicijativu Ulice kaštelanskog crljenka.
U videu koji je emitiran na komemoraciji, o životu i radu Grgića biranim su riječima govorili američki vinari, Miljenkovi suvremenici i učenici. Luka Bebić, nekadašnji ministar obrane i predsjednik Sabora u mandatu Ive Sanadera, video porukom oprostio se od svog sumještanina i dugogodišnjeg prijatelja te je kazao:
„Miljenko je vio veliki svjetski vinar i veliki hrvatski domoljub. Rođen je u selu Desne 1923. godine, u kući koja je udaljena od moje rodne kuće 500 metara. On je bio nešto stariji od mene i mi se dobro poznajemo. Od samoga početka pokazivao je veliki interes za nove stvari. Želio je promijeniti život kakav je bio u našemu selu pa je 1941., kada mu je bilo samo 18 godina, baš u mojoj kući otvorio trgovinu. Ona je brzo zatvorena jer je počeo rat. Ali, već tada Miljenko je pokazao da ima interes za biznis. Studirao je agronomiju u Zagrebu, a onda je otišao u inozemstvo i nije se vratio. Na sreću, jer da se vratio, nikada ne bi postao svjetski šampion. Njegova pobjeda 1976. potresla je cijeli vinarski svijet i odjeknula kao senzacija, jer bilo je nezamislivo da dođe neki anonimni vinar iz doline Napa u Kaliforniji i pobijedi najbolje francuske vinare. On je pokazao da je veliki domoljub i kada je počeo rat u Hrvatskoj došao je ovdje, bio je na prvoj sjednici hrvatskog Sabora i pomagao je koliko je mogao. U poznim godinama utemeljio je vinariju u Trsteniku na Pelješcu i tako je proslavio hrvatska vina. Miljenko je poživio sto godina, utjecao je i pomogao mnogim ljudima i drago mi je vidjeti da je njegova obitelj nastavila njegov rad. Po mom mišljenju, Grgić je bio najpoznatiji Hrvat u Sjedinjenim Američkim Državama, a time i najpoznatiji Hrvat na cijelome svijetu. Imam veliko poštovanje za sve što je učinio.“
Video porukom okupljenima u Vijećnici splitske Hrvatske gospodarske komore obratila se na kraju Miljenkova kći, Violet Grgich, koja je kazala:
„Moj otac bio je domoljub i Hrvatska mu je uvijek bila u srcu. Rođen je 1. travnja 1923. u selu Desne. Nakon drugog svjetskog rata studirao je vinogradarstvo i vinarstvo u Zagrebu. Kao mnogi prije njega, on je morao napustiti svoju Hrvatsku u potrazi za zemaljskim rajem kojega je otkrio u dolini Napa u Kaliforniji. Ostatak je povijest. Njegov doprinos američkom vinarstvu cementiran je pobjedom protiv vrhunskih francuskih vina u Parizu 1976. godine. Iduće godine otvorio je svoju vinariju u Napi. Nakon nezavisnosti Hrvatske, također je otvorio svoju vinariju u Trsteniku. Njegov doprinos puno je širi od samoga vinarstva. On je bio zagovornik obrazovanja i velikodušno je nudio stipendije i mentorstvo budućim vinarima. Zagovarao je ekološki uzgoj loze. Njegova nepokolebljiva privrženost hrvatskim korijenima očitovala se u njegovoj podršci kulturnim događajima i promociji Hrvatske na međunarodnoj sceni. Iza sebe ostavlja nezaboravna povijesna vina, prijateljstvo i ljubav, za svoju obitelj, mnogobrojne kolege i obične ljude. On je uistinu živio u skladu s riječima koje mu je rekao otac: Svaki dan daj sve od sebe, nauči nešto novo i stekni prijatelje“.